Connect with us

Komunikace

Putin je IN, alespoň v Rusku

Začátkem října oslavil Vladimír Putin své 62. narozeniny a s adorujícími písněmi a obrazy z dílen jeho příznivců jako by se roztrhl pytel. Ruský prezident se nikdy netěšil tak velké oblibě jako teď. Jak si získává popularitu svých občanů? Po celou svou politickou kariéru si pečlivě buduje image. A není divu, on kult osobnosti byl v Rusku vždy tak trochu móda. Lenin, Stalin a in je teď i Putin.

Velkolepé pochody městem, písně, obrazy a trička – tak vzdávali ruští občané hold svému politickému idolu. Nejvýraznějším počinem, který velebil hlavu Ruské federace při příležitosti jeho narozenin, byla výstava nazvaná „The 12 Labors of Putin“. Díla na ní vystavená ilustrují, jak je v Rusku vytvářen Putinův osobní branding. Je třeba podotknout, že na žádném z těchto projektů se ruský prezident nepodílel. Čím si Vladimír Putin získal přízeň valné části ruského obyvatelstva?

Putin´s Birthday

Putin jakožto ochránce Ruska a přilehlých států, včetně Ukrajiny. Povšimněte si, že mapička je aktuální a Krym je zde vyznačen zvlášť. Červeně. Pro evropské oko poněkud popudlivý obraz. Zdroj: Mashable.com; Evgenyn Feldman

K vidění byla i série obrazů stylizujícího Putina do role Herkula. Vlevo ruský prezident bojuje proti terorismu, zbylé dva obrazy znázorňují zápas Ruska s ostatními světovými mocnostmi, konkrétně s Evropskou unií, Kanadou, Japonskem a úplně vpravo s USA.

K vidění byla i série obrazů stylizujícího Putina do role Herkula. Vlevo ruský prezident bojuje proti terorismu, zbylé dva obrazy znázorňují zápas Ruska s ostatními světovými mocnostmi, konkrétně s Evropskou unií, Kanadou, Japonskem a zcela vpravo s USA. Zdroj:Mashable.com; Evgenyn Feldman

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Propaganda

Éra vlády Vladimíra Putina je často spojována s omezením svobody tisku i slova. Článků hlásajících „úplnou“ pravdu ubylo, prázdná místa zaplnily informace upravené podle potřeb vlády a oslavné fotky prezidenta. Putinova strategie je založena na image „muže činu“ či „muže mnoha tváří“. Šířit tuto ideu do světa mu umožňují jím ochočená média, kterým však velice rád náhubek sundá, když se naskytne možnost ho propagovat jako aktivního, silného a zodpovědného vůdce ruského národa.

Postsovětská svobodná média, která si dovolila ruskou vládu  kritizovat a poskytovala zpravodajství z pohledu opozice, byla většinou potlačena. Například televizní stanice NTV nebo rádio Echo Moskva byly na konci éry komunismu považovány za symboly svobodných ruských médií. Časem však přešly do rukou polostátního plynárenského gigantu Gazprom, vedení nebo i novináři byli vyměněni a v současnosti obě média fungují v souladu s Kremlem. Za poslední baštu nezávislé žurnalistiky v Rusku se považuje televizní stanice Ren-TV, ve které ještě Gazprom nestačil nastolit „pořádek“. A i její osud je otázkou.

Nedemokratický režim jednoduše ví, co by měli jeho lidé vidět, číst a co by si měli myslet. Zvláště o osobě prezidenta. Nejedná se však jen o média, za účelem budování své osobnosti především ve světě si dokonce Putin najímá zahraniční komunikační agentury. Asi již správně tušíte, jaký osobní positioning Putin nejraději volí…

 

PresidentPutin

Zdroj: Wikipedia.org

 

Image alfasamce

Opravdový muž, statečný a silný, to je nejspíše nejvýraznější mediální tvář Vladimíra Putina. Aktivitou podporující tento fakt měla být například vyjížďka na koni napříč sibiřskou tajgou. Jeho dalším nahoře-bez koníčkem je rybolov. Při jeho podnicích jej však samozřejmě musí sledovat novináři a fotografové a pochopitelně o tom dostatečně podrobně informovat veřejnost.

No shirt

Zdroj: Flickr.com; Jedimentat44 (CC BY 2.0)

Jako bývalý špion KGB má zkrátka dobrodružství v krvi. V potápěčském obleku se vrhnul střemhlav do hlubin Černého moře, aby mohl prozkoumat jeho taje. Na dně objevil dvě vázy řeckého původu, jejichž původ se datuje až do šestého století. Tímto objevem Putin je potvrdil, že pobřeží Tamaňského poloostrova je známo jako archeologické naleziště. Všichni jistě můžeme pominout fakt, že nálezy byly již předtím vyloveny profesionálními potápěči a pro pana (tehdy ještě) premiéra byly připraveny na předem známém místě.

