Connect with us

Kreativita

Vítejte v budoucnosti: Shudu, první digitální supermodelka

Pronikavé oči, bezchybná pleť a dechberoucí silueta. Tak zní některá z nadšených hodnocení uživatelů sociálních sítí, kteří již narazili na instagramový účet modelky @shudu.gram. Ten sice obsahuje pouze 20 příspěvků, nicméně jej sleduje už přes 90 tisíc fanoušků. Možná si říkáte, že se jedná jen o další členku nové generace tzv. instagramových modelek jako Kendall Jenner, ale Shudu je opravdu jedinečná. Není totiž skutečná – jedná se o první digitální supermodelku.

Shudu je ve skutečnosti projektem britského fotografa Camerona Jamesona Wilsona, který v minulosti vedle fotografie studoval také 3D grafiku a animace. Přidejte k tomu bohaté zkušenosti fotografa, který se v prostředí modelek a make-upu pohybuje jako ryba ve vodě, až 3 dny nepřetržité práce se softwarem pro vykreslení 3D obrazu DAZ3D a první digitální supermodelka byla na světě. Inspirací Wilsonovi dle jeho slov sloužila Barbie panenka Jihoafrické princezny společně s modelkou Duckie Thot.

Neživá panenka inspirací pro neživou modelku

Strašidelné údolí už není tak strašidelné

Možná jste na první pohled poznali, že Shudu není živou modelkou, ale možná jste se také zařadili mezi tisíce lidí, kteří uvěřili opravdovosti této digitální 3D grafiky. A není divu. Při vnímání uměle vytvořených entit totiž mluvíme o fenoménu „uncanny valley“, v překladu tzv. strašidelné údolí. To popisuje stav, kdy lidé při kontaktu například s robotem, který se vizuálně úzce podobá člověku, rozpoznají v jeho rysech cosi neživého či umělého. Toto zjištění v nich následně okamžitě vyvolá emotivní reakci v podobě nepříjemného, někdy až děsivého pocitu.

Shudu však svým detailně propracovaným provedením u mnoha lidí fenomén strašidelného údolí překonává a právě to ji činí tak uvěřitelnou. Její instagramový účet byl založen v dubnu 2017 a identita této krásky si mohla dlouhou dobu dovolit být zahalena tajemstvím. Desítky tisíc followerů obdivovaly její krásu a fotografové zasílaly nabídky na focení. Zlom nastal až na podzim loňského roku.

Něco vám tu nesedí? Vítejte ve Strašidelném údolí

S Fenty beauty spadla klec

V listopadu se na instagramovém profilu Shudu objevil příspěvek na němž je Shudu nalíčená rtěnkou Rihanniny populární kosmetické značky Fenty Beauty, která byla v příspěvku také označena. Ačkoliv příspěvek vznikl na popud Wilsonovy sestry, ne na základě placené spolupráce, Fenty Beauty příspěvek repostovala na svém vlastním instagramovém účtě. Jelikož se dnes repostování celebritou nebo známou stránkou rovná spouštěči popularity a přívalu fanoušků a kritiků, i Shudu se náhle začala potýkat s možná až příliš velkou pozorností. To nakonec vedlo jejího tvůrce k tomu, aby vyšel s pravdou na povrch a změnil popisek profilu z tajemného „Kdo je to?“ na „První digitální supermodelka“.

Shudu s rtěnkou Saw-C lipstick značky Fenty Beauty, která vyvolala lavinu

Úspěchy a pády Shudu

Jak už tomu tak bývá, velká pozornost přináší nejen ovace, ale i kritické ohlasy, a v kombinaci s přelomovostí a unikátností, kterou Shudu představuje, se diskuze přetavila v kontroverzní lavinu.

Jak už možná tušíte, opět to byla barva pleti, která jí dominovala. Především na Twitteru se mnoho uživatelů vyjádřilo negativně k vytvoření digitální modelky tmavé pleti, zatímco živé afroamerické modelky musí bojovat o své prosazení na modelingové scéně. A tak se z Wilsona stal rázem fotograf bílé pleti, který vytvoří digitální modelku tmavé pleti místo toho, aby si najal a zaplatil modelku živou.

