Connect with us

Komunikace

Je OK nebýt OK: youtubeři otevírají téma duševního zdraví

Psychické problémy se poslední dobou skloňují ve všech pádech, a to především díky koronaviru. Stále je ale téma duševního zdraví pro většinu lidí tématem nepochopeným. Díky větší otevřenosti youtuberů se ale o duševním zdraví mluví. Bez předsudků. Popularizace tématu psychického zdraví nejen pomáhá světu vidět duševní zdraví jako přirozenou součást života ale i ji postupně staví na roveň se zdravím fyzickým. Nikoho by nenapadlo neléčit zlomenou nohu, ale i dnes se setkáváme s lidmi, kteří neléčí “zlomenou duši”.

Psychické problémy se poslední dobou skloňují ve všech pádech, a to především díky koronaviru. Stále je ale téma duševního zdraví pro většinu lidí tématem nepochopeným. Díky větší otevřenosti youtuberů se o duševním zdraví mluví. Bez předsudků. Popularizace tématu psychického zdraví nejen pomáhá světu vidět duševní zdraví jako přirozenou součást života, ale postupně ho staví i na úroveň zdraví fyzického. Nikoho by nenapadlo neléčit zlomenou nohu, ale i dnes se setkáváme s lidmi, kteří neléčí „zlomenou duši“.

Díky průzkumům víme, že: „V první fázi pandemie trpělo zhoršeným duševním zdravím (příznaky alespoň středně těžké deprese či úzkost) 20 % respondentů. To představovalo více než trojnásobný nárůst oproti stavu před pandemií (6 %).“ Trend zhoršování duševního zdraví se podle průzkumu neměnil ani v průběhu prvního roku pandemie, kdy středně těžkými depresemi či úzkostmi trpěl téměř dvojnásobný počet lidí ve srovnání s rokem před pandemií. Z grafu můžeme vyčíst, že před covidem-19 trpělo psychickými problémy 6 % respondentů. Na začátku pandemie se míra zvýšila až na 20 %. V průběhu roku se úroveň duševní nepohody snižovala, ale na původní procenta se ještě nenavrátila.

Dopad pandemie na duševní zdraví mladých

Ředitel Národního ústavu duševního zdraví Petr Winkler přiznává: „Covid nejvíc zasáhl psychiku mladých“. I statistiky jasně ukazují, že ke zhoršení duševního zdraví došlo během pandemie zejména u mladších respondentů. 

Graf zobrazující dopady pandemie podle věku / Zdroj: https://bit.ly/3EFUcD9 

V kategorii mladých lidí mezi 18 a 24 lety vidíme, že s vypuknutím pandemie vykazuje příznaky přinejmenším středně těžké deprese či úzkosti až 36 % respondentů. To je třikrát více než u stejné skupiny lidí před pandemií (12 %), viz graf. Proto je tak důležité, že influenceři svými příběhy otevírají téma duševního zdraví mladým lidem

Bé Há Stylewithme přiznává úzkosti

„Jakýkoliv kontakt s větším množstvím lidí mě teď stresuje.“ přiznává ve svém videu jedna z největších a nejvlivnějších českých influencerek Bé Há Stylewithme vlastním jménem Thu Ha Nguyenová. Video s názvem je ok nebýt ok | upřímný talk je plné přiznání a osobních pocitů. Bé Há v něm popisuje pocity a hlavně upřímně a autenticky líčí svůj příběh. Ve videu klade důraz na uvědomění si problému a říká, že: „První krok je si vůbec říct, je něco špatně, pojďme s tím něco dělat…Tohle uvědomění je ten správný první krok.“ Tímto motivuje své okolí k otevřenosti nejen k ostatním, ale k sobě samým. Protože je ok nebýt ok.

Hana Winkle své úzkosti léčila na psychiatrickém oddělení, dnes o tom vypráví na Youtube

Obdobně svůj příběh sdílí Hana Winkle: „Tenkrát jsem asi nevěděla, že je to úzkost. Prostě mi bylo špatně.“ Popisuje v jednom ze svých videí svoje první setkání se záchvaty úzkosti. Už před pandemií začala tato youtuberka přidávat videa s tématy týkajícími se právě duševního zdraví. Svým sledujícím v nich vypráví svůj příběh a snaží se jim otevřít téma duševní péče. Přiznává, že zveřejnění videa, ve kterém vypráví o svém pobytu v psychiatrické léčebně a zkušenostech odtamtud, bylo velmi osobní a citlivé. Na druhou stranu dodává: „Kdyby se na to díval jeden jedinej člověk, co teď zažívá nějaký problémy a strašně se bojí vyhledat pomoc… A tohle video ho nakopne v tom, aby našel tu pomoc a nechal si pomoct, tak to za to opravdu stojí.“

