Z-hodnocení
Markethingové Z-hodnocení: Nezapomeňte na Semjona
Vítejte v novém vydání naší měsíční rubriky, kde vám představíme to nejzajímavější z české reklamní scény očima generace Z. Ponořte se s námi do světa marketingových strategií, které se snaží oslovit právě mladou generaci. Každý měsíc přinášíme unikátní pohledy a hodnocení zkušených členů naší redakce. Tentokrát o České filharmonii, T-Mobile a Tady Vary.
Česká filharmonie láká diváky na přímý přenos z Carnegie Hall
Česká filharmonie ve středu 4. prosince odvysílá první živý přenos svého vystoupení ze zahraničí. Koncert se odehraje ve věhlasné Carnegie Hall v New Yorku. Diváci si na webu České filharmonie budou moci pustit první část večera, ve které zazní hudba Bedřicha Smetany. Na přímý přenos pod taktovkou dirigenta Semjona Byčkova upozorňuje filharmonie kampaní Nezapomeňte na Semjona.
Jádrem kampaně jsou videospoty inspirované populárním americkým filmem Sám doma, jehož druhý díl se natáčel právě v New Yorku. „Jejím hlavním cílem je představit Českou filharmonii nejen jako reprezentanta české hudební kultury v zahraničí, ale také jako moderní a zábavnou instituci se schopností udělat si ze sebe třeba i trochu legraci,“ podotýká ředitel Mareček. „Chceme také širší veřejnosti představit našeho šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova, který orchestr už sedm let táhne na světovou špičku. Hlavně chceme ale vzít naše fanoušky poprvé s sebou.“ Z videa pak vychází další reklamní formáty jako například plakáty, rádiové reklamy nebo merch – kapesník s tematikou kampaně.

Denis Dejl: Moc oceňuji originální koncept kampaně, který spojuje českou hudbu a americkou kulturu, na níž spoty odkazují napodobením známé scény z filmu Sám doma. Kampaň je využitím inteligentního humoru poutavá, zábavná a zároveň velmi přístupná pro široké publikum – tedy i pro ty, kteří nejsou tradičními návštěvníky koncertů České filharmonie. Spoty jsou velmi dobře natočené a během jedné minuty výstižně předají message kampaně. Stejně pozitivně hodnotím plakáty, které jsou skvěle graficky zpracované, mají originální koncept a snadno si je zapamatujete.

Viktorie Dicková: Za mě je kampaň skvělou symfonií, která dokonale ladí vtip, nápaditost a eleganci. Výborně se podařilo propojit moderní filmovou referenci na Sám doma s tradicí, kterou představuje Česká filharmonie. Každá vteřina spotu vás vtáhne, a i když si ho pustíte několikrát za sebou, rozhodně se nebudete nudit. K tomu ještě připočítejte graficky zajímavé plakáty a merchandise – kampaň, která se opravdu nedá zapomenout! Ať už vás klasika dosud míjela, nebo jste jejím zapáleným fanouškem, tahle kampaň si získá pozornost každého. Kdo ví, možná právě díky ní vznikne nová generace nadšenců do vážné hudby.

Barbora Pernekrová: Tahle kampaň se opravdu povedla! Vtipná, příjemná a přesně to, co od České filharmonie chceme vidět. I když jsem na první dobrou ve spotu odkaz na Sám doma nepoznala, stejně jsem měla chuť se podívat na další video. Moc mě bavila odlehčená tonalita spotů, od špatně vysloveného smyčce až po uzel na kapesníku. Nejvíc se mi snad ale líbí vizuály a merch, které kampaň doprovázejí.
T-Mobile: spojení, které nezná bariéry
Vánoce jsou za dveřmi a to znamená, že naše obrazovky ožívají jednou vánoční reklamou za druhou. Mezi prvními se letos objevila kampaň mobilního operátora T-Mobile s názvem „Kde končí bariéry, začínají spojení“. Tento mezinárodní reklamní spot, vytvořený pro skupinu Deutsche Telekom, má na svědomí slovenská kreativní agentura MUW Saatchi & Saatchi Bratislava a byl natočen v České republice.
Kampaň se zaměřuje na hodnoty služeb, které značka T-Mobile poskytuje – tedy schopnost překonávat vzdálenosti a spojovat lidi napříč různými bariérami, ať už jsou geografické, nebo sociální. Vánoční spot vypráví příběh dvou dívek vyrůstajících v odlišných světech.
Přesto, že každá žije na jiné straně skleněné bariéry, si vybudují blízké přátelství. Příběh vyvrcholí emotivní scénou, kdy dívky toužící po spojení společně zbourají překážku, která je po celou dobu oddělovala.
„Chceme být značkou, která lidi spojuje. Chceme ukázat, že překonávání bariér v našich myslích je důležité a možné,” okomentovala kampaň zastupující ředitelka značky a marketingové komunikace společnosti T-Mobile Iva Menclová.


Viktorie Dicková: Pozitivně hodnotím především myšlenku a poselství, které kampaň předává. Snaha oslovit diváky lidským příběhem v době, kdy se hranice mezi online a offline světem stále více stírají, má silný emocionální náboj. Grafická stránka je navíc velmi hezky a tematicky zpracovaná, díky čemuž je spot vizuálně atraktivním. Je to reklama, na kterou se hezky dívá. Nicméně, z mého pohledu, kampaň nepřináší nic zásadně nového, co bychom ještě neviděli. Vzhledem k vánočnímu reklamnímu shonu, kdy je tento typ spotů v obrovské konkurenci, se může snadno ztratit v záplavě podobných kampaní.

