Komunikace
Fenomén Squid Game: Co víme o postpandemické společnosti a proč jsou memes nejlepší neplacená reklama
Netflix dlouhodobě udává popkulturní trendy, které se obratem odráží na sociálních sítích, v meme kultuře a samozřejmě i v marketingových kampaních. Streamovací gigant udělal zásadní rozhodnutí, když se ještě v roce 2019 rozhodl produkčně podílet na natáčení jihokorejského seriálu Squid Game. Podle agentury Bloomberg jeho hodnota už přesáhla cenu 900 milionů dolarů.
První epizoda měla světovou premiéru 17. září 2021 a i když Netflix u tohoto titulu do reklamy neinvestoval astronomické částky, je Squid Game momentálně nejsledovanějším seriálem této streamovací služby – překonal i romantický Bridgerton.
Proč je Squid Game tak úspěšný a co to vypovídá o naší společnosti?
Seriál je osobitý svým stylem zpracování, originalitou režie, brutalitou a nepředvídatelností, která je charakteristická pro současnou korejskou kinematografii (viz oscarový film Parazit). Korejští filmaři točí temné, děsivé a znepokojivé filmy, které vypovídají o společnosti, v níž žijí.
Squid Game, to je boj na život a na smrt, chudoba, zlomené lidské charaktery, zrada a násilí. Zápletka seriálu se točí kolem soutěže, které se účastní 456 hráčů, z nichž všichni trpí finančními problémy a jsou hluboce zadluženi. V soutěži mají šanci vyhrát cenu ve výši 45,6 miliardy wonů (836 milionů korun). Tito hráči dobrovolně riskují své životy v šesti dětských hrách, jejichž pravidla jsou jasná – kdo prohraje, zemře.
Hwang Dong-Hyuk, režisér a scenárista v jedné osobě, napsal námět již v roce 2009 jako reakci na světovou ekonomickou krizi a vycházel z osobní zkušenosti s problémy v ekonomické oblasti. Chtěl také poukázat na velké třídní rozdíly v Jižní Koreji. Globální situace dnešní doby velice nahrála tématu a úspěchu seriálu. Pandemie koronaviru přispěla k ekonomickému propadu, který pro mnoho lidí znamenal ztrátu zaměstnání a s tím spojené finanční problémy. Za úspěchem seriálu proto stojí také jeho načasování – v postpandemické éře, kdy se mnoho lidí dostává z finančních problémů zapříčiněných pandemií, je zadluženost aktuální téma.
Korea je cool
Zdá se, že pozornost diváků se obrátila tímto směrem a všechno, co je korejské, sklízí v posledních letech úspěch. Na počátku byl Gangnam Style, následoval K-pop boom a nástup korejské kinematografie v čele s korejskými televizními dramaty. Od přelomu 21. století se důležitým vývozním artiklem Jižní Koreji stala populární kultura. Takzvaná Korejská vlna (Korean Wave) se od začátku 21. století stala významným globálním fenoménem, který silně ovlivnil současnou kulturu a hudební i filmový průmysl. Všechno, co je K-, přitahuje pozornost po celém světě díky svému osobitému stylu, jazyku a kultuře.
Do jaké míry stojí za úspěchem Squid Game právě jeho korejský původ? Korejská televizní dramata a také již zmiňovaný Parazit připravily půdu pro dobré přijetí korejského seriálu. Při úspěchu Squid Game, který v sobě spojuje prvky Battle Royale, Hunger Games a Running Mana, jde o vyvrcholení trendu korejské kinematografie v posledních letech.
Virální Squid Game
Na sociálních sítích nebylo možné v posledních týdnech Squid Game ignorovat – jedná se o jedno z nejvirálnějších témat roku 2021. Úspěch seriálu může marketérům poskytnout významné lekce týkající se vytváření hypu kolem značky nebo produktu. Na příkladu Squid Game lze vidět, jaké formy propagace jsou v roce 2021 nejúspěšnější.
