Connect with us

Komunikace

TEDxYouth@Prague 2016 – konference plná zázraků

Tento rok to tam konečně padlo. Stali jsme se mediálním partnerem letošních ročníků světoznámých konferencí TEDx. Jednou z nich je i TEDxYouth, jehož posláním je šíření zajímavých myšlenek pro studenty a mladé. Čtvrtý ročník této akce se nesl na vlně zázraků. A těch si pro nás řečnící přichystali hned několik.

O tom, co je TEDx a zda Češi umí udělat světovou konferenci, jsme se blíže rozepsali v článku zde. Pro uvedení do děje si můžete pustit také následující video.

ARVE Error: need id and provider

Letošním tématem akce byly ZA|ZRAKY. Název tématu je slovní hříčkou, která vyjadřuje, že hlavní snahou řečníků je přiblížit nám svět, který se mnohdy skrývá až za našimi zraky. Tedy takové maličkosti a zázraky, které se okolo nás ději, ale bývají často zastřeny naší každodenní optikou.

Když na slavný ,,tedovský“ červený kobereček vyskočil moderátor, bylo jasné, že show začíná. Během celého večera se na pódiu vystřídalo hned 6 osobitých řečníků. Každý byl naprosto odlišný a vždy nám představil určitý zázrak či cestu, jak se dostat za zraky. Celá konference se nesla v duchu inspirace, naděje, odvahy a samozřejmě zázraků. Vytáhli jsme z ní ty nejzajímavější myšlenky a nyní se s vámi o ně podělíme.

15134633_10153953394047793_5113617032418904367_n

Moderátor svým osobitým stylem moderování dostal celou akci na novou úroveň.

1. BLOK

Miriam Sittková

Miriam je kreativní duše, kterou pohltil svět 3D tisku. Pomocí této formy se jí podařilo propojit svět nevidomých se světem kolem. Rozjela totiž projekt Touch Memories a začala tisknout 3D portréty pro nevidomé, čímž jim pomáhá uchovávat vzpomínky na rodinu a přátele. Miriam však prošla trnitou cestou. V 15 letech se dozvěděla, že má zelený zákal, a že jednou může přestat vidět. Právě tato informace i další životní pády ji nakonec pomohli najít správný životní směr. O tom, jak zažít zázraky vyprávěla Miriam ve svém talku.

Petr Ryska

Petr je povoláním úředník, ale také průvodce Prahou. No možná trochu netypický. Když si zvolíte Petra za průvodce, tak vás nečeká klasická procházka po Královské cestě, ale dozvíte se příběhy z neznámé Prahy. Při průvodcování se Petr snaží lidem otevírat oči, a tak vypráví i stinné příběhy, které však také tvoří ten skutečný obrázek našeho hlavního města.

“Karel Čapek řekl: ,,Mnoho Pražáků zná Tatry jako své boty, ale zato třeba Butovice už jich tolik nezná.“ A to se snažím změnit.”

ryska_u

Každá přednáška má svou ilustraci, tedy i ta Petra Rysky.

Petr Pouchlý

Petr miluje hry a hraní natolik, že zasvětil svůj život oživování Komenského tradice „školy hrou“. Zvolil si však poněkud starší cílovku a pomáhá druhým žít ,,práci hrou“. Ve svém povídání nás seznámil s tím, proč je pro nás hravost důležitou součástí lidskosti a proč je skvělé, když si dospělí nezapomenou hrát. Petr vzkazuje: ,,Rozehraj svůj svět!“

,,Najděte hry, co mají přesah. Hry, díky kterým budete lepším člověkem, ve kterých se něco naučíte. Hry, které mají vyšší smysl.“

 

Přestávka

Po prvním bloku přišel čas na catering a networking. Na TEDu je zvykem sedat si po každém bloku na jiné místo, abyste se seznámili s novými lidmi. Na letošním TEDxYouth vymysleli navíc další vychytávku. Při registraci každý návštěvník dostal na ruku tetovačku se symbolem a o přestávce mezi bloky jsme dostali za úkol (dobrovolný) najít lidi se stejným ,,tetováním“ a dát se s nimi do řeči.

15175368_10207945041926472_2085338191_n

Na TEDx nás potetovali!

 

Kromě cateringu jsme si také užili originální doprovodný program. Nechali jsme se vyfotit polaroidem, prošli slepým testem chilli papriček, dostali se do opilého stavu pomocí virtuální reality prostřednictvím ,,opilých brýlí“, zkoušeli psát Braillovým písmem a objevili naše skryté ,,já“ v osobnostním testu.

