Connect with us

Komunikace

Pozdravy od Honzy Fischera

První přímá volba prezidenta naší malé republiky se pomalu, ale jistě blíží. Kandidátů přibývá a boj o plusové body a voliče bude nabírat na intenzitě. Jednou z prvních vlaštovek zvýšeného zájmu o voliče je video Pozdrav z chalupy od kandidáta Jana Fischera umístěné na jeho Facebookovém profilu.

V něm se nám familiárně představuje jako Honza Fischer, vítá na svém Facebooku a žádá o názory na to, co nás trápí v naší zemi, které slibuje lepší budoucnost. První asociace, která mi vyběhla na mysl během sledování videa, mířila sice k ježibabě z perníkové chaloupky, ale to je asi jen mou rýpavostí. Další věc, která mě zaujala, byl mírně amatérský způsob zpracování. Hlavně roztřesená kamera na mě působila dost zvláštně. Na druhou stranu video pak získalo lepší punc oproti klasickým předvolebním spotům, které známe ze zákonem daných časů v televizi. Pozdrav z perníkové chaloupky nám představuje možného budoucího prezidenta bez obalu a v jeho přirozeném prostředí.

Video můžete zhlédnout zde nebo na této adrese.

Nejhorší video všech dob

Petr Holec z týdeníku Reflex nazval Fischerovo video nejhorším videem všech dob. Já osobně bych tak silná slova nepoužil, i když se určitě vymyká zvyklostem.Video působí celkově dost rozpačitým až vtipným dojmem. Na druhou stranu tím získává šanci se stát dobrým virálem, který budou uživatelé sociálních sítí vesele šířit. Onu šanci nevědomky zvýšil svým peprným komentářem i Petr Holec. Titulek „Jan Fischer vytáhl na Hrad s nejhorším videem všech dob. Honzo, držím ti palce!“ je doslova mucholapkou pro oči. Důkazem rostoucího zájmu o video jsou i dvě parodie na Youtube.

 

ARVE Error: need id and provider
ARVE Error: need id and provider

 

Kampaně zatím v klidném tempu

Na Youtube, na oficiálních stránkách i Facebookovém profilu Jana Fischera můžeme samozřejmě najít i další videa. Den s Janem Fischerem, jeho medailonek nebo krátké video o slušnosti v životě a politice. Aktivním profilem jako má Jan Fischer, se může pochlubit už jen Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman. Oproti jiným kandidátům mají větší fanouškovskou základnu, na zdech se objevují pravidelně příspěvky k aktuálnímu dění a lidé jejich profily navštěvují. Největší aktuálnost si drží opět profil Jana Fischera. Na jeho zdi jsou příspěvky staré momentálně pouze několik hodin. V dlouhodobějším měřítku se jedná o pravidelně udržovanou profilovou stránku. Profily Zemana a Schwarzenberga se sice řadí také mezi pravidelné, ale periodicita příspěvků je celkem slabá. Další kandidáti jako Jana Bobošíková, Jan Švejnar či Zuzana Roithová sice své stránky mají, ale nejsou příliš aktivní ani aktuální. Tomáš Vandas, kandidát DSSS, dokonce ani svou fan stránku zřízenou nemá.

Podle prvních průzkumů si však hlasy občanů nejvíce rozebírají kandidáti aktivní právě na Facebooku. Do druhého kola přímé volby prezidenta by nyní postoupili Jan Fischer se ziskem 23,3 procenta hlasů a Jan Švejnar se 17,2 procenta. Zanimi by skončil bývalý premiér Miloš Zeman, kterého by podpořilo 10 procent voličů. Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg by získal 8,3 procenta hlasů. Tyto výsledky plynou z nedávného průzkumu agentury Factum Invenio.

Do voleb, které by měly proběhnout na začátku příštího roku, nám zbývá ještě mnoho času, ale už teď můžeme sledovat, kteří z kandidátů mají dobře promyšlené PR. Ne nadarmo se říká: „Kdo dřív přijde, ten dřív mele.“ Hlavní souboj o přízeň voličů budeme ale moct sledovat až na přelomu podzimu a zimy.

Zdroj náhledové fotografie: Jan Handrejch, Právo

Jak citovat tento článek?

ADAMEC, Přemek. Pozdravy od Honzy Fischera.  Markething.cz [online]. [cit. 2012-04-19]. Dostupné z: http://www.markething.cz/pozdravy-od-honzy-fischera

Continue Reading

Student 2. ročníku Žurnalistiky na FSV UK. Zajímá se o politiku, historii, market(h)ing, sport, elektronickou hudbu a jeho adrenalinovou láskou je paintball.

More in Komunikace

To Top