Connect with us

Komunikace

Přijímání Bitcoinu: Módní trend, nebo budoucnost plateb?

Bitcoin, též známý jako digitální zlato. Vzhledem k jeho rekordním hodnotám z minulých týdnů je nepravděpodobné, že jste o něm ještě neslyšeli. Není divu. Zájem o Bitcoin je totiž podle Google Trends vyšší než kdy jindy. To potvrzuje i jeho tržní kapitalizace, která během letošního října překročila hodnotu 100 miliard dolarů. Co se pod tak obrovskou sumou peněz skrývá, a jak toho mohou obchodníci využít?

Kryptoměny, jejichž nejstarším členem je právě Bitcoin, využívají digitální databáze zvané blockchain, již si v tomto případě můžeme laicky představit jako účetní knihu, ke které má na internetu kdokoliv přístup. Tato kniha však neoperuje na centrálních serverovnách, tak jako např. Google či Facebook, ale na soukromých zařízeních po celém světě v rámci konsenzu jejich uživatelů. Na každém z těchto zařízení se nachází její kopie, která s ostatními komunikuje a utváří celek — jakmile pošlete kamarádce Aničce nějaké drobné, transakce bude zapsána u Kumara v Indii i u Carol v Texasu.

Celá věc je samozřejmě mnohem složitější, ale na začátek stačí vědět následující:

  • Kryptoměny jsou decentralizované, což mimo jiné umožňuje při transakcích obejít třetí strany (banky i státy).
  • U většiny z nich jsou převody transparentní a veřejně přístupné, peníze se tedy nemohou jen tak „vypařit“. Nad užitečností této funkce se však názory komunity rozcházejí — jen hrstka kryptoměn je anonymní.
  • Zatímco u peněz emitovaných státem neustále dochází k inflaci, velké procento kryptoměn má předem stanovený počet mincí, které se postupem času do oběhu uvolňují. Jelikož je jejich množství omezené (stejně tak jako u zlata), pro držitele jsou z dlouhodobého hlediska velmi prospektivní.

Porovnání tržní kapitalizace kryptoměn za posledních pět let (v mld. dolarů).

Zlatá horečka 21. století

Měny jako Bitcoin nejsou jen ukázkou revoluční technologie. Představují také způsob, jak se několika kliky myší stát milionářem. Jen pro představu — kdybyste v roce 2011 místo koupě nové 16GB verze iPhonu 4s investovali stejnou sumu právě do Bitcoinu, dnes by vám vaše jasnovidecké procitnutí přineslo něco přes 25 milionů korun.

Každá mince má však dvě strany, a kde je zisk, tam je i risk. Vysoká volatilita trhu může nezkušené aspirující boháče polekat a donutit k zbrklým činům. „Akciový trh je skvělý mechanismus, který přesouvá bohatství od netrpělivých k trpělivým,“ tvrdí Warren Buffet. A jelikož si kryptoměny můžeme představit jako akcie na steroidech, moudro lze aplikovat i zde.

Prodělali jste během hodiny dva měsíční platy? To je v pořádku, za týden je budete mít zpět i s bonusem!

Jsme progresivní, nakupujte u nás!

Zejména Bitcoinu si začínají v posledních letech všímat i podnikatelé a firmy poskytující fyzické produkty, a jeho integrací do svých platebních systémů vycházejí vstříc neustále se rozšiřující mase vlastníků měny.

Už čtvrtým rokem si můžete zajít doplnit denní dávku kofeinu do holešovické Paralelní Polis, první bitcoinové kavárny na světě. Pokud Bitcoin nevlastníte, nezoufejte, přímo v prostorách podniku totiž můžete prostřednictvím bitcoinmatu směnit měnu českou za měnu digitální.

Paralelní Polis představuje útočistě pro příznivce filosofie kryptoanarchismu — individuální svobody dosažitelné pomocí kryptografie. Veřejné přístupné přednášky nejen o kryptoměnách jsou zde pořádány téměr každý týden.

