Connect with us

Marketing

Když celebrity propagují alternativní medicínu

Lékař je odjakživa ve společnosti považován za velice váženou postavu. Na jeho rozhodnutí často stojí život pacienta a jeden neopatrný zákrok může člověku způsobit doživotní problémy. Proto musí lékaři projít náročnou školou a mít perfektně nastudované lidské tělo. I přesto však někteří erudovaným kapacitám nevěří a obrací se k alternativním formám léčby. A moderní šarlatáni a babky kořenářky si mastí kapsy.

Alternativní medicína je velice široký pojem, jenž nemá přesné vymezení. Obecně se však za takovouto medicínu považují postupy, které nejsou testovány vědeckými metodami, popřípadě jsou založeny na mylných či pouze filozofických myšlenkách. Spadají tak do obecné definice pseudovědy. Do alternativní medicíny se mimo jiné řadí biorezonance, homeopatie, bylinkářství nebo léčení pomocí krystalů.

Obecně pomáhá alternativní medicína jen v minimální míře, většinou však vůbec. Častokrát je dokonce spíše na škodu. To ovšem neodrazuje celebrity či jiné výrazné osobnosti od propagace těchto produktů. Využívají k tomu především e-shopy, kde za často nepřiměřené částky nabízejí homeopatika, případně jiné „léčivé“ produkty.

Alex Jones

Pro tuto známou osobnost, která se pustila do propagace homeopatik, není alternativní lék, fakt či událost nic nového. Kontroverzní americký moderátor pořadu Info Wars se věnuje převážně konspiračním teoriím ve všech oblastech. Nevěří oficiálnímu stanovisku o 11. září, pravdivosti přistání na Měsíci, dokonce ani autenticitě školních masakrů na amerických školách. Zato je zastáncem tvrzení, že je svět ovládán Novým světovým řádem (New World Order), který manipuluje politiky a řídí chod dějin. Jeho výroky byly tak extrémní, že mu byly v srpnu 2018 smazány účty na sociálních sítích Facebook, Twitter, YouTube, LinkedIn, Instagram a dalších. Dokonce přišel o účet na iTunes a Spotify, kam nahrával svou show v podcastové podobě.

Právě tyto kontroverze mu však přinesly známost a popularitu, čímž si vybudoval i velkou masu podporovatelů, kterým může nabízet výrobky na svém internetovém Info Wars shopu. Nabízí na nich krom jiného neprůstřelné vesty, stany, zařízení na filtraci vody anebo pouzdra na pistole. Jednou z kategorií jsou také doplňky stravy a léčivé výrobky. Například kapičky produktu „Super Male Vitality“ mají nadstandardně posílit mužskou výdrž a houževnatost, navíc k tomu podle stránek stačí pouze 60ml lahvička. V podobném duchu se nesou další výrobky, namátkou „Brain Force“ na zlepšení mozkové aktivity, „Survival Shield“ pro dávku jódu, vytěženého 2000 metrů pod hladinou, či novinka „DNA Force“, která upgraduje buňky v těle. Nutno říct, že například poslední zmíněná lahvička stojí okolo 150 dolarů (zhruba 3 400 korun).

S tímto přípravkem můžete mít i vy sexy mozek…

… anebo se rovnou stát nadčlověkem.

Gwyneth Paltrow

Známá herečka, která se vryla do paměti především jako Pepper z Iron Mana, v roce 2008 založila vlastní firmu nazvanou Goop, která měla být jakýmsi lifestyle blogem. Na stránkách Goopu se tak objevovaly články o dietních jídlech, intimních záležitostech žen a vztahových problémech. K tomuto lifestyle blogu se však přidružil i e-shop, na němž bylo mimo kosmetiky a svíček s vůní vagíny možné nalézt i zjevné produkty alternativní medicíny. Chrání se však malým upozorněním, že tvrzení v popisu nejsou potvrzena americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a nejsou tedy oficiálními léky.