2.BLOK

Tomáš Kratochvíl

Tomáš je dokumentarista, který se snaží dostat za zraky. Zprostředkovává úhel pohledu přímých účastníků tím, že se stává jedním z nich. Žil v romském ghettu, přeplul moře na člunu s uprchlíky a mnoho dalšího. Ve svém talku mluvil o tom, na kolik můžeme svět pochopit skrze média, jak se orientovat v přísunu informací a jak si zachovat kritický odstup vůči mediální manipulaci. Hovořil také o uprchlické krizi. Svým vyprávěním dojal celý sál.

,,Když někde řeknu, že jsem natočil dokument o uprchlících, tak se mě všichni známí ptají: ,,Hele vole, jsi pro a nebo proti?“ Tahle otázka mě vždycky vytočí.“

Pavlína Hudcová

Pája studuje Elektrotechniku a komunikaci na ČVUT a je zakladatelkou projektu Zachraňme tmu! Ten se věnuje osvětě v oblasti světelného znečištění. Ve své přednášce nám vysvětlila, co je to světelné znečištění, jak ovlivňuje naše životy, jak správně svítit a o které zázraky bychom bez tmy přišli. Světelné znečištění pak definovalala jako oranžovou zář, která nám brání v pohledu na hvězdy. Světelný smog má vedle toho i vliv například na tvorba melatoninu, který vzniká za tmy a  zabraňuje vzniku rakoviny. A jak tedy správně svítit? Všechno světlo by mělo mířit dolů.

David Karas

Po tom, co 6 let prošetřoval policisty a jejich prohřešky, se stal detektivem. Této neviditelné a veskrze negativní profesi se věnuje již patnáct let. Když přišel na pódium s červeným koberečkem, bylo zhasnuto a světla se nerozsvítila po celou dobu jeho vyprávění. Proč?

David Karas řeší případy trochu neobvyklým způsobem. Před lety totiž přišel na to, že vloží-li do případu pozitivní energii, tak se mu pak vrátí, třeba v podobě vnuknutí v klíčových okamžicích vyšetřování. David to nazývá magnetismem. Také zdůrazňuje, že je velmi důležité nikdy neztratit víru a profesionalitu, a to v jakémkoli profesním oboru. Jeho práce musí být podle jeho slov službou lidem, pro které pracuje bez rozdílu, ale i tak nepřijme každou zakázku. Třeba tu, která nějak negativně ovlivní budoucí dění, protože výsledek své práce hodnotí právě na základě toho, jaký má přínos pro budoucnost.

Dojemný konec…

Závěr akce byl klasicky celý o děkování. Děkovalo se organizátorům, spolupracovíkům, brigádníkům, speakerům, moderátorovi i publiku. Fotila se společná fotka a moderátor na chvíli ztratil nit, ale nápověda z publika v podobě cimrmanovského ,,Jmelí!“ to zachránila. O dojemnou chvilku, která korunovala celý večer, se postaral mladý 15letý ,,deváťák“, který na výzvu moderátora vyšel na pódium a pronesl, že TEDx pro něj představuje každodenní inspiraci, a že i tentokrát ho inspiroval, a to k tomu, aby na sobě pracoval ještě víc a třeba se jednou jako speaker také postavil na ten slavný červený kobereček.

15174664_10207936702117982_386721016_n

Klasická ,,tedovská” fotka na závěr.

Zdroje obrázků

Zdroj náhledového obrázku: https://scontent-mad1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/15181182_1134891139958806_5038976448985619621_n.jpg?oh=e539eeceae319e0475851f8835f71908&oe=58B20E50

https://scontent-mad1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/15134633_10153953394047793_5113617032418904367_n.jpg?oh=b5b065b8805f8e27c46424cb6a31342d&oe=58BA58D2

Jak citovat tento článek?

ZELINKOVÁ, Petra. TEDxYouth@Prague 2016 – konference plná zázraků. Adam, HRIVŇÁK, editor. In: Markething [online], 2016. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: http://www.markething.cz/tedxyouthprague-2016-konference-plna-zazraku

Continue Reading

Studentka 2. ročníku MKPR na FSV UK a šéfredaktorka Markething.cz. Nenapravitelná optimistka, co každodenní životní situace vnímá jako scénky z animovaných filmů. Má ráda Harryho Pottera, Star Wars, Indiana Jonese a filmy s Louisem de Funésem. Baví ji cestování, psaní, čtení, sport i umění. Jo a vlastně taky marketing!

More in Komunikace

To Top