Connect with us

Komunikace

Komunikace Meghan: Jak si zajistit (ne)oblíbenost?

Harry&Meghan. Dokumentární seriál streamovaný na Netflixu, který před časem zachvátil veřejný prostor. Ať se řadíte k příznivcům, nebo odpůrcům tohoto kontroverzního páru, pozdvižení, které debut seriálu způsobil, minulo málokoho. Co začalo jako dokonale romantický film, nabralo velmi zcela nových obrátek. Co stojí za nenávistí vůči Meghan? A jak nám neverbální komunikace může pomoci pochopit nepochopitelné? 

Děti versus dospělí

Při komunikaci s dítětem měníme hlas, používáme výrazná gesta a snažíme se udržet jejich pozornost. Meghan se tohoto typu komunikace drží i ve světě dospělých. Můžeme ji popsat jako ilustrativní mluvčí. Její slova bývají doplněna silnou mimikou obličeje a gestikulací rukou. V dokumentu si pozorný divák všimne částí, kde Meghan při vyprávění mění tón hlasu, šeptá a snaží tak ilustrovat situaci. Jedná se o chování, které děti milují a dospělí nemohou vystát. Vnímají takový způsob komunikace jako falešný a nepříjemný. Ačkoliv si nemusíme uvědomovat proč, osoba, která se takto vyjadřuje, nás může začít rychle iritovat.

Meghan versus Harry 

Porovnávání sebe samého i ostatních je přirozenou součástí naší společnosti. Průměrný výkon můžeme vnímat jako excelentní, nebo naopak jako tragický v závislosti na konkurenci. Proto tento aspekt nesmíme opomíjet, když si děláme obrázek o něčí komunikaci. Chování Meghan v dokumentu kontrastuje s chováním Harryho. Ten se zdržuje výraznějších manýrů a bez okolků míří k jádru věci. Divák s tím srovnává barvité popisy a skoro až divadelní výstupy Meghan, která tím v očích diváka ztrácí část autentičnosti.

Ačkoliv jsou Meghan i Harry na přítomnost kamer zvyklí, musíme si uvědomit, že každý z jiného důvodu. Harry vyrůstal v bedlivě sledovaném prostředí a kamery pro něj znamenaly určitý normál, oproti tomu pro Meghan signalizovaly vstup do role. A i to může způsobovat kontrast, který divák vnímá při sledování páru.  

Oni versus my

„Jsme jako vy“ slova, které se dokument snaží divákovi vštípit. Krmení drůbeže, scény s ručníkem na hlavě – to vše jako by křičelo snahou o vymanění se ze statusu „ti nahoře“. 

Krásnou demonstraci připodobnění se divákovi vidíme hned v prvních minutách úvodní epizody. „Proč jste chtěli natočit tento dokument?“ zazní otázka položená ženským hlasem v pozadí. Meghan před odpovědí udělá dlouhou pauzu a zakloní hlavu, čímž odhalí krk. Následně začíná svou odpověď tím, že nebude tvrdit, že jí je natáčení příjemné. Poté se teprve ubírá k jádru věci.  

Pokud cítíme diskomfort, je nezvyklé odhalovat krk, který je pro člověka zranitelným. Protichůdnost řeči těla a slov vyvolává v druhých nevědomé pochyby pravdomluvnosti člověka.

Můžeme se domnívat, že vsuvka o tom, jak je natáčení nepříjemné, je spíše pokusem obhájit rozhodnutí dokument natočit. Současně můžeme pozorovat další snahu připodobnit se divákům, kterým by ve většině případů nebylo příjemné takto sdílet své soukromí. 

Poznámka autorky: Článek není psán za účelem vyjádření sympatií či antipatií vůči Meghan. Jeho účelem je pouze konstatovat na příkladu Meghan, jak může komunikace ovlivnit pohled druhých na nás. 

Jak citovat?

VAŇKOVÁ, Adéla Kristýna. Komunikace Meghan: Jak si zajistit (ne)oblíbenost? Jiří Komárek, editor. markething.cz/komunikace-meghan-jak-si-zajistit-neoblibenost

Zdroje:

Liz Garbus, Erica Sashin, directors. Harry&Meghan. 2022, Netflix, www.netflix.com.

NAVARRO, Joe a Marvin KARLINS. What every body is saying. USA: Collins Publishers, 2008. ISBN 978-0-06-143829-5.

https://www.telegraph.co.uk/business/2022/12/17/vacuous-harry-meghan-documentary-wont-enough-save-netflix/

https://www.today.com/parents/harry-meghan-kids-photos-rcna60721
https://www.youtube.com/watch?v=oh-OTljkUNA
https://www.youtube.com/watch?v=5cyzMp6CSs8&t=1750s
https://www.youtube.com/watch?v=X0MyQiyuPhY&t=1188s

Continue Reading

Studuji MKPR a analyzuji neverbální komunikaci.

More in Komunikace

To Top