Letos široké veřejnosti umožnil platbu Bitcoinem e-shopový gigant Alza.cz. Podle slov jejího ředitele pro e-commerce, Igora Pauera, je k implementaci nové platební brány vedlo rostoucí množství požadavků ze strany zákazníků. Samotné platby pro Alzu zajišťuje český startup BitcoinPay. I v tamních showroomech navíc můžete narazit na bitcoinmaty, které rovněž dodává a spravuje český startup General Bytes.

E-shop na novou možnost platby na Facebooku upozornil pouhými třemi posty. O šíření novinky se postarala hlavně technologicky orientovaná média.

Vyplatila se Alze investice? Podle statistik za první měsíc využily možnost platit digitální měnou stovky zákazníků, z nichž tvořily 48 % Češi. Nejvyšší objednávka se vyšplhala na 560 tisíc korun, celkový objem transakcí se pohyboval v řádech milionů korun. Žádnou díru do světa to však pro Alzu neznamená — podle výroční zprávy činí její tržby za rok 2016 lehce přes 17,4 miliard korun. Bitcoin v hodnotě několika milionů tak i s prospektem zhodnocení představuje maličký zlomek celkových příjmů.

Podobně je na tom i americká společnost Overstock. Firma, která prodává zejména přebytkové zboží, akceptuje Bitcoin již od roku 2014. Od té doby se počet takovýchto transakcí ztrojnásobil, v roce 2016 však tvořil pouhých 0,0002 % z celkových příjmů. Víru v technologii ale Overstock neztrácí — 4 % z každé bitcoinové tržby daruje organizacím podporujícím rozvoj kryptoměn.

Bitcoin bez růžových brýlí

Podle reportů předních amerických bank momentálně Bitcoin akceptují pouze tři online prodejci z žebříčku Internet Retailer Top 500, který monitoruje 500 největších e-shopů v USA. Zdráhavost v tomto směru inovovat může být paradoxně způsobena obrovským nárůstem hodnoty kryptoměny. Potenciální zákazníci se nechtějí vzhledem k vysokému procentu zhodnocení svých Bitcoinů vzdát, a prodejci nejsou ochotni do potřebné infrastruktury bez značné poptávky investovat.

Za zmínku stojí i často negativní vyobrazení v médiích, se kterým se měna potýká. Bitcoin totiž velice usnadnil proces nákupu na internetovém černém trhu. Právě jeho vazby na zločin byly v minulosti trnem v oku reportérů. Dnes jsou však ke zločinným úmyslům používány spíše kryptoměny, které anonymitu plateb zvládají lépe.

Budoucnost v blockchainu…?

Platby Bitcoinem se každým dnem stávají rozšířenějším způsobem, pomocí kterého můžeme nakupovat. Společnosti, které se pro tento krok rozhodnou, buď věří v jeho zářnou budoucnost, nebo se prostě snaží vyhovět svým zákazníkům.

Kryptoměny se momentálně situují v býčím trhu — jejich cena roste. Společně s tím tak pronikají do vědomí široké veřejnosti. Jejich budoucnost je však nejistá a jejich hodnota ve většině případů založená na spekulaci.


 

Jak citovat tento článek?

BARTOŠ Vojtěch. Přijímání Bitcoinu: Módní trend, nebo budoucnost plateb?. Ondřej DOSKOČIL, editor. In: Markething [online], 2017 [cit. 2017-11-03].  ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/prijimani-bitcoinu

Zdroje:

https://coinmarketcap.com/currencies/bitcoin/

http://bitcoininstead.com/phones.php?c=Apple&p=iphone4s

https://www.cryptocoinsnews.com/paralelni-polis-worlds-first-bitcoin-coffee-bar/

http://bit.ly/2zfsaAt

https://www.alza.cz/alzacz-prozila-rok-rekordu

http://www.businessinsider.com/merchants-arent-accepting-bitcoin-2017-7

https://www.wired.com/2014/01/overstock-bitcoin-sales/

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-07-12/bitcoin-acceptance-among-retailers-is-low-and-getting-lower

Zdroj náhledového obrázku:

http://bit.ly/2j0phgB

Zdroje obrázků:

http://www.visualcapitalist.com/unparalleled-explosion-cryptocurrencies/

http://bit.ly/2h0IDhE

https://www.facebook.com/vejdiven/

https://www.facebook.com/alza.cz/

Continue Reading

More in Komunikace

To Top