Connect with us

Z-hodnocení

Markethingové Z-hodnocení

Vítejte v novém vydání naší měsíční rubriky, kde vám představíme to nejzajímavější z české reklamní scény očima generace Z. Ponořte se s námi do světa marketingových strategií, které se snaží oslovit právě mladou generaci. Každý měsíc přinášíme unikátní pohledy a hodnocení zkušených členů naší redakce. Tentokrát o kauze Footshopu a Botas, hokejové Tipsport a nové kampani M&S.

1. Botas x Footshop: Napjatý spor nebo úspěšná spolupráce? 

Internetové vody nedávno rozvířila fotka sdílená na Instagramu, na níž se na výloze vlajkového obchodu Footshopu objevil nasprejovaný nápis „Ševci nemají co žrát, Footshop je shit“. Tím se odstartovala veřejně sledovaná kauza mezi majitelem českých Botas Václavem Staňkem a zakladatelem Footshopu Peterem Hajdučkem. Rozpoutaná debata mezi oběma stranami řešila hodnoty dnešního obuvnictví, inovace a ruční řemeslné práce. Popichování na internetu však vyvrcholilo v nečekaný konec – marketingovou spolupráci a uvedení společné kolaborace v podobě deseti párů nových bot v rámci kolekce Goodbye Nostalgia. 

Zdroj: Footshop

Alena Horáčková: Kauzu jsem na Instagramu zaznamenala v podstatě ihned a už tehdy jsem se těšila na vypuštění určité formy spolupráce, protože mi ten spor přišel až moc bizardní na to, aby to byla pravda. Rozhodně mi to nesedělo k osobnostem majitelů značek, jejich dosavadnímu veřejnému vystupování a brand identity obou společností. To se mi nakonec potvrdilo a vznikla z toho podle mě hezká kolaborace. Tenhle typ marketingu v Česku moc nevidíme, a tak mi to ozvláštnění přijde fajn a myslím, že to zafungovalo přesně tak, jak mělo.

Anna Šedinová: Tohle se často nestává. Zinscenovaná zápletka mi přijde dost jedinečná a s nečekaným koncem, který je ale skvělý. Baví mě, jak je to jiné a má to úplně jinou energii. Navíc přesně takový typ reklamy vzbudí zájem, napětí, rozproudí diskuzi a ještě je to zapamatovatelné. Bourá to klasické marketingové kampaně a zajeté praktiky, a to je super.

Adéla Kristýna Vaňková: Oceňuji originalitu a údernost. Dobře provedený gureilla marketing ve spojení se sociálními sítěmi je recept na virál. Z mého pohledu je to osvěžující ve své riskantnosti a domnívám se, že to plní účel zvednutí povědomí o značce.

2. Sázková kancelář cílí na mladé publikum

„Stačí jen začít“, tak se jmenovala kampaň Tipsport během mistrovství světa v hokeji v hlavní roli s Davidem Pastrňákem. Kampaň se snažila poukázat na to, že všechno jde, včetně zapojení se do sázkařské komunity, prostě stačí jen začít. Dále lákala na lístky na hokejová utkání, bonus v hodnotě 500 Kč za registraci a ceny v celkové hodnotě 33 milionů. 

Zdroj: YouTube.

Poprvé však sázková kancelář Tipsport vedle hlavní kampaně spustila kampaň i na sociálních sítích formou spolupráce s influencery a snažila se tak zasáhnout i mladou cílovou skupinu. Myšlenka kampaně se točila kolem připravenosti fanoušků na fandění, a to s Tipsportem. Ku příležitosti samotného hokejového klání totiž Tipsport vytvořil edici tzv. Pasta bund, které rozhodně nemůžou chybět žádnému hokejovému fanouškovi. Oboustrannou designovou bundu (v barvách Tipsport na jedné straně a v národních na druhé) oblékl sám David Pastrňák. Bunda svým vzhledem odkazuje i na výraznou módu, kterou Pasta rád obléká. O propagaci bundy se pak postarali influenceři jako Kundosaki, Těhotnej kuchař, Honzi Michálek a sportovci jako Lucie Neumannová, Michal Krčmář, Patrik Kincl a mnoho dalších. 

Zdroj: YouTube.

Adéla Kristýna Vaňková: Kampaň je z mého pohledu na hranici etiky. Zapojení influencerů, kteří mají často publikum i pod 18 let, vnímám jako extrémně problematické. Je důležité, aby takové kampaně braly v úvahu možný vliv na (nejen) mladou generaci a zvažovaly etické aspekty propagace hazardních her. Reklama říká: „Nejtěžší je začít“, já doplním, že ještě těžší je se závislosti na sázení se zbavit.

