Connect with us

Komunikace

O salátech, ořezávátkách, bačkorách a moderní KDU-ČSL

Nejsme žádní saláti. Nejsme žádné bačkory. Nejsme konzervy ani suchaři, dokonce ani ořezávátka (či obřezávátka?). Tím vším se na novém webu snaží strana KDU-ČSL ukázat potenciálním voličům, co není. Co ovšem je a co chce? To se veřejnost dozví – podle odpočítávadla na stránce – za 60 dní.

Připomeňme si, čím se lidovci snažili zaujmout naposledy. Kampaň KDU-ČSL (před volbami 2010), kterou vytvořila agentura Semma – Dobrý den je, když – si vysloužila spoustu oprávněné kritiky. Tehdy ještě lidovcům vládl Cyril Svoboda a proto na vizuálech dominoval, doprovázen sborem lidových hrdinů v krojích, uniformách, nebo jen tak v civilu (např. žena v tradičním kroji se sloganem „Dobrý den je, když hrají tu naši“ působila na pražské tramvaji dost bizarně). Veřejnost kampaň nepochopila a není se moc čemu divit. Ostatně kampaň jí v podstatě nenabídla jediný důvod, proč by měla KDU-ČSL volit. Ano, hlavní slogan kampaně se sice začal virálně šířit, ale nutno dodat, že lví podíl na tom měly zparodované verze (“Dobrý den je, když se nedostaneme do parlamentu”).

Samozřejmě že je, ale to Pražák neocení. Zdroj: kdu.cz

 Co lidovec není

Nyní přichází kampaň nová. Předseda strany Pavel Bělobrádek se usmívá z vizuálů, drže v rukách některý z ikonických předmětů – konzervu, salát, bačkoru, ořezávátko nebo suchar. Na webu www.moderni-kdu.cz ke každému předmětu dostaneme i vysvětlení.

 „Lidovec není salát.

 Nejsme žádné křehké kavárenské typy, není nám vlastní celodenní starost o to, z které strany zapůsobí naše image na fotografy a jaký druh obleku si dát ušít u Harrodse v Londýně. Jsme lidé, kteří vzešli z venkova a malých měst a kteří moc dobře vědí, na čí práci stojí tenhle stát.“

Je to opravdový suchar? (Ten předmět, ne pan Bělobrádek.) Zdroj: moderni-kdu.cz

 „Lidovec není suchar. Nevěříte?

Potkají se rabín, katolický kněz a buddhistický mnich.
Rabín povídá: Pánové, dal bych si propečené vepřové koleno.
Kněz na to: Není problém, zajdem k nám, moje žena ho umí skvěle…
A buddhista: Kluci, dáme si do nosu, žijeme jen jednou!”

A podobně.

Použití dvojsmyslných předmětů je skvělý nápad – jsou jednoduše vizuálně ztvárnitelné, zapamatovatelné a (do jisté míry) vtipné. Ovšem vysvětlení pokulhávají. Popřít sucharství suchým vtipem vrací úder jako bumerang. „Lidovec není konzerva, je pouze konzervativní“ a v informacích o straně je strana označena dokonce za hluboce konzervativní. Místo popření zažité image ji strana ještě přiživuje. Navíc název webu – „Moderní KDU-ČSL“ – vyvolává údiv. Je těžko představitelné, že strana, jejímž členům je v průměru 63 let (údaj z roku 2005), se náhle změní v moderní. Ačkoliv určitá revitalizace je přesně to, co by strana potřebovala. Stačí pohledět do zahraničí, kupříkladu na německou CDU/CSU či jiné západoevropské křesťanské strany, které mají voličů dostatek. Vždyť křesťansko-demokratická strana nutně neznamená pánbíčkaření, ale spíše politiku založenou na tradičních hodnotách, na nichž ostatně stojí celá evropská civilizace – rodina, upřímnost, ohleduplnost.

Kromě webové prezentace a sdílení odkazů na ni na sociálních sítích se lidovci zaměřili i na PR – na stránkách České pozice se objevila informace, že KDU-ČSL posílala novinářům různých redakcí tajemné balíčky s výše zmíněnými předměty, neoznačené jménem odesílatele. Údajně jim tím udělala radost, protože papuče či ořezávátko se vždy hodí. S tím nelze než souhlasit a podpořit jejich radostné očekávání salátu a sucharů.

Lídr je zase problém

A poté je zde předseda strany Pavel Bělobrádek. Existují fotografie, na nichž vypadá poměrně k světu, bohužel to nejsou snímky z této kampaně. Navzdory úsměvu působí unaveně, znuděně a suše. Z jeho výrazu všechny předsudky, o jejichž popření se strana snaží, přímo čiší. Pavlu Bělobrádkovi to prostě nelze uvěřit. Možná by zafungoval lepší styling nebo změna fotografa.

