Connect with us

Komunikace

ČT a BBC vs politici. Změní se veřejnoprávní média na státní?

Vypadá to, že následující dekáda nebude pro veřejnoprávní média úplně snadná. Česká televize je stále častěji terčem útoků politiků, a navíc ji čeká bitva o rozpočet. Britská BBC zase může přijít o svůj příjem z poplatků a začít fungovat na stejném principu jako Netflix. 

Pojďme začít u nás. Česká televize je médiem veřejnoprávním, nikoliv státním. Nepatří tedy státu, ale nám všem, koncesionářům. Nám, kteří každý měsíc platíme poplatek 135 Kč. Že jste nic takového nikdy neplatili? Tak v takovém případě buď nemáte televizi, poplatek za vás platí někdo jiný v rodině (neplatí se totiž za osobu, ale za domácnost), nebo jste neplatiči. Jaké jsou následky neplacení poplatku rozebírat nebudeme, důležitá je spíš skutečnost, že poplatek se neměnil od roku 2008.

Česká televize zároveň ve svém hlavním programu nesmí vysílat reklamu (kromě sponzoringů a zařazení product placementu). Jedinými kanály, kde smí být reklama vysílána, a to pouze v objemu 0,5 % denního vysílacího času, jsou ČT2 a ČT Sport. Tyto výnosy z reklamy ale nedosahují ani 10 % rozpočtu České televize, který činí 6,7 miliardy.

Doposud se České televizi dařilo hospodařit vyrovnaně, problém ale nastává v nadcházejících letech. Část peněz totiž ČT doposud čerpala z tzv. fondu televizních poplatků. Tam ale z původních miliard na konci roku 2021 zbyde jen 700 milionů. Ty na účtu musí zůstat jako povinná rezerva. Je tedy možné, že se po roce 2022 televize propadne do ztráty.

BOJ O VÝŠI POPLATKŮ

Jako logické řešení se tedy jeví zvýšení koncesionářských poplatků. To už v roce 2018 navrhoval tehdejší ministr kultury Antonín Staněk. Ředitel ČT Petr Dvořák navrhoval zvýšení dokonce jen o běžnou roční inflaci. Proti tomu ale ostře vystoupila SPD. Její předseda Tomio Okamura popisoval ve sněmovně svou představu fungování veřejnoprávní televize loni v prosinci. Podle něj by televize měla být financována jen formou příspěvků ze státního rozpočtu, tak jako v jiných demokratických zemích. V tomto případě má Okamura překvapivě pravdu, financování veřejnoprávní televize takto funguje třeba v Litvě nebo Španělsku.

Velmi nízký televizní poplatek platí diváci v Polsku, kde je tamní televize TVP financována mimo něj z reklam a ze státních příspěvků. TVP je ale dlouhodobě kritizována za podporu strany Právo a spravedlnost (PiS), jejíž člen Mateuzs Morawiecki je polským premiérem. V únoru 2018 schválili polští poslanci televizi dotaci ve výši 7,5 miliardy korun, oficiálně byla označena jako kompenzace za nevybrané televizní poplatky.

Podle analýzy Rady polského jazyka z roku 2019 není TVP objektivní a události prezentuje svým vlastním způsobem. Analýza také ukázala, že titulky týkající se strany PiS jsou výhradně kladné, zatímco ty, které se týkají jiných stran, mají tendenci být spíše negativní, ironizující či zesměšňující.

Na příkladu z Polska je dobře vidět, jak může být napojení médií na státní rozpočet nebezpečné. Okamura kromě výše popsaného modelu navrhoval i vyjmutí některých skupin obyvatelstva z povinnosti poplatky hradit. Jednalo se třeba o důchodce či samoživitele. To by ale podle České televize mohlo znamenat ztrátu až 30 % příjmu.

BBC VS BORIS JOHNSON

Jednoduché to v následujících letech nebude mít ani britská BBC. Premiér Boris Johnson chce výrazně změnit systém jejího financování. Nyní musí každý, kdo chce v Británii sledovat vysílání veřejnoprávní BBC, platit tzv. License Fee. To se ale současná vláda chystá změnit a místo poplatku zavést předplatné, tedy stejný systém, jako známe třeba z Neflixu. BBC by tímto krokem mohla přijít o velkou část svých příjmů a byla by nucena rozprodat některé menší rádiové stanice, snížit počet kanálů (kterých je v současnosti 10) nebo investovat méně do zpravodajství.

