Connect with us

Komunikace

„We will drill, baby, drill.” Co se skrývá za rétorikou inauguračního projevu Donalda Trumpa? 

Před několika dny byl Donald Trump jmenován do funkce prezidenta Spojených států. S inaugurací, které se zúčastnili významní státníci a diplomaté celého světa, se pojil i tradiční projev, ve kterém Trump naznačil svou agendu a priority prezidentství. Co z něj můžeme vyčíst? A proč by nás zvolená vyjádření měla zajímat

Obsah inauguračního projevu se dotkl mnohých témat, která dominovala prezidentské kampani. To se dalo od podobného proslovu čekat. Neočekávaná byla ovšem zvolená rétorika, a to z mnoha důvodů. U kandidátů na prezidenta se běžně předpokládá, že své vyjadřování po vyostřené kampani zmírní. To se ale u Donalda Trumpa nestalo. 

Struktura projevu

Přecejen se Trump některých tradic držel. Využil strukturu, která je pro politické projevy typická. Projev otevřel slovy: „Zlatý věk Ameriky začíná právě teď.“ a zakončil ho podobnou větou: „A náš zlatý věk právě začal.“. Propojil tak jednotlivá témata své řeči do uceleného narativu, který měl za úkol předat jasné sdělení – spolu s nově zvoleným prezidentem se Spojené státy vrací do doby prvního funkčního období Donalda Trumpa. Období prosperity, důvěry a růstu. 

V prvních dvou třetinách projevu jsme mohli slyšet dlouhá souvětí, která měly za cíl budovat napětí, a následně je Trump vždy doplnil krátkou údernou větou. Ze záznamu projevu je patrné, že zkušený řečník značně přizpůsoboval tonalitu i kadenci své řeči. Naproti tomu poslední třetina a obzvlášť poslední dva odstavce proslovu byly velmi dynamické a plné krátkých úderných vět, které Trump pronesl rychle za sebou s velmi důrazným tónem. Tato změna tempa byla velmi efektivní v poutání pozornosti diváků i novinářů, kteří projev v reálném čase komentovali. Kratší pasáže působily velmi přesvědčivě a zvýšily energii proslovu. Můžete si například porovnat následující pasáže projevu:

„Naše nedávné volby jsou mandátem k tomu, abychom zcela a úplně zvrátili strašlivou zradu a všechny ty četné zrady, které se staly, a abychom lidem vrátili jejich víru, jejich bohatství, jejich demokracii a skutečně jejich svobodu. Od tohoto okamžiku je úpadek Ameriky u konce.“

„Amerika bude opět respektována a obdivována, a to i lidmi různých náboženství, víry a dobré vůle. Budeme prosperovat. Budeme hrdí. Budeme silní a zvítězíme jako nikdy předtím. Nenecháme se dobýt. Nenecháme se zastrašit. Nenecháme se zlomit. A neselžeme.“

Volba jazyka

Donald Trump je známý tím, že se nebojí v rámci projevů používat velmi silná, někdy až útočná slova. V projevu použil například výraz „kriminální cizinci“ (criminal aliens), kterým označuje imigranty ve Spojených státech, což má značný negativní náboj. Nelegální migrace je ve Spojených státech velmi silné téma a prezident Trump použitím podobných slov podtrhává svůj negativní až radikální postoj vůči ní. Nešetřil jím ani v rétorice, kterou využíval v průběhu kampaně. 

„Všechny nelegální vstupy budou okamžitě zastaveny. A zahájíme proces navracení milionů a milionů kriminálních cizinců zpět do míst, odkud přišli.“

Trump často využívá superlativa, silně emočně nabitá slova a výrazy, které posluchači poskytnou naprosto přesný obrázek o tom, jak silný postoj Donald Trump k určité politice zaujímá. V jeho inauguračním projevu se objevila netradiční směs každodenních slov a frází, které bychom v oficiální komunikaci prezidenta Spojených států neočekávali nebo minimálně nepovažovali za typickou. Prezidenti po složení přísahy tradičně volí umírněnější a formálnější výrazy. Trump ale pokračoval v lince, na kterou byl zvyklý z průběhu kampaně. Ukázkovým příkladem je věta „Budeme vrtat, baby, vrtat.“(We will drill, baby, drill.).

