Connect with us

Komunikace

Dej si pauzu, dej si remix!

Co je to remix? Remix je například výsledek samplování v hip hopu. Ale remixem je i hostování celebrit v Simpsonových či využití Grumpy Cat v reklamní kampani. V dnešní době se remix neomezuje pouze na hudbu, odbrázky nebo film a prostupuje téměř vším, co nás obklopuje.

Filmař, spisovatel a řečník Kirby Ferguson od roku 2010 postupně natočil cyklus ,,Everything is a Remix“, ve kterém shrnuje stěžejní – i když rozhodně ne originální – myšlenku, že všechno co tvoříme, je remixem něčeho již existujícího.  Tímto způsobem sám vytváří kreativní myšlení ve své nejjednodušší formě, když pouze reflektuje a hodnotí dění kolem sebe. Ostatně už starověký král Šalamoun tvrdil, že: ,,Co bylo dříve, bude zas, to co se dělo, se bude dít. Není nic nového pod sluncem.“ Tzv. remix se už netýká jen kreativity jako takové. V sociálním a kulturním přesahu obsahuje vše, co jsme, z čeho vycházíme a co nás historicky ovlivnilo do podoby, ve které se nacházíme dnes.

Remix vychází z faktu, že materiál k tvůrčí činnosti netvoříme, ale pouze sbíráme již vzniklé podněty, které kombinujeme a transformujeme do konečné podoby, kterou si nakonec přivlastníme. Ta pak často slouží našemu okolí jako inspirace k jejich vlastní tvorbě. Tak tomu bylo vždy. Velmi jednoduchým příkladem je i tento článek.

10736182_10203733429755322_508497096_n

Remix v obrazové podobě na streetartové přehlídce FLEK. Autor: Michal Feuermann

Zdaleka nejvýraznější příklady remixu nacházíme v hudebním a filmovém průmyslu. Kapely jako The Beatles, Led Zeppelin nebo Velvet Underground jsou vnímány jako průkopníci ve svých žánrech, ale i tyto skupiny používaly texty a zejména melodie jiných tvůrců. Ve filmu často za celou ságou stojí pouhá hračka (Transformers), populární kniha, komiks, videohra, či dokonce atrakce zábavního parku (Piráti z Karibiku). Vzniká dnes ještě něco nového? Takový Avatar byl ve své době veřejností vnímán jako originální dílo. Při bližším zkoumání však zjistíme, že vše zapadá do velmi jasných žánrových a subžánrových kolejí. Zlí vojáci, hodní vojáci a stateční vědci versus domorodí ekologové. A jsme opět v remixu.

Pro ilustraci jsme pro vás připravili tři další příklady, jak dnes může vypadat remix. Příklady jsou – jak jinak – z hudebního a filmového průmyslu.

Star Wars, Harry Potter a Matrix v jednom? Proč ne?

Představte si obří mixér, do kterého naházíte vše, co vám přijde úžasné a pustíte ho na nejvyšší obrátky. Výsledným koktejlem je videohra s názvem Saint’s row 4, což je vlastně kopií známější herní série Grand Theft Auto. Rozdíl je ten, že ve světě Saint’s row je možné opravdu cokoliv.

Hlavní postavou je americký prezident, který se jmenuje The Boss. Ten je uvězněn ve virtuálním světě nápadně podobném tomu, který známe ze série Matrix. Navíc má super-schopnosti a ovládá věci na dálku jako Jedi ze Star Wars. Jezdí na motorce z filmu Tron, létá na koštěti jako Harry Potter, v ruce třímá světelný meč, nebo používá dubstepomet (ano, čtete správně, zbraň, co střílí dubstep). Může být oblečený jako vlkodlak, Boba Fett, nebo jako starý dobrý Uncle Sam a když neví, co na sebe, tak si jednoduše nevezme nic.

Ptáte se, jak je to možné a kdo to tvůrcům dovolil? Nikoho se ptát nemuseli, jelikož všechny odkazy, které se ve hře objevují, jsou částečně pozměněny, ale pozorný hráč si je s originálem spojí okamžitě.