Když to předsedovi sluší, rozhodně není žádné ořezávátko. Zdroj: E15.cz

Jako nedostatek lze vnímat věc, kterou strana udělala již v kampani minulé – a to zaměření se pouze na předsedu a ne na tým lidí za ním. Dominance Cyrila Svobody v reklamě i médiích, jen občas porušená Janou Hybáškovou ze spolupracující EDS, lidovcům uškodila. Voliči ostatní kandidáty neznali a neměli tak důvod je volit. Opravdu kritický moment nastal, když Svoboda na post předsedy rezignoval a KDU-ČSL se tak ocitla dočista bez jakýchkoliv známých tváří. Poněkud amorfní strana, jakou KDU-ČSL je, si takovou situaci nemůže dovolit. Navíc použití více osobností s předměty by působilo zajímavěji a poutavěji.

Nejsme bačkory, ale nikdo nám to nevěří. Zdroj: moderni-kdu.cz

Záležitostí, která s kampaní souvisí a lze ji považovat jednoznačně za krok správným směrem, je nové logo – modrý, pravděpodobně lipový list na žlutém pozadí. Minulá kampaň byla neuvěřitelná v tom, že strana žádné logo neměla – jeho funkci zastupoval název strany a “korporátní” barvy, žlutá a modrá. Nové logo je jednoduché, vkusné a osobnosti strany přesně odpovídá.

Bez feedbacku už to prostě nejde

Rozfázování kampaně je bezesporu zajímavý postup. Nejprve se veřejnost dozví, co KDU-ČSL není, po 60 a více dnech co je a co chce. Pomineme-li, že 60 dní je opravdu dlouhá doba na to, aby člověk udržel v paměti jakousi kampaň, skýtá odstup nejen příležitost k zaujetí voličů, ale také k tomu, aby strana zjistila, jak na kampaň veřejnost reaguje a případně implementovala její návrhy a připomínky. Facebook je k takové zpětné vazbě ideální a strana na něm také vřele děkuje za všechny podněty.

Teď ještě kdyby tak stránka měla více než 1447 fanoušků a rychleji přibývali – před rokem jejich počet činil přibližně 1300, což je tristní postup. Zároveň ale musíme uvažovat, kdo je typický volič KDU-ČSL – žena, vdaná, samostatně žijící nebo ovdovělá, příslušnice starší generace – nadprůměrné zastoupení zaznamenává KDU-ČSL ve věkové kategorii 60+ (kolem 40%) a v kategorii 45 – 59 (přibližně 30%). Takoví lidé u nás stále ještě na sociálních sítích příliš nežijí.

Na závěr lze ještě citovat administrátora facebookové stránky KDU-ČSL: „Víte, jak se pozná, že je kampaň opravdu virální?“ Ano, už i na tuto kampaň se objevila (velmi nekonzervativní) parodie, a strana je na ni zřejmě pyšná, proto ji sdílela pod svým oficiálním profilem. Taková reakce mi přijde poněkud nebezpečná, protože stejně jako „Dobrý den je, když“, i tato kampaň k parodování přímo vybízí. Co byste vymysleli vy? Co podle vás lidovci nejsou?

Popření sucharství? Zdroj: Oficiální Facebooková stránka KDU-ČSL

Zdroje

KUBEŠOVÁ, Eliška. Marketingová komunikace KDU-ČSL ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v květnu 2010. Praha: Univerzita Karlova, Fakulta sociálních věd, Institut komunikačních studií a žurnalistiky, 2011

KUNŠTÁT, Daniel. CVVM [online]. 2008 [cit. 2011-05-02]. Sociální a demografický profil voličského zázemí českých politických stran. Dostupné z WWW:<http://www.cvvm.cas.cz/upl/nase_spolecnost/100066s_Volici.pdf

LINEK, Lukáš; PECHÁČEK, Štěpán. Sociologické studie: Vydává Sociologický ústav AV ČR [online]. 2006 [cit. 2011-05-02]. Základní charakteristiky členské základny KDU-ČSL. Dostupné z WWW: <http://studie.soc.cas.cz/index.php3?lang=cze&shw=267>

 Jak citovat článek?

KUBEŠOVÁ, Eliška. O salátech, ořezávátkách, bačkorách a moderní KDU-ČSL. Markething [online]. [cit. 2012-03-26]. Dostupné z: http://www.markething.cz/o-salatech-orezavatkach-backorach-a-moderni-kdu-csl

Continue Reading

Ex-šéfredaktorka webu Markething.cz. Absolventka Marketingové komunikace a PR na Univerzitě Karlově v Praze a žurnalistiky ve švédském Örebro. Zajímá se o popkulturu, hudbu, právo, chov koček, dění na internetu a Skandinávii.

More in Komunikace

To Top