Skvěle bylo v projevu také využito obrazné vyjadřování, které v mysli posluchače vytváří zřetelnou vizualizaci a umožňuje tak lepší představu situace. 

„Ti, kdo chtějí naši věc zastavit, se pokusili vzít mi svobodu a dokonce i život. Jen před několika měsíci mi na krásném pensylvánském poli kulka atentátníka prolétla uchem.”

Utváření představ

Cílem proslovu politika není jen vyjádření postoje, informativní popis kroků, které chce prosazovat nebo shrnutí zájmů vlády. Klíčem je vytvořit obraz a představu v mysli voličů a zasadit svůj mandát do děje nebo příběhu, kterým si celá země prochází. Donald Trump velmi dobře zkombinoval minulost a esenci Spojených států, jejich aktuální stav a vysněnou budoucnost.

Následující pasáž vykresluje Spojené státy jako národ, který se nebojí udělat změny a který vždy stál v čele inovací. Trump tím tím chtěl poukázat na schopnost amerických občanů postavit se obtížným časům a překážkám, které s sebou přináší. Šlo o odkaz na bohatou americkou historii a apel k nacionalismu, který byl typický pro celou Trumpovu kampaň.

„Američané urazili tisíce kilometrů drsnou krajinou nezkrocené divočiny. Překračovali pouště, zdolávali hory, odvážně překonávali nevýslovná nebezpečí, zvítězili na Divokém západě, ukončili otroctví, zachránili miliony lidí před tyranií, […].“

Obtížné časy, které Američané aktuálně prožívají, jsou podle nově zvoleného prezidenta důsledkem neschopnosti minulé vlády, která zemi zavedla do ekonomické krize a krize svobodného projevu. Následující část projevu ukazuje, jak efektivně dokáže D. Trump vykreslit nejvyspělejší zemi světa jako upadající, rozvrácený stát a zároveň přesunout vinu na vládu prezidenta Bidena. Jakoby si Trump během projevu neuvědomil, že už není v kampani a nemusí se proti bývalému prezidentovi tak příkře vymezovat. 

 „Radikální a zkorumpovaný establishment po mnoho let odčerpával moc a bohatství našim občanům. Zatímco pilíře naší společnosti leží rozbité a zdánlivě v naprostém rozkladu, nyní máme vládu, která nedokáže zvládnout ani jednoduchou domácí krizi a zároveň se potácí v pokračujícím výčtu katastrofických událostí v zahraničí.“

Z rozvráceného státu pak vyvstala nová vize 47. prezidenta Spojených států. V té se vykreslil jako sjednotitel rozvrácené společnosti a její zachránce. Nejspíš šlo o pokus vymezit se proti tomu, jak ho podstatná část společnosti vnímá – jako rozvratitele společnosti a člověka, který nectí psané ani nepsané normy. Při představování své vize nešetřil deklarativními a jednoznačnými výrazy, které signalizovaly jeho jistotu, že svůj plán naplní. 

„Mým nejpyšnějším odkazem bude odkaz mírotvorce a sjednotitele. Tím chci být. Mírotvorcem a sjednotitelem.“

 „Podepíšu také exekutivní příkaz, který okamžitě zastaví veškerou vládní cenzuru a vrátí Americe svobodu slova. Už nikdy nebude obrovská moc státu zneužívána k pronásledování politických oponentů.“

Donald Trump a jeho tým dokázali v inauguračním projevu velmi dobře komunikovat hodnoty, plány a myšlenky staro-nového prezidenta Spojených států. Věnovali se tématům, která jsou pro americké občany aktuální, kritická a povedeně využili rétorických prostředků tak, aby byl projev a jeho obsah co nejpřesvědčivější a nejúčinnější. Z jeho formy je patrné, že chce prezident Trump pokračovat ve vyostřenější rétorice, která není pro funkci prezidenta typická. Naznačuje ale i to, jak by se Donald Trump chtěl zapsat do učebnic dějepisu. 

Zdroj:

https://www.cbsnews.com/news/transcript-trump-inauguration-speech-2025

Jak citovat: 

DEJL, Denis. “We will drill, baby, drill.” Co se skrývá za rétorikou inauguračního projevu Donalda Trumpa?. THEIN, Filip, editor. In: Markething [online], 2025.

Continue Reading

More in Komunikace

To Top