Zní to šíleně? Je to šílené! Podívejte se sami:

ARVE Error: need id and provider
ARVE Error: need id and provider

A Bad Lip Reading: Dabing je živel sám o sobě

S posledním dílem Twilightu jako by se uzavřela tlustá kapitola velké knihy sarkastického a ironického humoru. Nenechme se ale mýlit, amatérští filmaři nám důležité milníky filmových dějin vždycky rádi připomenou. Nutno ovšem dodat, že zcela po svém. Tak je tomu v případě YouTube kanálu Bad Lip Reading, který má v současné době téměř 4 miliony odběratelů. Jeho autorem je, dle časopisu Rolling Stone, anonym, kterému táhne na třicet.

Skupina anonymních „scénáristů“ a „dabérů“ si bere na paškál vybrané scény z filmu a předabuje je do nových souvislostí a tím vytváří nový formát. Například přeformované rozhovory mezi Bellou a Edwardem jsou absurdní a zároveň dávají široký a poměrně kluzký prostor pro málo pravděpodobné dialogy mezi hlavními aktéry. Výsledkem je bravurní a zábavný mix podivných dvojsmyslů a intimních odhalení.

ARVE Error: need id and provider

Vedle známé ságy Twilight vtipně a velmi trefně předabovávají i seriály (Game of Thrones), známé hudební klipy (Miley Cyrus nebo Gotye) nebo politické proslovy, kdy Barack Obama během své inaugurace připouští existenci dvou Einsteinů a přiznává, že má rád make-up a že vztahy mezi mužem a ženou jsou jen podvodem.

ARVE Error: need id and provider

Jsou oživlé legendy novou “velkou věcí” hudebního průmyslu?

Zatímco moderní elektronická hudba nejen s remixy, ale také mashupy, bootlegy či remixy remixů stojí a padá, stále populárnějším trendem je oživování mrtvých. Jakkoli to zní morbidně, nejen, že se to děje, ale hlavně tato resurekce funguje!

Psal se rok 2012, když legendární rapper 2pac pozdravil stotisícový dav na kultovním kalifornském hudebním festivalu slovy “What’s the fuck up, Coachella!” Na tom by nebylo nic divného, kdyby zmíněný rapper nebyl bezmála 20 let po smrti. To však pro Dr. Dre nebylo překážkou, aby zrealizoval myšlenku vytvořit holografickou kopii nebožtíka. Toto vystoupení slavilo obrovský úspěch a stalo se koncertní událostí sezony.

tupac-10-million

Holografická kopie byla natolik důvěryhodná, že přihlížející v davu na vteřinu zapochybovali o kvalitě svého vidění.

Justin Timberlake na to šel odjinud. Technicky i finančně náročnou projekci z minulého příkladu vyměnil za pohodlí kožené sedačky nahrávacího studia a natočil duet, který ve světě nemá obdoby. Jeho partner, velikán popové muziky Michael Jackson, s ním ze zjevných důvodů ve studiu nemohl být. Timberlake tedy převzal kolegův hit Love Never Felt So Good, dodal hudební efekty hodné 21. století a sám si po boku Jacksona střihl jednu sloku. Následných takřka 70 miliónů zhlédnutí na YouTube budiž měřítkem úspěchu tohoto počinu.

ARVE Error: need id and provider

Je tohle tedy cesta k další zlaté žíle populární muziky? Možná. Z takové představy epického znovushledání kapely Queen s Freddiem Mercurym na zaplněném Wembley pomalu naskakuje husí kůže. Dočkáme se toho někdy?

Zdroje:

Zdroj náhledového obrázku: http://pixabay.com/cs/hudba-tanec-joy-pozad%C3%AD-strana-69990/

http://everythingisaremix.info/watch-the-series/

http://www.kirbyferguson.com/docs/kirby_ferguson_resume.pdf

http://www.csfd.cz/tvurce/2120-quentin-tarantino/

http://bibleserver.com/search/B21/nen%C3%AD%20nic%20nov%C3%A9ho/1

http://theweek.com/article/index/226859/coachellas-astonishing-tupac-shakur-hologram-how-they-did-it

http://www.rollingstone.com/politics/news/exclusive-the-bad-lip-reader-speaks-20111007

 

Jak citovat tento článek:

DO THU, Trang, KOTARA, Jan, POHUNEK, Stanislav, VOJTOVIČ, Jakub. Žijeme v době remixové. Markething [online]. 5. listopadu 2014 [cit.2014-11-05].Dostupné z:  www.markething.cz/dej-si-pauzu-dej-si-remix

Continue Reading

More in Komunikace

To Top