Wilson se však brání tím, že Shudu je pro něho jen forma vyjádření jeho kreativity a v žádném případě se nejedná o business. Za svojí „tvorbu“ dle svých slov nedostal zaplaceno a ani Fenty Beauty u svého příspěvku neoznačil s úmyslem získat repost samotné značky či placenou spolupráci s ní. Údajně se jednalo jen o přání jeho sestry, která je velkou fanynkou této hvězdy mezi kosmetickými značkami. To, že se rozhodl vytvořit modelku černé pleti vysvětluje naopak snahou podpořit černé modelky v jejich cestě za úspěchem a problematiky jejich prosazení si je vědom díky svým zkušenostem z modelingového světa jako fotograf.

Precedent Lil Miquele

Ačkoliv je Shudu první digitální supermodelkou, není první instagramovou hvězdou, které se podařilo získat slávu i přes to, že se nejedná o živou bytost. Lil Miquele je španělsko-brazilská influencerka s více než 900 tísíci sledujících, která se věnuje hudbě a její singl Not mine si můžete poslechnout na Spotify. Stejně jako Shudu, i Lil Miquele je počítačový výtvor, avšak s tím rozdílem, že zatím není znám jeho tvůrce.

Vydavá singly, poskytuje rozhovory, ale živá není… Kdo/co je to?

Stavá se Black Mirror realitou?

Kromě komentářů narážejících na kontroverzní aspekt první digitální supermodelky z hlediska etiky, se přirozeně objevují také otazníky nad budoucností digitálních influencerů. Sám Wilson nepředpokládá, že by digitální modelky měly v blízké budoucnosti převzít otěže, a to především kvůli vysoké náročnosti práce, kterou vytvoření jednoho obrázku vyžaduje. Tento argument podporuje tím, že pokud by digitální modelka měla nafotit módní kolekci, i veškeré oblečení by muselo být vykreslené ve 3D, což je velmi pracné.

Na druhou stranu vzpomeňme na Lil Miquele, kterou minulý měsíc make-up guru Pat McGrahal představila jako svou novou múzu. I Lil Miquele není živý člověk, ale počítačově vytvořená postava, která se však navzdory tomu dostala ke kolaboraci s tak velkým jménem, jakým Pat McGrahal bezpochyby je. Přesto se však zatím jedná pouze o výjimečné případy, a tak dokud nezačnou další velké značky přicházet s kolaboracemi s digitálními influencery, nemusíme se bát, že začínáme žít ve světe Black Mirror.

 

Jak citovat tento článek?

VITERNOVÁ Nikola. Vítejte v budoucnosti: Shudu, první digitální supermodelka. Karin KALOUSOVÁ, editor. In: Markething [online], 2018 [cit. 2018-04-15].  ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/prvni-digitalni-supermodelka

Zdroje

https://www.stylist.co.uk/beauty/fenty-cameron-james-wilson-3d-digital-supermodel/193080

https://mashable.com/2018/03/08/shudu-digital-supermodel/#zrlsNFbrhPqf

https://www.highsnobiety.com/p/shudu-digital-supermodel/

https://www.harpersbazaar.com/beauty/makeup/a16810663/shudu-gram-fenty-model-fake/

https://hypebae.com/2018/3/shudu-worlds-first-digital-supermodel-instagram

https://www.theguardian.com/commentisfree/2015/nov/13/robots-human-uncanny-valley

https://hypebae.com/2018/2/pat-mcgrath-lil-miquela-makeup-muse-instagram

https://www.independent.co.uk/life-style/fashion/instagram-model-computer-generated-shudu-gram-internet-cameron-james-a8234816.html

https://nylon.com/articles/shudu-gram-instagram-3d-model-problematic

https://www.instagram.com/shudu.gram/

Zdroje obrázků

https://www.independent.co.uk/life-style/fashion/instagram-model-computer-generated-shudu-gram-internet-cameron-james-a8234816.html

https://barbie.mattel.com/shop/en-us/ba/barbie-dolls-of-the-world/princess-of-south-africa-barbie-doll-56218

https://www.strangerdimensions.com/2013/11/25/10-creepy-examples-uncanny-valley/

https://www.harpersbazaar.com/beauty/makeup/a16810663/shudu-gram-fenty-model-fake/

https://www.interviewmagazine.com/wp-content/uploads/2018/03/0318_Miquela.jpg

Continue Reading

Studentka 2. ročníku MKPR na FSV UK. Zajímá se o módu, kosmetiku a zdravý životní styl, ale nedá dopustit na karamelovou Milku. Miluje Prahu, maliny a seriál Přátelé. Často na cestách.

More in Kreativita

To Top