Unikátním zbožím na e-shopu pak byly takzvané „Body Vibes“, zjednodušeně nálepky na tělo. Goop tvrdil, že při nošení těchto nálepek na rameni či blízko srdce, se energetické frekvence v nich obsažené zaměří na části těla, které nejsou v rovnováze a vrátí je zpět do normálu, čímž uživatele uklidní. Rozhodně by to uživatele uklidnit mělo, jelikož cena 120 dolarů (zhruba 2 750 korun) za balení může leckoho vyvést z míry. Po všeobecné kritice, a to dokonce i ze strany NASA, však prodej zastavili. Další nepodložená tvrzení se pak dala najít v samotných článcích Goopu, v nichž se například propagovalo vaginální napařování či čištění análních otvorů pomocí kávy. Za všechny tyto výstupy tak firma v roce 2017 vyhrála „Rusty Razor Award“ časopisu Skeptic za nejhorší pseudovědecká doporučení.

Ani toto však není konec a Gwyneth se s Goopem pustila do dalšího nevědeckého bádání, a to ve spolupráci s Netflixem. Nový seriál The Goop Lab tak v úvodních dílech prozkoumává fyzickou a psychickou reakci při konzumaci drog či techniky dýchání Wim Hofovou metodou, která má ještě jistou vědeckou podporu. Postupně se však přesune více do „ezo“ spektra a nabízí divákům pohled na kvantového maséra zdánlivě provádějícího exorcismus nebo věštkyni rozmlouvající s mrtvými. Pokud se vy, čtenáři tohoto článku, cítíte odvážní a chcete se o skutečnosti těchto tvrzení přesvědčit na vlastní oči, redaktor nedoporučuje sledovat seriál při konzumaci čehokoliv, obzvláště ve třetím díle, v němž se vyskytují scény s nahými až devadesátiletými seniorkami a detailní záběry na jejich pohlavní orgány.

Druhá série se zatím neplánuje. Ta první bohatě stačí.

Jaromír Soukup

Celebrity a alternativní medicína nejsou pouze záležitostí Spojených států. I v Čechách je tento trend hojně rozšířen a mezi představiteli můžeme najít i barrandovského premiéra (více o něm a jeho nepříliš zdařeném sitcomu zde) Jaromíra Soukupa. Ten v červnu roku 2019 založil spolu s bývalým olympionikem Robertem Změlíkem e-shop, původně nazvaný Shop TV 69, později změněný na Jaromír Soukup shop. (Číslovka 69 zde měla představovat poslední dvě cifry roku narození obou zakladatelů.) V tomto obchodě pak nabízí auta, lyže, nábytek, kosmetiku, a v sekci Zdraví také doplňky stravy značky Starlife, kterou vlastní právě Změlík. Ačkoliv se jedná o doplňky stravy, a tudíž technicky úplně nespadají pod alternativní medicínu, názvy produktů jsou přinejmenším zavádějící.

Kotvičník, rozchodnice, pepřovník, vitamín E, zinek, mangan, měď, selen a taurin. Podle názvu tedy čistě mužské látky.

Například přípravek „Anti-parasite“ v popisku nemá ani zmínku o tom, že by se jednalo o antiparazitikum, a pouze konstatuje, že „může přispět k mikrobiální rovnováze tělesných orgánů a tkání“. Dalšími poměrně zavádějícími názvy přípravků jsou „Strong man 69“ nebo „Anti-vomit Star“ s běžnou cenou kolem 1000 korun. Na druhou stranu jsou u přípravků vypsány složky v nich obsažené a nemají na tělo negativní vliv. Oproti produktům, které budou následovat, se tedy jedná o neškodné sirupy a pilulky.

(Pozor: nepleťte si odkazy soukupshop.cz a jaromirsoukupshop.cz, který vás přesměruje na webové stránky Člověka v tísni.)

