Konference
TEDxPrague 2017: čeká nás Krásný nový svět?
Když se před třiceti lety začaly scházet největší mozky Kalifornie na přednáškách o všem možném, asi je nenapadlo, že se stanou předlohou pro globální fenomén. Inu stalo se, z TED vzešel TEDx a my jsme se díky tomu mohli už po osmé nechat v Praze inspirovat a ohromit vědou, pokrokem a lidskými příběhy a užít si unikátní otevřenou atmosféru TED.
Vám, TED znalým, se opět omlouváme za obligátní úvodní vysvětlování. Konference TED jsou ve zkratce vystoupení řečníků, jejichž myšlenky stojí za to sdílet. Jestli se vám něco opravdu povedlo – rozhodli jste se změnit svoje město a vysázeli před svým domem zahrádku, nebo jste zjistili, co vede ke šťastnému životu, třeba se na TED objevíte i vy! Pokud zatím chcete o TED vědět více, přečtěte si náš článek o historii a tajmeství úspěchu této jedinečné organizace.
Vlajková setkání TED jsou vyprodaná měsíce dopředu, a tak se organizátoři rozhodli poskytovat lokální licence, díky kterým můžete uspořádat TEDx (tedy nezávislý TED) i ve vašem městě. Není to ale tak jednoduché – zatímco v roce 2015 se TEDx konal i v Kroměříži (stále doufáme v obnovení této „pobočky“!), dnes je pražský TEDx díky několika desítkám nadšenců jeden z posledních, který se u nás koná pravidelně.
Jak vyprodat Fórum Karlín?
Nebudeme rozebírat jednu přednášku za druhou jako minulý rok (jednou z výhod TEDx konferencí je to, že se jich většina relativně brzo dostane na YouTube, a stejně jako vloni, i letos se s vámi podělíme o ty marketingově nejzajímavější). Spíš se pojďme podívat na to, které myšlenky podle nás stály za sdílení. Letošní leitmotiv za vyprodaným Fórem Karlín byl „krásný nový svět“ – takže, čeká nás nebo ne?
Jednoduše řečeno – záleží na tom, jestli si ho uděláme. I tak mohla vyznít přednáška Filipa Tylše, který se zabývá psychedeliky a tím, jak působí na jejich uživatele.
“Čím silnější je trip, tím je léčivější.” Filip Tylš z NÚDZ o potenciálu využití psychedelik pro léčbu depresí. #tedxprague #krasnynovysvet
— Markething.cz (@Markethingcz) November 4, 2017
Tohle jsme trošku zjednodušili, ale ve skutečnosti byste nevěřili, jak moc mohou psychedelika pomoci lidem, kteří trpí depresí. Pokud naštěstí deprese nejsou vaše věc, možná by vás zaujal místy kontroverzní, podle nás ale skvěle připravený, výstup Zuzany Labudové, která se zaobírá zrovnoprávněním mužů a žen. Otevřít konferenci tímto žhavým tématem byl určitě zajímavý krok. Možná nám právě proto utkvěla v paměti hned první čísla, která byla Labudovou zmíněna.
“Za posledních 10 let v ČR klesl počet mužů podnikatelů o 200. Žen podnikatelek přibylo 34000.” Zuzana Labudová na #tedxprague
— Markething.cz (@Markethingcz) November 4, 2017
Svůj podíl na tom může nést i tuzemské školství. Určitě jste slyšeli o společnosti SCIO, která aktuálně rozjíždí svůj projekt SCIO Školy. Její ředitel Ondřej Štefl nás hned na začátku vyděsil starou (dobrou) Sbírkou příkladů od Františka Bělouna, na které nám vysvětlil, že množství hodin strávených ve školních lavicích vůbec nezaručuje, že by se nám podařilo cokoliv z celé knihy spočítat. Což chytře demonstroval zadáním klasické středoškolské slovní úlohy.
“Každý z vás absolvoval 1500 hodin matematiky. Ale když vidíte Bělouna, dělá se vám špatně” @OndrejSteffl na #TEDxPrague #moznanamtonecorika
— Markething.cz (@Markethingcz) November 4, 2017
Štefl také několikrát vyzdvihl myšlenku, že nejde o čas, ale o zápal, s jakým se kdokoliv pustí do studia, který rozhodne o tom, jak dobře se danou věc naučí.
Podle @PavelKysilka má každý svůj digitální zámek plný bohatství. Bohužel “v každém správném zámku straší.” #tedxprague #whoyougonnacall
— Markething.cz (@Markethingcz) November 4, 2017
Možná máme noční můry ze sbírky příkladů, jak jsme se ale dozvěděli na přednášce Pavla Kysilky, všechny nás může těšit, že oproti všem předcházejícím lidským generacím jsme ve skutečnosti všichni eurovými milionáři – jen náš majetek musíme hledat ve vlastním metaforickém digitálním zámku plném neprobádaných místností.
Co už je o poznání méně metaforické je hrozba, kterou skýtá transformace našeho času a pozornosti do digitálního prostoru. Téma sociálních bublin promítajících se z digitálního světa do toho skutečného, zaznělo během večera opakovaně. Naše ponaučení? Zkusíme se řídit slovy Boba Kartouse…
Na závěr apel od @BohumilKartous z @Eduinops “Opusťte svoje digitální i fyzické jeskyně, jinak to nebude #krasnynovysvet.” #TEDxPrague
— Markething.cz (@Markethingcz) November 4, 2017
Stojí to tedy za to?
Pokud jste nikdy žádnou přednášku TEDu neviděli, určitě to hned na ted.com napravte. Anebo si pro ně rovnou zarezervujte celý den – věřte tomu, že když strávíte několik hodin podobnou přehlídkou inspirace, budete mnohem pozitivnější minimálně na týden dopředu. Nebo víte co? Rovnou se k nám přidejte příští rok nebo dokonce dřív! Říkal někdo TEDx Kroměříž?
Jak citovat tento článek?
OPLUŠTIL, Ondřej. ROMAŇÁK, Adam. TEDxPrague 2017: Krásný nový svět? In: Markething [online], 2017. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z http://www.markething.cz/tedxprague-2017