Komunikace
ShopCamp 2017 — Jak nepromarnit potenciál v oblasti e-commerce
V pátek 8. září jsme navštívili 4. ročník ShopCampu, jednu z největších e-commerce konferencí v Česku, která se tradičně koná v moderních prostorách Fakulty architektury ČVUT. Letos se věnovala zejména budoucím trendům v online nakupování, prezentacím zkušeností úspěšných podnikatelů v sektoru a celkovému zvýšení efektivity e-commerce. Růst celého odvětví dosvědčuje fakt, že by tržby e-shopů letos měly překonat hranici 100 miliard korun. Program konference sestával ze 14 přednášek a 8 workshopů. My si připomeneme ty nejzajímavější z nich.
Pavel Jaroš: Data-driven řízení firmy
Nejspíše jste byli zvyklí provádět rozhodnutí ve firmě dle vlastní intuice. Pokud jste však nepřešli k řízení pomocí dat jako CFO Pavel Jaroš z malého e-shopu Koralky.cz. Tam se rozhodli přestoupit na program Power BI od Microsoftu.
Elektronický obchod je na trhu již více jak 10 let, přesto si svoji pozici na trhu musel tvrdě vybojovat — trh s korálky je opravdu malý tržní výklenek s hrubou marží 80 %, avšak vzhledem k ceně jednoho takového korálku je k ziskovosti potřeba prodat opravdu vysoký objem.
Přesun k rozhodování pomocí dat byl tak pro malou společnost krok správným směrem. Program nejen usnadňuje, ale hlavně zefektivňuje práci. Ať už s financemi, tak i se skladovými zásobami a logistikou. V neposlední řadě Pavel Jaroš vyzdvihoval důležitost manažerského účetnictví, které je často opomíjeno, a jehož správné nastavení s využitím dat jsou páteří jeho firmy.
Jan Vodička: Jak získat víc dokončených objednávek?
Jedním z nešvarů online nakupování jsou nedokončené objednávky, konkrétně se jedná o (ne)zaplacení nákupu v platebním terminálu. Lidé na internetu údajně nedokončí až 70 % objednávek. Internetové e-shopy tak přicházejí o téměř jisté zisky a vyřešení tohoto problému by zvýšilo tržby i o několik jednotek procent.
Za nedokončenými objednávkami stojí celkem logické důvody, jako je přirážka za dopravu nebo nalezení lepší ceny. Těmito faktory nejspíše nijak nepohnete. U dalších příčin, jako je zbytečně složitý a dlouhý platební proces, nedůvěra v zabezpečení systému nebo zahraniční měna u platební brány, nabízí řešení služba GoPay.
Prioritou jejich systému je usnadnění platebního procesu a zajištění pocitu bezpečí. Obojího lze docílit jednoduše tím, že při placení zákazníka udržíte na své stránce. Pomocí A/B testů bylo zjištěno, že u stránek bez přesměrování bylo dokončeno o 9,3 % více objednávek. Společně s přesměrováním jste jistě zažili, že jste se ocitli na úplně cizí stránce s jiným brandingem, u které pochybujete, zda má vůbec něco společného s e-shopem, ze kterého nakupujete. Je proto důležité zachovat vaši vizuální identitu i u tak zdánlivě marginálního procesu.
Nemyslete tedy pouze na první krok, jak přilákat potenciální zákazníky na vaši stránku. Proveďte svého zákazníka kompletním nákupním cyklem od příchodu na stránku, zaujetím nabídkou a stylem komunikace, až po dokončení nákupu a ponákupní zkušenosti.
Pavel Mikulka: Nové komunikační kanály zvyšující efektivitu
Již několik let se hovoří o tom, jak formát SMS přestane být potřebný, protože jsou tu jiné novější kanály, které jsou uživatelsky příjemnější, rychlejší atd. Přesto jsou klasické mobilní zprávy stále velmi používané, jejich čtenost je vysokých 98 %. Využívají se např. pro ověření přihlášení, zaslání informací nebo konání soutěží.
Využití komunikace vašeho e-shopu přes mobilní aplikaci Messenger, Viber a později tento rok i přes Whatsapp vás odliší od konkurence. Narozdíl od textových zpráv mají tyto kanály několik výhod, jako je např. přidání vlastního obrázku a použití hypertextového odkazu v podobě tlačítka s akcí.
Závěrem myšlenka Petra Svobody, zakladatele firmy ShopSys na tvorbu e-shopů: velká pestrá nabídka, fér cena a jednoduché doručení je standard, který musí mít každý mít každý e-shop. To důležité pro zákazníka je loajalita, společenská odpovědnost firmy a zážitek při online nakupování. Klíčová je také stránka neustálého softwarového vývoje a inovací, abyste se nejen odlišili od konkurence, ale byli i pořád na “špici.” Nesmíte za žádnou cenu usnout na vavřínech.
Jak citovat tento článek?
KHAN Jakub, NGUYEN Tomáš. ShopCamp 2017 – Jak nepromarnit potenciál v oblosti e-commerce. Radoslav PENKOV, editor. In: Markething [online], 2017. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/shopcamp-2017