Manželé Matoušovi

Poslední velká kauza v souvislosti s alternativní medicínou v České republice se udála v listopadu 2019. V této době se totiž virálně rozšířilo video téměř padesáti žen, které se v lese omlouvají mužům za svou pýchu a sobeckost. Za vším však stojí manželé Ivan a Miloslava Matoušovi, kteří tímto způsobem zviditelnili svou webovou stránku Empatia. Na ní je sice možné najít malý disclaimer, že se nejedná o lékařské produkty či poradenství, ale při prokliku na samotný e-shop, se toto upozornění již neobjeví. Na zmíněném obchodu firma nabízí „aktivátor vody“ nebo „bioharmonex“, který je popsán jako „přístroj založený na principu biorezonance“. A kolik že takové přístroje stojí? Bioharmonex se pohybuje kolem částky 21 500 korun, aktivátor vody stojí bezmála 56 000 korun.

Miloslava Matoušová, vrchní žena z lesa.

Samotné stránky poradenského centra, které manželé Matoušovi vedou, jsou ještě alternativnější, jelikož nabízejí poradenství z pseudo-oborů, jakými jsou astrologie, numerologie, sluneční znamení nebo karmalogie. Naprostým tahákem manželů Matoušových je však ‚Akademie celostního zdraví‘, série postupů, jak se zbavit všeho zlého v životě. V tomto návodu například tvrdí, že každou nemoc si člověk způsobuje sám, cukrovka je jen zkreslené pojetí lásky či že jsou schopni napomoci člověku k pochopení jeho karmických úkolů. Za další lživé tvrzení, konkrétně, že mamografy nefungují, a nabádání k bojkotu preventivního vyšetření dokonce podalo na manžele ministerstvo zdravotnictví trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy.

A další…

Toto byl bohužel výčet jen některých vlivných individuí, která na klamání lidí vydělávají. Do této kategorie spadají i všichni věštci, jasnovidci, astrologové a kartáři. Pseudověda je přitom bohužel podporována napříč společenskými vrstvami. Od obyčejných maminek a babiček přes premiéra Andreje Babiše, který se přiznal, že bere homeopatika a pije čaj z bylinek nalezených pomocí virgule, až po vědecké kapacity. Mezi vědce-podporovatele pseudovědy patří například profesorka Anna Strunecká, která byla za svou celoživotní pseudovědeckou práci oceněna speciálním diamantovým bludným balvanem spolku Sysifos, či profesor Jan Rak, jenž se stal jakýmsi neoficiálním ambasadorem společnosti TimeWaver. Ta vyrábí pseudovědecké přístroje, jež mají analyzovat tělo pomocí biorezonance. Cena nejlevnějšího přístroje na deset použití se pohybuje okolo 315 euro (7 900 korun). Nutno říct, že druhý nejlevnější je už za 2 990 euro (tedy zhruba 75 000 korun) a najdeme i přístroje v přepočtu za více než milion korun.

Ale už se to lepší. Homeopatika na křivdu už prý nebere.

Vědci vs. stát

Bylo by nasnadě říct, že alternativní medicína je cílena pouze na „ezo“ menšinu naší společnosti a že se prodávají pouze na vybraných e-shopech celebrit či malých podniků. Opak je však pravdou. Existují obrovské korporace, které se homeopatiky zabývají. Za všechny jmenujme tu největší, společnost Boiron. Ta nabízí širokou škálu homeopatických výrobků po celém světě, které podporuje na svých webových stránkách zavádějícími a často lživými informacemi o homeopatii a jejím využívání. Zdá se ale, že platí heslo „stokrát opakovaná lež se stává pravdou“, poněvadž získává na síle i ve státní sféře. V některých zemích jsou homeopatika hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Mezi takovéto státy patří například Bulharsko, Francie (kde mimochodem právě Boiron sídlí) či Indie. Poslední zmíněná země zašla do extrému a ustanovila pro alternativní medicínu samostatné ministerstvo. Ministerstvo ajurvédy, jógy a naturopatie, unani, siddha a homeopatie (zkráceně AYUSH) tak například vydalo prohlášení, v němž radilo občanům, jak se chránit před koronavirem (o němž jsme psali zde) pomocí alternativní medicíny.

V případě předávkování se KhamiraMarwareedem je nutné snížit příjem RoghanBaboona v závislosti na biosférické zátěži a energetické náklonnosti Venuše.

Černobílá disciplína?

