Connect with us

AI

Lanny Smoot představuje HoloTile – první všesměrová, modulární, rozšiřitelná podlaha pro více osob na světě.

HoloTile je ve světě VR technologií velkým skokem kupředu. Tradiční VR systémy často omezují fyzický pohyb. Můžete se procházet v místnosti, nemůžete ovšem dále než ke stěně. Tento vynález je proto naprosto revoluční.

Lanny Smoot:
„Představte si skupinu lidí v jedné místnosti, kteří mohou být společně někde jinde, pohybovat se tam, prohlížet si okolí a pozorovat památky. Představte si divadelní jeviště, na kterých by mohla být tato zařízení vestavěna. Tak by mohli tanečníci provádět úžasné pohyby; ne já, ale opravdu dobří tanečníci. Pro tuto technologii existuje obrovské množství využití a zatím nevíme, kde všude bude použita.

Co je to HoloTile?


HoloTile je jakýsi typ podlahy, která je primárně určena k pohybu ve virtuální a rozšířené realitě. Uživatel není omezen vzdáleností a může se pohybovat jakýmkoliv směrem. Kromě využití ve VR a AR (augmented reality – rozšířená realita) lze zapojit HoloTile také na divadelní pódia, což by umožňovalo hercům a vystupujícím pohybovat se novým, netradičním způsobem.

Lanny Smoot na HoloTile podlaze. Zdroj: The Indian Express

Jak HoloTile funguje?

Podlaha se skládá z šestihranných dlaždiček velikosti tlačítek, které mění své roviny či strany tak, aby se lidé mohli individuálně pohybovat jako na běžeckém páse. HoloTile využívá kombinaci senzorů, motorů a algoritmů ke sledování polohy a pohybu uživatele. Následně pak odpovídajícím způsobem přizpůsobí dlaždice.

Systém také komunikuje s headsetem virtuální reality a počítačem za účelem synchronizace vizuálních a fyzických odezev. Dokáže detekovat rychlost, směr a záměr uživatele a vytvářet plynulý a realistický zážitek. Kromě zprostředkování pohybu pro člověka umožňuje podlaha také pohybovat objekty, jako jsou židle nebo stoly, a to pomocí magnetů nebo přísavek. Velkou předností této revoluční podlahy je schopnost podporovat chůzi více uživatelů po stejné ploše, aniž by se srazili nebo si navzájem překáželi.

HoloTile podlaha. Zdroj: Designboom

Vynálezce a inovátor


Podlaha byla vyvinuta Lannym Smootem, výzkumníkem, který je již dlouholetým členem Walt Disney Imagineering. Smoot pracoval dvacet let pro Bell Labs a poté se přesunul do laboratoří společnosti Disney. Pro svou téměř třicetiletou práci a nespočet vynálezů, včetně HoloTile podlahy, bude uveden do Disneyho síně slávy národních vynálezců. Stane se tak druhým člověkem na světě, který toto ocenění získá. Tím prvním byl samotný Walt Disney.

Rini Paiva, výkonná místopředsedkyně pro výběr a uznání v Národní síni vynálezců, v rozhovoru se CNN uvedla: „Lanny Smoot je úžasný vynálezce. Životem prochází s ohromnou zvědavostí a myslím si, že tato zvědavost, odhodlání a vytrvalost jsou jedny ze spousty věcí, které ho činí tak úspěšným.”

Lanny Smoot. Zdroj: DisneyParksBlog

Co dalšího Smoot vymyslel?

K vynálezům Lannyho Smoota patří například také pojízdný systém robota BB-8 z filmu Star Wars: Síla se probouzí (2015), nejrealističtější světelný meč či virtuální a interaktivní koi jezírka v HongKongském Disneylandu. Také vynalezl elektromagnetické oči pro Disney animatroniky (mechatronické loutky) nebo interaktivní zoetrope. Celkový počet patentů Smoota je momentálně 106, z toho 74 vzniklo za jeho 25 let v Disney.

BB-8 z filmu Star Wars: Síla se probouzí. Zdroj: Wallpaperflare


Minulost a současnost

První stroj pro volný pohyb ve virtuální realitě vznikl v podobě běžeckého pásu již v 90. letech. Obvykle se toto prvenství připisuje projektu „Virtuality”. Virtuality byla společnost, která vyvíjela arkádové systémy virtuální reality. Jejich VR běžecký pás byl známý jako „Virtuality 1000CS“ a byl představen kolem roku 1993. Cílem bylo poskytnout uživatelům pohlcující zážitek tím, že jim umožňoval chodit nebo běhat ve virtuálním prostředí.

Od 90. let se již VR technologie výrazně posunula a vznikla spousta vyspělejších modelů, jakými jsou dnes například Omni od společnosti Virtuix či Virtualizer od společnosti Cyberith.

Virtuality 1000CS. Zdroj: Wikimedia


JAK CITOVAT?

MIČKA Matěj. Disney představuje HoloTile – první všesměrová, modulární, rozšiřitelná podlaha pro více osob na světě. Čapková, Ema, editor. In: Markething [online], 2024. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/disney-predstavuje-holotile


ZDROJE:

https://www.electronicspecifier.com/products/vr-ar/disney-unveils-holotile-a-sliding-floor-for-enhanced-vr-experiences

https://www.designboom.com/technology/disney-holotile-floor-treadmill-vr-lanny-smoot-01-23-2024/

https://en.wikipedia.org/wiki/Lanny_Smoot

https://www.youtube.com/watch?v=68YMEmaF0rs&ab_channel=DisneyParks

https://www.ign.com/articles/disney-unveils-the-holotile-floor-inching-us-closer-to-a-real-life-holodeck

https://disneyparks.disney.go.com/blog/2021/08/imagineer-and-disney-research-fellow-lanny-smoot-receives-his-100th-us-patent/

https://edition.cnn.com/2024/01/25/us/lanny-smoot-disney-inventors-hall-of-fame-reaj/index.html

https://medium.com/@ShyamChakravarthy14/holo-tile-lanny-smoot-the-disney-blog-acb125810a7d

https://filmora.wondershare.com/virtual-reality/top-vr-treadmills.html

https://indianexpress.com/article/technology/tech-news-technology/disney-inventor-demoes-holotile-floor-a-system-that-lets-you-walk-around-in-virtual-reality-9123454/

https://en.wikipedia.org/wiki/Virtuality_(product)


Continue Reading

More in AI

To Top