Anna Šedinová: Kampaň je určitě nápaditá, už jen inspirací stylu Pasty a designem bundy. Oslovení influenceři pokryli široké publikum mladých, navíc reakce pod videi influencerů byly hlavně pozitivní, někdy na jejich profilech probíhala soutěž například o lístky na hokejové zápasy. Negativní reakce se samozřejmě také objevily, a to například kritika pořizovací ceny bundy. Nad čím se ale zamyslet je vůbec snaha sázkové kanceláře zasáhnout mladou generaci, a to nejen z pohledu komunikace na kanálech, které jsou pro mladou generaci přirozené, ale celkově motivace zasáhnout mladé. Publikum některých influencerů může být mladší 18 let. 

Alena Horáčková: Sázkovka vsadila na influencery docela na jistotu. Při skrolování mezi videi označenými daným hashtagem #pastabunda jsem mimo recepty na těstoviny zaznamenala hezký engagement mezi mladými, na které jsou reklamy cílené. Myslím si, že je to vcelku dobře provedená kampaň, spojení klasické hokejové kampaně s novým twistem pro mladé, kteří však protentokrát sledovali reklamy navíc i v televizi při zápasech.

3. Nevytváříme trendy. My jsme styl!

Marks & Spencer představil novou kampaň s názvem „Nevytváříme trendy. My jsme styl!“, která se snaží klást důraz na nadčasovost a autenticitu. Tento přístup k módnímu průmyslu odmítá honbu za momentálními trendy a místo toho podporuje vytváření vlastního jedinečného stylu. Kampaň oslavuje kvalitní a dokonale padnoucí oblečení, které podtrhuje jedinečnost každého zákazníka.

Zdroj: Marks&Spencer

Anna Šedinová: Hlavní myšlenka kampaně mi nepřijde příliš chytlavá ani originální. Samotný obsah jednotlivých vizuální ale má kreativní myšlenku. Pořídit padnoucí džíny bývá oříšek, stejně tak se výběr prvního obleku nemusí odbýt, a radši pořídit už kvalitní kus. Líbí se mi, že se poukazuje na situace, které asi každý někdy zažil. Doplňující grafika ale není tolik vypovídající. Především u džín, kde není vybrána dostatečně ilustrativní fotka, která by vystihovala, jak náročné může být hledání džínů pro jakékoliv jiné postavy než „modelkovské“.

Alena Horáčková: Kampaň s claimem „Nevytváříme trendy. My jsme Styl.“ mi v dnešní době připadá trošku úsměvná a dokola omílaná xy značkami. Kampaň zdánlivě podporuje body positivity, ale v reálu tam žádné náznaky nevidím. Džíny pro „opravdu každou postavu“ jsou opět promovány na ženě s velikostí S, alespoň na těch největších billboardech a nejfrekventovanějších místech. Tady za mě asi platí: neurazí, ani nenadchne. Rozhodně bych se nad ní dvakrát nepozastavila.

Adéla Kristýna Vaňková: Kampaň má bezpochyby sympatickou tendenci odklonit se od prchavých módních trendů, nicméně není v ničem originální. Jako paradoxní vnímám kombinaci fotografie jediné hubené modelky v kontextu sloganu “Máme džíny. Pro každou postavu. Opravdu každou.” Nutné zdůraznit, že problém vnímám zejména ve vyobrazení pouze jednoho typu postavy. Pokud by byla použita pouze fotografie ženy s plus-size postavou, působilo by to stejně neadekvátně. Ačkoli jsme kampaněmi propagujícími diverzitu přehlceni, pokud značka tvrdí, že má oblečení „skutečně pro každý typ postavy“, mělo by tomu odpovídat i vizuální zpracování

Anna Šedinová studuje obor Strategická komunikace na FSV UK. Nejvíce se zajímá o PR, komunikaci udržitelnosti a Evropské unie. Volný čas nejraději tráví procházkami nebo běháním v přírodě a jógou.

Alena Horáčková studuje MKPR na FSV UK a v praxi se věnuje především sociálním sítím. Zajímá se o módu a světové dění. Je milovnice dobré matchi a všech koček.

Adéla Kristýna Vaňková studuje MKPR na FSV UK. Baví ji zkoumat aspekty lidského chování a je velkým milovníkem asijské kultury. Většinu volného času tráví s rodinou nebo s nejbližšími přáteli u dobrého jídla.

Budeme se na vás těšit zase za měsíc! Redakce Markething.cz

Jak citovat?

HORÁČKOVÁ, Alena. ŠEDINOVÁ, Anna. VAŇKOVÁ, Adéla Kristýna. Markethingové Z-hodnocení [online], 2024. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/markethingove-z-hodnoceni-kveten

Zdroje

Náhledový obrázek vytvořila Barbora Pernekrová

https://akce.tipsport.cz/ms
https://www.mediar.cz/galerie-reklamy/david-pastrnak-ma-bundu-od-tipsportu-sazkovka-poprve-zapoji-i-influencery/


Continue Reading

More in Z-hodnocení

To Top