Proti návrhu nového systému se již postavil ředitel BBC David Clementi, který argumentuje ztrátou příjmů i skutečností, že by se BBC začala mnohem více podbízet divákům, aby byli ochotni za její programy platit. Vyhýbání se platbě za televizní licenci je nyní v Británii trestním činem, Downing street 10 by ráda legalizovala neplacení poplatku už od roku 2022 a v roce 2027 by mělo dojít ke kompletnímu přechodu na nový systém.

Ve vztahu Borise Johnsona k veřejnoprávní instituci můžeme nalézt paralely s Českou republikou. Premiér BBC nemá úplně v lásce, stejně jako Andrej Babiš nemá v lásce ČT a často ji kritizuje ve svých nedělních postech na Facebooku, zejména za neúplné nebo neobjektivní informování o jeho krocích. Britský premiér zase zakázal účast svých ministrů v diskuzím programu Today, který vysílá BBC 4 a dal by se přirovnat k Událostem, komentářům. Po tomto kroku byl přirovnán k Donaldu Trumpovi, který má k médiím také velmi specifický vztah a v říjnu loňského roku dokonce naznačil spuštění americké státem vlastněné televize.

Babiš často kritizuje ČT na Facebooku, naposledy 2. 2. 2020 (Zdroj: FB Andrej Babiš)

VEŘEJNOST JE S VYSÍLÁNÍM SPOKOJENÁ

Česká i britská veřejnoprávní televize se ale stále těší poměrně vysoké důvěře veřejnosti. BBC dosahuje 80 % divácké spokojenosti, index důvěryhodnosti ČT se v roce 2018 mírně zvýšil na 64 %. Pro Borise Johnsona tedy mohou být útoky na BBC do budoucna problémem, který by ho mohl připravit o politické body.

Zajímavý je postoj k poplatkům u švýcarské veřejnoprávní televize. Tam se o zrušení poplatků hlasovalo v referendu. Švýcarská lidová strana, která zrušení poplatků navrhovala, nejdříve s návrhem neuspěla v parlamentu. Poté se návrh přesunul do referenda, kde poměrem 72:28 při volební účasti 54 % bylo rozhodnuto o zachování.

Graf důvěryhodnosti ČT (Zdroj: Výroční zpráva ČT 2018)

BBC i ČT tedy přejme do budoucna sílu odolávat všem politickým vlivům. V době fake news a médií vlastněných politiky bude jejich nezávislé zpravodajství stále důležitější.

Jak citovat tento článek?

KOSTELECKÝ, Martin. ČT a BBC vs politici. Změní se veřejnoprávní média na státní? Karolína KUBŮ, editor. In: Markething [online], ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/ct-a-bbc-vs-politici

Zdroje:

https://www.thetimes.co.uk/article/no-10-tells-bbc-licence-fee-will-be-scrapped-hzwb9bzsx?shareToken=1745775a0f09c7808169bfafb74f77c5

https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/trump-cnn-state-media-florida-rally-a9142961.html

https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/boris-johnson-bbc-today-programme-trump-election-conservatives-a9257586.html

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/k-navrhu-spd-na-omezeni-poplatku-ct-a-cro-je-vlada-neutralni/1821734

https://www.idnes.cz/zpravy/mediahub/ceska-televize-hospodareni-petr-dvorak-odmena.A190627_103754_mediahub_jpl

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/vyrocni-zprava-ceske-televize-za-rok-2016-poslanci-schvalili_1910241423_pak

https://www.lupa.cz/aktuality/babis-pripousti-debatu-o-zruseni-televiznich-poplatku-pro-duchodce/

https://www.statista.com/chart/19154/annual-tv-license-fee-tax-per-household-as-of-january-2019/

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/polska-televize-verejnopravni-media-polsko-tvp-manipulace-pis-vlada_1904040701_haf

https://img.ceskatelevize.cz/boss/document/1435.pdf?v=1&_ga=2.254714381.428687097.1581472110-630011383.1496089224

Zdroj náhledového obrázku:

https://www.najbrt.cz/detail/ceska-televize-on-air

Continue Reading

Student 3. ročníku Marketingové komunikace a PR na FSV UK., momentálně na Bournemouth University.

More in Komunikace

To Top