FattyPillow se svěřuje svým fanouškům o léčbě antidepresivy a OCD

„Hrozně by mi pomohlo, kdybych našel něco takovýho, co teď vydávám já, dřív, když jsem nevěděl, co se mi děje.“ Takhle začínal své video o OCD Karel Sivák alias FattyPillow. Už před čtyřmi lety otevřel svou třináctou komnatu a podělil se se svými internetovými diváky o své problémy s OCD (obsedantně kompulzivní poruchou) a poté dále o léčbě antidepresivy. Svým sledujícím hlavně radí, aby se o svých psychických problémech bavili. Jak s kamarády, rodiči, tak i s odborníky. Na konci jedno ze svých videí vzkazuje svým fanouškům: „Nemáte se za co stydět. Dneska je to úplně normální.“

Nestyďme se za psychologa, apeluje Shopaholic Nicol

Návštěvy psychologa považuje za normální i bývalá youtubera Nikola Čechová aka Shopaholic Nicol. Ta ve svém videu PSYCHOLOG? BLÁZNE! mluví o svém příběhu a návštěvách psychologa. Ve videu na rovinu říká, že by chtěla tímhle inspirovat a dodat odvahu těm, kteří s tou myšlenkou koketují a jen se bojí, co na to řekne okolí. Návštěvu psychologa Nicol všem doporučuje a přiznává, že jestli opět ucítí potřebu, zajde za psychologem.

Když kamarád nemůže aneb kde hledat pomoc

Všichni tito youtubeři (a nejen ti) pomáhají „našemu“ světu vidět psychické problémy jako normální  součást života. Je ok nebýt ok, je normální vyhledat pomoc. Jaké jsou ale konkrétní kroky jak ji vyhledat? 

I když je teď možné od pojišťoven získat příspěvek na psychologa až 5 000 korun, tím pádem se stává odborná pomoc finančně dostupnější, časové možnosti psychologů jsou omezené. „Objednáme vás až za půl roku,“ i to teď slýchají lidi, kteří potřebují v době koronaviru pomoc psychologa. Proto je možné vyhledat i online psychology nebo v naléhavějším případě zavolat na linku 116 111. Příspěvek od VZP je možné využít i na některé online psychologické poradny, jako například terap.io. Mezi další online možnosti patří např. portál nepanikar.eu, který má i vlastní appku, která se snaží radami pomáhat uživatelům jak třeba s depresemi a úzkostmi, tak i s poruchami příjmu potravy.

Pro studenty také existuje nová služba dostuduj.fit, pod záštitou Fokusu Praha, kam mohou studenti zajít. Služba dostuduj.fit je podle webu projektu určena lidem starším šestnácti let, kteří se potýkají s psychickými potížemi nebo duševní nepohodou. Tým odborníků se každému pokusí najít cestu jak dostudovat.

Projekt nevypustdusi.cz zase přehledně odkazuje na všechny potřebné kontakty v oblasti duševního zdraví. Hlavní přání projektu nevypustdusi.cz je podle slov autorů, aby konverzace o duševním zdraví byla součástí běžného života. Proto nabízejí programy, které toto téma otevírají na půdě škol. Je totiž stejně důležité jako zdraví fyzické. Mimo to je Nevypusť duši i na sociálních sítí (na Instagramu má přes 15 000 sledujících), kde sdílí svoji infografiku zabývající se aktuálními tématy v oblasti duševního zdraví. Například zde sdílejí příspěvky k začátku semestru – čeho se vysokoškoláci obávají, jak mohou na sobě poznat, že se něco děje a jak to řešit, viz. foto.

Jak citovat tento článek?

ČIŽINSKÁ, Veronika. Je OK nebýt OK: Youtubeři otevírají téma duševního zdraví. Karolína HÁJKOVÁ, editor. In: Markething [online], 2021.ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/je-ok-nebyt-ok-youtuberi-oteviraji-tema-dusevniho-zdravi

Zdroje:

https://www.youtube.com/watch?v=CqPF_MbZ-qQ
https://www.youtube.com/watch?v=aqwC8xgPgso 
https://www.youtube.com/watch?v=aoAcd9UhEnM 
https://www.youtube.com/watch?v=oNnlM4qpnAg
https://idea.cerge-ei.cz/files/IDEA_Dusevni_zdravi_covid-19_cervenec2020_22/IDEA_Dusevni_zdravi_covid-19_cervenec2020_22.html#p=1
https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/psychologicka-pomoc-psychoterapie-vzp-zadanka-pojistovna_2012021426_ban
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/winkler-covid-nejvic-zasahl-psychiku-mladych-40368170
https://www.instagram.com/nevypustdusi/
https://nevypustdusi.cz/
https://www.fokus-praha.cz/

Continue Reading

studentka MKPR, milovnice léta, sluníčka a kreativních brainstormingů nad kafem!

More in Komunikace

To Top