Na závěr je potřeba upozornit, že samozřejmě také není ideální démonizovat všechny lékařské postupy neodpovídající konvenční medicíně. Ta má také své mouchy, především pak v tom ohledu, že se z pacientů zároveň stali zákazníci. Na doktory je tak vyvíjen tlak jak ze strany nemocných, kteří touží po nejekonomičtějším léku, tak ze stran farmaceutických společností, snažících se o největší zisk, či pojišťoven, které zase nechtějí hradit mnohdy drahé (ve Spojených státech ještě záměrně předražené) medikamenty. Zároveň je několika studiemi potvrzena síla sugesce, ať už placebo, tak i nocebo efektem. V tomto ohledu alternativní medicína vykazuje jisté pozitivní ohlasy.

Při aplikaci nekonvenčních lékařských postupů je však potřeba o dost větší obezřetnost, obzvláště pak v případech, kdy se při ignorování konvenčních postupů hazarduje se svým životem, popřípadě s životem dítěte. Zároveň je o dost větší pravděpodobnost, že nemocný narazí na šarlatány a samozvané léčitele, jejichž jediným cílem je obrat zájemce o co nejvíce peněz. Proto je třeba stále upozorňovat na nástrahy, jež v alternativním prostředí číhají, a hlavně na úkor sebe či svých blízkých neupřednostňovat pochybné metody před těmi ověřenými.

Jak citovat tento článek?

THEIN Filip. Když celebrity propagují alternativní medicínu. Martin HONC, editor. In: Markething [online], 2020.  ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/homeopatika

Seznam zdrojů

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4875612/

https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/types-of-complementary-and-alternative-medicine

https://zdravi.euro.cz/clanek/sestra/homeopatie-u-nas-a-v-zahranici-473726

https://bit.ly/2ImUap0

https://www.infowars.com/

https://www.infowarsstore.com/

https://bit.ly/2VXN6Hg

https://www.racked.com/2015/7/21/9006055/goop-gwyneth-paltrow

https://shop.goop.com/shop/products/balls-in-the-air?country=USA&variant_id=24241

https://bit.ly/38vU3Cj

https://www.mediaguru.cz/clanky/2019/06/jaromir-soukup-rozjel-vlastni-e-shop/

https://www.idnes.cz/zpravy/mediahub/jaromir-soukup-robert-zmelik-e-shop.A190617_103833_mediahub_jpl

https://bit.ly/38wxGMO

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2985842-za-videem-v-nemz-se-zeny-omlouvaji-muzum-je-byznys-s-vyzivovymi-doplnky-i-s-kurzy

https://empatia.inshop.cz/bioharmonex4darek?ItemIdx=1

https://bit.ly/2VS8U7e

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10117034229-168-hodin/219452801101124/

https://www.echo24.cz/a/SCYy2/babis-prevzal-anticenu-bludny-balvan-oceneni-ziskal-za-homeopatika-na-krivdu

https://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/164717/premier-babis-zemanovi-doporucuje-lecitele-a-piti-kouzelneho-caje.html

https://echo24.cz/a/SkAPQ/babis-za-homeopatika-koten-za-nebezpeci-mikrovlnek-anticena-bludny-balvan-ma-viteze

https://www.timewaver.com/

https://bit.ly/32Z6AwF

https://bit.ly/32UT11k

https://www.your-timewaver.com/fileadmin/photos/pdf_Dateien_D/Preisliste/Preisliste-2016.pdf

https://boiron.cz/cs/17-co-je-to-homeopatie

http://ayush.gov.in/

https://pib.gov.in/PressReleasePage.aspx?PRID=1600895

Zdroje obrázků

http://www.infowarsshop.com/

https://www.csfd.cz/film/812070-goop-lab-s-gwyneth-paltrow/komentare/

https://bit.ly/3cFv5DB

https://bit.ly/39qSiYe

https://www.facebook.com/AndrejBabis/

https://pib.gov.in/PressReleasePage.aspx?PRID=1600895

Continue Reading

Absolvent Marketingové komunikace a PR na FSV UK. V současnosti studuje magisterský obor Strategická komunikace. Emeritní šéfredaktor Markething.cz.

More in Marketing

To Top