Diving

Zdroj: Flickr.com; Jedimentat44 (CC BY 2.0)

Identifikace s občany

Další formou budování osobnosti ruského prezidenta je jistá snaha o identifikaci se zájmy běžných občanů. Baví ho jednoduše stejné věci, jako obyčejné Rusy a staví se v nich do jisté „role-model“ pozice, jelikož je v nich pochopitelně nejlepší. Proto se stává pro mnoho občanů vzorem a více než povolaným nejvyšším reprezentantem ruského národa. Mezi časté mediální kousky ruského prezidenta patří například účast na sportovních akcích. Před zraky novinářů se Putin projel ve Formuli 1, skolil soupeře v judu, boxoval, lyžoval, plul na kanoi a mnoho dalšího.

Zdroj:

Zdroj: Flickr.com; Jedimentat44 (CC BY 2.0)

Judo

Zdroj: Flickr.com; Jedimentat44 (CC BY 2.0)

Pod jeho taktovkou proběhly v minulém roce velice drahé Zimní olympijské hry v Soči. Počáteční obavy z teroristických útoků byly zažehnány, protestující punková skupina Pussy Riots (v tu chvíli natáčející klip „Putin nás naučí milovat svou vlast“) byla rozehnána, a tak se poslední a zatím ze všech nejdražší zimní olympiáda velice vydařila a může se vyjímat jako další triumf v Putinově již teď tak bohatém portfoliu. Jakožto vášnivý sportovec si nemohl nechat ujít příležitost vyzkoušet si některé disciplíny sám. Měsíc před zahájením Olympijských her si zahrál s ruským týmem hokej nebo si zastřílel v oblasti biatlonové dráhy.

Další oblastí, ve které se Putin angažuje je také láska ke zvířatům. Jak předvedl také v nedávné době při vypuštění nebezpečného tygra do živé přírody, přesněji přes hranice sousedních států.

PSGf3gw

Zdroj: Flickr.com; Jedimentat44 (CC BY 2.0)

Putinův kult osobnosti

Ke Stalinově propagandě má Putin ještě daleko, obrovské sochy Putina zatím v Rusku vidět nemůžeme, ale Rusové jej přesto milují. Evropany svými sportovními výkony nejspíš neoslní, ale na domácí půdě jednoznačně vede. Intenzita komunikace Putinových „úspěchů“ je vysoká a neúspěchy se v médiích jednoduše neobjevují. Vypadá to, že Ukrajinská krize ani ji doprovázející sankce proti Rusku Putinově popularitě neublížily. Ba naopak, průzkumy veřejného mínění ze začátku letošního srpna ukazují, že současnému prezidentu vyjádřilo důvěru 87% ruského obyvatelstva, což je ještě o celé 4 % více než v březnu 2014 (samozřejmě se nabízí otázka pravdivosti těchto průzkumů). Pro srovnání – prezident Zeman si k říjnu vysloužil důvěru pouze 49 % občanů ČR. Je Putinova popularita zásluha nízké informovanosti či tolerance Rusů k Putinovým politickým krokům, či je zapříčiněna zcela jinou, pro nás nepochopitelnou, mentalitou Ruského národa? Nebo jde snad o souhru všech zmíněných faktorů se špetkou kouzla Putinovy osobnosti k tomu?

Zdroje:

http://mashable.com/2014/10/07/russia-putin-birthday/

http://www.novinky.cz/koktejl/241606-to-je-nahoda-putin-se-potapel-nasel-poklad-a-televize-byla-zrovna-u-toho.html

http://time.com/3088126/putins-popularity-hits-87-russia/

http://en.wikipedia.org/wiki/Putinism

http://www.rozhlas.cz/cro6/stop/_zprava/posledni-basta-nezavisle-zurnalistiky-v-rusku-se-hrouti–6578

http://zahranicni.ihned.cz/c1-54716860-nezavisle-ruske-radio-kritizovalo-vladimira-putina-ted-musi-menit-vedeni

Zdroj náhledové fotografie: Flickr.com

Jak citovat tento článek?

SEMRÁDOVÁ, Eliška. Putin je IN, alespoň v Rusku. Markething [online].  6. listopadu 2014 [cit.2014-11-06]. ISSN 1805-4991. Dostupné z: http://www.markething.cz/putin-je-in-alespon-v-rusku

Continue Reading

Studentka 1. ročníku Marketingové komunikace a PR na FSV UK. Zajímá se o nová média, nekomerční marketing a propagandu. Většinu volného času věnuje tanci.

More in Komunikace

To Top