Denis Dejl: Myslím, že kampaň jistým způsobem vyčnívá z tradičních vánočních reklam, hlavně svým filmovým pojetím. Velmi dobře komunikuje emoce, které bychom si se značkou T-mobile měli spojovat. Na můj vkus je video ale až příliš dlouhé a myslím, že by se stejné emoce daly komunikovat v kratším a dynamičtějším formátu, který by dnešního diváka s omezenou dobou pozornosti upoutal a udržel spíš.

Barbora Pernekrová: Kampaň má fajn příběh a emoce, které dokážou zaujmout. Vizuálně to vypadá dobře, a filmové zpracování tomu dodává trochu elegance. Celkově je to reklama, na kterou se hezky kouká. Na druhou stranu, nepřináší nic moc nového, co bychom už neviděli, a v té hromadě vánočních reklam může snadno zapadnout. Navíc je video trochu delší, než by muselo být – kratší a svižnější verze by podle mě diváky udržela líp. Konec konců to je opravdu jenom reklama, na kterou se hezky kouká.
Tady Vary: Z koberečku do kina
Projekt Tady Vary, který přináší pravidelné předpremiéry oceňovaných filmů do 70 kin po celé České republice, spustil novou marketingovou kampaň zaměřenou na firemní zákazníky. Cílem kampaně je přiblížit pracovní benefit v podobě předplatného do kina jako způsob, jak zlepšit firemní kulturu a nabídnout zaměstnancům netradiční teambuildingové zážitky. Kampaň, kterou realizovala agentura Zaraguza, oslovuje především HR manažery a osoby odpovědné za firemní benefity, a to prostřednictvím originálního přístupu – rozstříhaný kus červeného koberce s motivem „Všichni na kobereček“. Tento balíček dostalo 50 vybraných HR manažerů napříč českými firmami. Projekt, který byl dosud zaměřený především na jednotlivce, se nyní soustředí na firemní kolektivy s cílem zvýšit prodeje vstupenek.
„Pozvání na kobereček je obvykle vnímáno jako něco negativního, ale změnit tuto frázi na pozitivní v kontextu zaměstnaneckého benefitu nám přišlo jako geniální nápad,“ říká Honza Noháč, koordinátor projektu Tady Vary. Kampaní chce projekt přenést atmosféru karlovarského filmového festivalu do každodenního pracovního života a nabídnout zaměstnancům kulturní zážitky přímo v jejich městě. Pravidelná návštěva kvalitních filmů se tak může stát příjemným doplňkem k firemnímu životu, podporující týmového ducha a zlepšující pracovní klima. Tato inovativní kampaň tak spojuje kulturu s pracovním prostředím a nabízí novou dimenzi benefitů, která zaměstnancům přináší více než jen klasické firemní dary.


Barbora Pernekrová: Kampaň Tady Vary je vážně povedená – spojit filmovou kulturu s firemním prostředím je super nápad. Předplatné do kina jako benefit? To je rozhodně lepší než další hrníček s logem firmy. Slogan „Všichni na kobereček“ je chytrý a vtipný, což hned zaujme. A ten balíček s červeným kobercem pro HR manažery? Jednoduché, ale efektní. Jasně, mohlo by to být ještě trochu víc doladěné, ale i tak je to skvělý způsob, jak přinést do práce něco svěžího a originálního.

Viktorie Dicková: Viktorie na kobereček! Tuhle větu bych v práci opravdu nechtěla slyšet – pokud ovšem nebude ve spojení s touto kampaní. Je to geniální převrácení negativní fráze na vtipný slogan, který nejen pobaví, ale i snadno utkví v paměti. Kampaň vyčnívá svou nápaditostí, přestože je vlastně velmi jednoduchá. Tady Vary rozhodně zabodovaly – kampaň si zaslouží palec nahoru. Pro předplatné do kina bych si na kobereček šla s úsměvem na tváři.

Denis Dejl: V posledních letech je trendem v českých reklamách spíše jejich anglizace a na český copywriting a originální využití češtiny se často zapomíná. Tahle kampaň jde proti tomuto trendu a velmi kreativně obrací ustálený výraz s negativní konotací v něco pozitivního. Nápad je to podle mého názoru skvělý a neotřelý. Forma, kterou kampaň volí, je také velmi dobře zvolená. Posílat balíček přímo HR manažerům je nenákladný způsob, jak se dostat k cílové skupině. Jedinou negativní věcí na této kampani je provedení samotného komunikátu, copy mohlo být lepší a kus koberečku lépe vymyšlený.
Budeme se na vás těšit zase za měsíc! Redakce Markething.cz
Jak citovat?
DEJL, Denis. DICKOVÁ, Viktorie. PERNEKROVÁ, Barbora. Markethingové Z-hodnocení: Nezapomeňte na Semjona“? In: Markething [online], 2024. ISSN 1805 – 4991. PERNEKROVÁ, Barbora, editor. Dostupné z: https://markething.cz/markethingove-z-hodnoceni-listopad
Zdroje
https://www.mediar.cz/galerie-reklamy/nezapomente-na-semjona-ceska-filharmonie-laka-na-koncert-v-new-yorku/
https://www.ceskafilharmonie.cz/event/31910-new-york-ceska-filharmonie
https://www.mediaguru.cz/clanky/2024/10/t-mobile-chce-vanocni-kampani-prekonavat-bariery/
https://www.idnes.cz/mobil/tech-trendy/vanocni-spot-reklama-deutsche-telekom-t-mobile-slovensko-carol-of-the-bells.A241105_170626_mob_tech_LHR
https://www.mam.cz/novinky/kreativita-a-kampane/kampane/2024-10/jit-na-koberecek-jako-benefit-predplatne-do-kina-tady-vary-oslovuje-firmy/
https://www.mediar.cz/ja-chci-taky-na-koberecek-reklamnim-katum-se-nejvic-libi-direct-mail-tady-vary/
Náhledový obrázek vytvořila Barbora Pernekrová