Počet aktivních uživatelů sociálních sítí dosáhl dnes historického maxima. S tím přišla i demokratizace obsahu předkládaného publiku, který je nyní nezávislejší než kdykoli předtím a víc než na financích v něm záleží na kreativitě předkládaných kampaní. S tím přichází příležitost pro malé a střední značky a projekty snáze zazářit, protože nyní je možné generovat obrovské množství impresí za zlomek ceny, kterou dříve vyžadovaly klasické placené marketingové kampaně. Jednotlivé platformy poskytují ideální prostor pro šíření word of mouth (neboli ústního sdělení informací o produktu či projektu). Informace o produktu komunikovaná někým, koho alespoň virtuálně známe, je pro mnoho lidí přijatelnější a důvěrnější než formální způsob propagace. O word of mouth se dočtete v každé učebnici marketingu – je považováno za jednu z nejstarších marketingových technik, která nám svou důležitost ukazuje i dnes.
Word of mouth
Squid Game dokazuje, že tato metoda může být hlavním vedoucím faktorem v reklamní kampani. Marketingové firmy si nemohou ústní sdělení koupit ani zajistit, protože se děje organicky, přirozeně, ale díky tomu, že jsou sociální média pro značky tak dostupná, se nyní mohou firmy pokusit vyvolat vlnu trendů, aby se ústní sdělení mezi uživateli v jejich prospěch rozproudilo.
O Squid Game se mnoho lidí dozvídá právě na doporučení svých přátel a známých. Když ani toto přesvědčování není dostatečným důvodem pro zhlédnutí seriálu, je tu ještě jeden způsob. Stačí otevřít telefon a vidíte nespočet memes, která zaplavila všechna sociální média včetně Twitteru, Facebooku, Instagramu a samozřejmě i TikToku. Seriál doprovázený trendy a memy má za následek jednu jistou věc: téměř vás nutí chtít se na něj dívat, jen abyste se mohli ztotožnit s komunitou kolem sebe a pochopit reference a vtipy.
Z toho plyne, že žádná placená reklamní kampaň jakéhokoliv rozsahu by nemohla dosáhnout takového úspěchu, jakého dosáhl Squid Game pouze pomocí word of mouth. Proč tomu tak je vysvětluje také psychologie – lidé pociťují potěšení, když se svou rodinou a přáteli sdílejí obsah, který je v jejich očích mimořádný, vtipný nebo emotivní. Lidé se chtějí bavit s ostatními lidmi, ne se značkou jako takovou, a sdílení memes je proto ideální forma.
Úspěch Squid Game bychom proto mohli označit jako kombinaci těchto tří faktorů: načasování, zahraniční produkce a word of mouth.
Rychlá reakce na trend
Spoustu značek již popularitu Squid Game využilo ve svůj prospěch a napojilo na seriál svou marketingovou komunikaci. Je mezi nimi Pepsi, Heineken či Budweiser.
Ukázkovým příkladem je také americká společnost Relief, která pomáhá lidem dostat se z dluhů. V amerických městech začala distribuovat své vizitky ve stejné formě, jako jsou v seriálu rozesílány pozvánky na hraní strašlivé hry – s jediným rozdílem – na rubu vizitky stojí mnohomluvný slogan: There’s a better way to get out of debt.
Squid Game bude ještě dlouho udávat trend a vůbec se nedivíme, že letošní Halloween byl hodně o červených kombinézách a zelených teplákovkách.
Jak citovat tento článek?
BIALIKOVÁ, Alžbeta. Fenomén Squid Game: Co víme o postpandemické společnosti a proč jsou memes nejlepší neplacená reklama. KUBŮ, Karolína, editor. In: Markething [online], 2021. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/fenomen-squid-game
Zdroje:
https://adage.com/article/marketing-news-strategy/how-squid-game-gets-attention-brands/2371736
https://screenrant.com/squid-game-english-subtitles-translation-vs-dub-which-better-watch/
https://variety.com/2021/artisans/news/squid-game-sets-production-design-1235090060/
https://www.bbc.com/news/newsbeat-58895032