Connect with us

Komunikace

Cože? Vy ještě nezkoumáte, jaká vejce kupujete?

Českem zase hýbe pořádná potravinová kauza! Po posypové soli v jídle a otráveném alkoholu jsou tentokrát v hlavní roli vajíčka. A ne, neřeší se, jestli byla dřív slepice, nebo vejce, ale úplně jiná otázka – je v pohodě kupovat vejce z klecových chovů?

Celou kauzu rozdmýchala reportáž v pořadu 168 hodin, která přinesla svědectví ze slepičího velkochovu. Sdružení Obraz – Obránci zvířat přišlo s materiálem, který byl tajně natočen ve 4 farmách s klecovým chovem zvířat. Slepice na záběrech vypadají zbědovaně, mají vytrhané peří, krvavé rány a klovají do těl již mrtvých slepic, které z klecí nikdo neodklízí. Kauza má i lehký politický podtext, kdy jedna z navštívených farem patří do holdingu Agrofert, firmy ve svěřenském fondu premiéra Andreje Babiše.

Jen pro představu – slepice v klecích žijí na ploše 750 cm2, což je asi plocha papíru A4. A do roku 2013 byly podmínky jejich chovu ještě výrazně horší. Plocha byla o 200 cm2 menší. Nyní mají navíc v klecích spoustu vychytávek, jako bidýlka, hrabiště nebo snášková hnízda. Tyto tzv. obohacené klece musí z nařízení EU používat všechny členské státy.

Veterináři: Všechno je v pořádku

Zarážející je přístup veterinářů k celé problematice. Ředitel Odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Státní veterinární správy k záběrům řekl, že na záběrech jsou jen dílčí nedostatky. Jde podle něj o živočišnou výrobu s cílem zajistit potraviny. Dva roky staré vyjádření Milady Dubské ze Státní veterinární zprávy zase nabádá spotřebitele, že pokud nechtějí zbytečně utrácet, mají nakupovat klecové vejce. „Vůbec zbytečně neutrácejte, kupte si normální vejce za tři koruny z obohacených klecí. Je zdravější a jeho výživová kvalita je prokázaná.“

Uhynulé slepice jsou podle veterinářů jediný prohřešek, který záběry dokumentují

Není tedy divu, že dlouhodobě zaostáváme za trendem omezování klecových chovů. Ten je patrný hlavně na západě. Velká Británie, Německo či Švédsko – ve všech těchto zemí je podíl vajec z klecových chovů pod 50 %, v Rakousku je dokonce úplný zákaz.  Zato u nás se daří produkovat pouze 12 % vajec jinou cestou než v klecích, což je výrazně nad průměrem Evropy. Za ideální kompromis se považují vejce z chovu na podestýlce, kde mají slepice více volného prostoru. Cenový rozdíl mezi vejci z klecového chovu je v současnosti oproti podestýlkovým vejcím nepatrný. U BIO vajec si nepřiplatíte více než 5 Kč.

Co na to řetězce?

Řetězec Lidl tento týden oznámil, že do 7 let úplně zruší prodej vajec z klecových chovů. Tato snaha podle řetězce souvisí se snahou zvyšovat kvalitu potravin. Stejný krok už oznámil i Marks&Spencer, síť obchodů Konzum a  Tesco. To přestane „nešťastná vejce“ prodávat do roku 2025 v celé střední Evropě. A proč až 2025? Do té doby dle Lidlu není možné najít tolik výrobců lepších vajec, kolik by stačilo na pokrytí poptávky. Nutno podotknout, že komunikace Lidlu je, jako obvykle, perfektně načasovaná a přichází v období veřejné diskuze. Opět se mu daří prezentovat se jako progresivní a moderní síť pro městského člověka.

Oznámení Lidlu spustilo řetězovou reakci a i další řetězce se rozhodly přestat nabízet klecová vejce. Skupina REWE, která provozuje v Česku supermarkety Billa a Penny Market, se také zavázala rokem 2025. Od stejného roku neseženete tyto vejce ani v Globusu, Albertu a Kauflandu. Ten tvrdí, že toto rozhodnutí v žádném případě nesouvisí s reportáží, ale s dlouhodobým strategickým plánováním společnosti.

Sdružení Obraz, které přineslo záběry z chovů, veřejnost s problematikou seznamuje prostřednictvím kampaně Jak to snáší. Na stránkách kampaně je možné podepsat petici.

S bojem o lepší slepičí život je spojený i jeden zajímavý projekt. Iniciativa Slepice v nouzi nabízí chovatelům slepic možnost adoptovat si slepici z velkochovu, které se jinak po 16 měsících zabíjí. Za pár korun si domů můžete přinést zdroj vajec, a nebudete už muset řešit, odkud pochází vejce ve vašem nákupním košíku.

Jak citovat tento článek?

KOSTELECKÝ Martin. Cože? Vy ještě nezkoumáte, jaká vejce kupujete?. Jan NOVOTNÝ, editor. In: Markething [online], 2018.  ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/coze-vy-jeste-nezkoumate-jaka-vejce-kupujete

Zdroje

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/dalsi-velke-retezce-slibuji-ze-skonci-s-prodejem-vajec-z-kle/r~58129f52762511e886d70cc47ab5f122/

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/pryc-s-vejci-z-klecovych-chovu-nektere-supermarkety-v-cesku-chteji-prodej_1708271630_dp

https://www.vitalia.cz/clanky/vejce-z-podestylky-nebo-z-klecoveho-chovu/

Zdroje obrázků

https://www.slepicevnouzi.cz/chci-pomoci/chci-pomoci-jinak/pri-nakupovani/

https://hobby.idnes.cz/slepice-klecovy-chov-obraz-kampan-dl6-/hobby-mazlicci.aspx?c=A180618_094925_hobby-mazlicci_bma

Continue Reading

Student 3. ročníku Marketingové komunikace a PR na FSV UK., momentálně na Bournemouth University.

More in Komunikace

To Top