Connect with us

Komentáře

Komentář: Jak se stal Jaromír Soukup premiérem

Pokud jste v poslední době neměli přístup k televizi či internetu a již balíte kufry, nelekejte se. Název naší republiky, alespoň zatím, nepokračuje slovy „Jaromíra Soukupa“. Místo toho se zrodil nový televizní pořad Premiér. A v tomto fiktivním „komediálním“ seriálu se můžeme podívat do světa, v němž se titulek tohoto článku stal skutečností.

Jaromíra Soukupa, známého například z pořadů Interview Jaromíra Soukupa, Instinkty Jaromíra Soukupa, Kauzy Jaromíra Soukupa, Aréna Jaromíra Soukupa, Duel Jaromíra Soukupa či Týden podle Jaromíra Soukupa, je v posledních letech téměř nemožné nespatřit při sledování televizní stanice Barrandov. Už od roku 2017 je hlavní a v podstatě jedinou tváří této stanice. Do nynějška v ní figuroval pouze jako moderátor, o čemž si můžete přečíst v jednom z našich minulých článků.

Premiéra Premiéra

Zpět do současnosti. Tento nejlepší (čti jediný) moderátor na Barrandově se rozhodl vyzkoušet si jinou pozici před kamerou a stal se hlavní postavou nového seriálu Premiér. Podle oficiálního popisu se jedná o sitcomový seriál, který paroduje a vtipně zobrazuje, „jak se dělá politika“. Sitcom je totiž velmi populární mezi televizemi pro jeho nízké produkční náklady a rychlost vytvoření, což se bezesporu Barrandovu hodí.

V hlavní roli, která zabírá přibližně 90 % všech záběrů, máme, překvapivě, Jaromíra Soukupa. V pilotním díle je nám představen v roli vítěze voleb a nastávajícího premiéra Pavla Diviše. Svými monology, pronášenými nejčastěji do země, vysvětluje svá stanoviska a názory, například na Grétu, H-Systém a legalizaci marihuany, které jsou téměř totožné s názory prezentovanými v Soukupových dalších pořadech. Někdo by mohl namítat, že jde o stejnou komunikaci s divákem jako u seriálu House of Cards (Dům z karet). Toto by ale platilo v případě, že by Soukupovi diváci byli parketami na podlaze a on hovořil k nim.

Další myšlenkou na obranu seriálu by mohlo být, že jde přece o obdivuhodný výkon, dvacet minut předvádět takovouto one man show. Ovšem toto také není úplně pravda, jelikož ne vždy je podlaha ideálním přijímatelem ideologických myšlenek. Proto se v seriálu občas objeví Šárka Hrdličková ztvárňující role premiérovy tajemnice anebo Divišovy staré známé. Od třetího dílu se objevují i další postavy, které se ale v seriálu vyskytují jen proto, aby poskytly záminku pro Divišovy sáhodlouhé řeči. Naprostý vrchol dialogu (nebo monologu?) ale přichází v polovině druhého dílu, kdy se Soukup-Diviš setkává (stále v seriálu Premiér) v Duelu Jaromíra Soukupa se Soukupem-moderátorem. Nastává bizarní situace, kdy naproti sobě sedí dva Soukupové, oba hovořící do podlahy. Pokud se Vám zdá, že jsme se dočkali Barrandovské Inception, nejste daleko od pravdy.

Scénář nejspíš neexistuje (anebo je na té podlaze). Snaží se totiž vtipně parodovat Babiše a jeho vládu, na což odkazují i samotná jména v seriálu. Například zmíněná ministryně financí Alena Millerová, ministr Kramlík nebo Janička, která žádá svého „Pavlíka“ premiéra o lobbistické dohody. Samotné „Diviš“ pak také nemá ke jménu našeho skutečného premiéra daleko.

Kapitola sama o sobě je technika. Kameraman se buď inspiroval u Kanceláře Blaník, nebo trpí nervovými záškuby, jelikož se kamera klepe, jako by se snažila imitovat zemětřesení. Dále je Soukup snad jediný herec, který při natáčení používá mikrofon na klopě i v případech, kdy leží v posteli. Všechny viditelné kamery a archivní záběry samozřejmě pochází z barrandovské televize, přičemž ony záběry jsou asi natáčeny stejným kameramanem.

I kameraman se občas chce blýsknout před kamerou. Nejlépe se svojí kamerou.

Je známo, že prostředí se v sitcomech příliš nemění, ani Premiér proto není výjimkou. Zatím jsme se setkali s Divišovou ložnicí, obývacím pokojem a dvěma kancelářemi. Dalšími místy jsou recyklované prostory z jiných barrandovských pořadů. Například místo, kde čerstvě zvolený premiér hovoří k lidem, je totožné se soudní síní ze Soudkyně Barbary, o prostorách v Duelu Jaromíra Soukupa ani nemluvě.

Co z toho?

Samozřejmě vyvstává otázka, proč by někdo tuto pseudokomedii vysílal. Vždyť i na ČSFD se Premiér dokázal již po dvou dílech usadit na prvním místě nejhorších seriálů s pouhými dvěma procenty. Odpověď je ale poměrně jednoduchá. Reklama. Nepochybně špatná, ale i ta přináší kýženou publicitu.

Nejpopulárnější příspěvek na profilu Soukupa poslední doby (má dokonce víc palců nahoru než jeho fotky s Okamurou).

Za poslední dny zaznamenal tento bizár velký ohlas na sociálních sítích. Uživatelé mezi sebou sdílejí memy, parodické články či link na zcela novou Česko-slovenskou filmovou databázi Jaromíra Soukupa, na níž má Premiér neuvěřitelných 101 %. Koneckonců i tento článek je důkazem toho, že jistý efekt vydání seriálu určitě mělo.

Internet samozřejmě hned vše okomentuje originálním způsobem.

Uvidíme, zda Jaromír Soukup neobjeví i svou ženskou stránku.

A nesmí chybět ani poděkování všem zúčastněným při tvorbě seriálu.

Co je tedy, mimo příšerného seriálu, Premiér zač? Především se jedná o další logický krok k naprosté „soukupatizaci“ TV Barrandov. Jde o levný, rychle natočený pořad, sympatický pro všechny pravidelné diváky Barrandova. Diváci této stanice totiž nesledují vybrané pořady, ale především tvář, která je všemi provází. Tímto způsobem se seriál jednoduše zavděčí této kategorii. A ostatní? Pro ně je seriál tak bizarní, že se na něj podívají jenom za účelem, aby zjistili, jak dlouho u něj vydrží. Pro televizi Barrandov, a tedy Jaromíra Soukupa, se opět jedná o win-win situaci, a nám nezbývá nic jiného, než doufat, že Soukup zůstane premiérem jen na televizních obrazovkách.

 

Jak citovat tento článek?

THEIN Filip. Jak se stal Jaromír Soukup premiérem. Martin HONC, editor. In: Markething [online], 2019.  ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/premier-soukup

 

Zdroje obrázků:

https://bit.ly/2OIJLsh

https://bit.ly/2MJRnbl

https://bit.ly/2B8oHU2

https://bit.ly/32hSy8e

https://bit.ly/2MGKnvQ

Continue Reading

Absolvent Marketingové komunikace a PR na FSV UK. V současnosti studuje magisterský obor Strategická komunikace. Emeritní šéfredaktor Markething.cz.

More in Komentáře

To Top