Connect with us

Komunikace

Videoherní revoluce: nelíbí se vám konec? Autor ho změní

Nedávno se ve videoherním průmyslu odehrálo něco doposud nevídaného. Fanouškovská základna populární vesmírné akční videohry Mass Effect se vzbouřila proti zakončení posledního dílu trilogie, který byl vydán na začátku března, a rozpoutala globální nátlakovou kampaň proti vývojářům ze studia Bioware a vydavateli Electronic Arts. Vzhledem k výsledku této revoluce mainstreamových hráčů se jedná o bezprecedentní kauzu, která se zcela jistě zapíše do historie zábavního průmyslu. Co tedy doslova zvedlo hráče ze židlí a gaučů, jakými formami protestovali a jak zareagovalo osočené vývojářské studio?

Za svých 5 let existence si série Mass Effect získala miliony věrných fanoušků. Povedlo se jí to především díky skvěle propracovanému hernímu univerzu, epickému příběhu, který se odvíjí v závislosti na hráčem provedených rozhodnutích ve hře a brilantně napsaným postavám. Bez nadsázky lze tuto sérii přirovnat k filmovým Hvězdným válkám, kterým se skoro vyrovná i svou popularitou.

Zdroj: masseffect.bioware.com

Letos se ukázalo, že bezmezná láska fanoušků dovede být dvojsečnou zbraní. Po zhruba 100 odehraných hodinách během tří dílů Mass Effectu dokázalo finálních 15 minut spustit lavinu nenávistných příspěvků na desítkách internetových fór, která jsou jako komunikační prostředek na herní scéně naprosto klíčová, na YouTube, Facebooku, Twitteru a dalších sociálních sítích. Pro příklad video Mass Effect 3 and why we hate it dosáhlo touto dobou na YouTube přes 700 000 zhlédnutí, což je na 8minutové herní kritické video impozantní kousek.

Hořký konec vesmírné soap opery

Těžko se zklamaným a rozhněvaným fanouškům divit, protože masivní marketingové kampaně předcházející vydání všech tří dílů vždy do nebes vynášely především vliv hráče a jeho rozhodnutí na herní svět a postavy v něm, v kampani na třetí díl slibovaly zodpovězení všech otázek včetně toho, jak to s oblíbenými postavami dopadlo.

Bohužel posledních 15 minut hry působí jako z jiného světa. Po tisících provedených rozhodnutí se hráči zjeví odnikud deus ex machina v podobě malého robo-chlapečka, který  jednoduše nabídne tři možná zakončení, spustí se krátké video, které žádné otázky v podstatě nezodpoví, a objeví se závěrečné titulky. Roky čekajícímu hráči se ještě naskytne pohled na smrt jeho milovaného hlavního hrdiny a změť zmatených záběrů na vedlejší postavy. Proto není divu, že naprostá většina příspěvků rozhněvaných fanoušků začíná zkratkou WTF ? (What The Fuck?). S trochou nadsázky lze říci, že výsledné konce hry se liší pouze barevným laděním a nic se z nich prakticky nedozvíte, pokud nezačnete investigativní, konspirační a filosofické bádání nad možným významem, což se ovšem opět neshoduje s dosavadní image značky Mass Effect.

Někteří fanoušci se dokonce chystají studio žalovat za klamavou reklamu, kvůli použitým reklamním tvrzením, čehož se rovněž chopila americká organizace pro ochranu spotřebitelů Better Business Bureau (BBB). Marjorie Stephens z BBB si pokládá otázku, zda společnost BioWare hru klamavě propagovala. Technicky prý ano, když se odkazuje na první bod z popisu Mass Effect 3 na jeho domovské stránce, kde se píše “Rozhodnutí, která učiníte, mají kompletní vliv na váš zážitek”. Tím, jak je daná věta absolutně formulována, nezůstává podle názoru organizace žádný prostor pro odlišný výklad.

Zdroj: games.cz

Krizová komunikace 101

Následnou komunikaci studia Bioware se zklamanými fanoušky lze rozdělit do dvou fází.

1)   Autorská integrita

První oficiální vyjádření Bioware proběhlo skrze několik stránek na Facebooku, kde informovali fanoušky o tom, že naslouchají každé jejich odezvě a cení si jí, nicméně neplánují konec svého díla měnit. Kromě exploze rozohněných komentářů zaznamenaly firmy Bioware a Electronic Arts především znatelný nárůst již tak vysokých prodejů způsobený zvědavostí fanoušků na Facebooku, kteří si hru ještě nepořídili.

Tvůrce podpořily i další postavy z vývojářské scény s vyjádřeními jako: „Tarantino taky fanouškům neřekl, co se skrývalo v tajemném kufříku z Pulp Fiction, a lidé nešli do ulic.“ Zde lze vidět i možný skrytý pud sebezáchovy, protože pokud by se z případu fanoušky vyvolaného změněného konce Mass Effect 3 stal precedent, ostatní vývojářská studia by se v budoucnu mohla potkat s podobnou vlnou nevole fanoušků přijmout nekonzistentní a klamavě propagovaný produkt.

Zdroj: games.cz

2) Když společnosti naslouchají

Prohlášení společnosti Bioware ale již příliš rozohněným fanouškům nestačilo. Natolik si oblíbili takřka perfektní produkt (vysoká hodnocení v recenzích celosvětově), že se dožadovali slíbených odpovědí a rozuzlení příběhu. Zahlcená diskuzní fóra, nová videa, petice, tím vším upoutali pozornost herních zpravodajských webů, blogů a především samotných vývojářů z Bioware, takže na sebe odpověď nenechala dlouho čekat.

Přibližně za týden oznámil spoluzakladatel studia a známá vývojářská osobnost Dr. Ray Muzyka na blogu Bioware budoucí vydání zdarma stažitelného přídavku, který sice 3 „různá“ zakončení nemění, ale dovypráví příběhy tolik oblíbených postav.

Nová éra zábavního průmyslu?

Musíme udělit firmě Bioware obrovskou pochvalu za to, že umí naslouchat svým věrným fanouškům. Dala jim možnost svobodně se rozhodnout, zda si budou chtít vyslechnout očekávanou dohru své „vesmírné soap opery“, nebo se raději oddají vlastní fantazii a spekulacím.

Vyvstává ovšem důležitá otázka. S takto nabytým sebevědomím, kdy fan komunita dovede přesvědčit autora ke změně svého díla, není jisté, co můžeme očekávat v budoucnu. Stanou se hráči kritičtějšími a příště se nespokojí s tím, co jim vydavatelští giganti naservírují?

Ondřej Kolek, student 1. ročníku oboru Marketingová komunikace a public relations na FSV UK

Zdroje:

1) http://www.eurogamer.cz/articles/mass-effect-3-mohlo-byt-klamave-propagovano

2) http://blog.bioware.com/2012/03/21/4108/

Zdroj úvodního obrázku: thegamefanatics.com.

Jak citovat článek?

KOLEK, Ondřej. Videoherní revoluce: nelíbí se vám konec? Autor ho změní. Markething.cz [online]. 2012 [cit. 2012-04-19]. Dostupné z: www.markething.cz/videoherni-revoluce-nelibi-se-vam-konec-autor-ho-zmeni

Continue Reading

More in Komunikace

To Top