Connect with us

Komunikace

Česko a Japonsko: na opačné straně světa, ale se stejnými názory na geopolitiku a strategickou komunikaci

Do Prahy přijel uznávaný profesor Yuichi Hosoya, odborník na geopolitiku a strategii z Tokia. S českými odborníky diskutoval o významu strategické komunikace a rostoucí roli Indo-Pacifiku v současných globálních geopolitických proměnách.

Česko a Japonsko od sebe dělí devět tisíc kilometrů, sedmihodinový časový posun a zhruba patnáctihodinová cesta letadlem. Jak se ale ukázalo, obě země mají společného více, než je na první pohled zřejmé. Podobně jako Česko i Japonsko podporuje Ukrajinu, která byla napadená Ruskem. Japonsko například stále nemá od druhé světové války s Ruskem uzavřenou smlouvu kvůli územním sporům o Kurilské (Severní) ostrovy. Přes moře také sousedí s Čínou a Severní Korea na ně pravidelně pálí rakety. Geopolitické hrozby tak pro Japonce nejsou jen akademickou debatou, ale součástí života. 

Foto: Profesor Yuichi Hosoya na kulatém stolu odborníků Global Horizons v Praze 7. května 2024. Foto: František Géla, FSV UK 

Výzkumné Centrum pro strategickou komunikaci proto uspořádalo 7. května 2024 na FSV UK kulatý sůl odborníků, v němž se k profesoru Hosoyovi připojili také japanolog Jan Sýkora, který mimochodem tlumočil české delegaci u japonského císaře, a ekonomka Pavlína Stachová z Deloitte Advisory. Oba jsou členy spolku bývalých studentů a absolventů japonských univerzit Czech Japan Alumni Club, Pavlína studovala jak na univerzitě Waseda, tak na Keio University, kde profesor Hosoya vede vlastní Center for strategy. Diskusi moderovala Denisa Hejlová a mezi hosty usedl i velvyslanec Japonska v České republice Kansuke Nagaoka.  

Profesor Yuichi Hosoya (českou transkripcí Júiči Hosoja),  který je nejen akademikem, ale i poradcem i oblasti geopolitiky, zdůraznil význam transparentnosti ve strategické komunikaci, zejména v reakci na krize. To, co si ve strategickém uvažování i komunikaci mohou dovolit hybridní nebo totalitní režimy, demokratické země prostě dělat nemohou – ať už jde o invaze, nebo hybridní válku či kyberútoky. Právě kyberútoky ze zemí, jako je Rusko a Čína, se stávají větším a větším problémem, řekl profesor Hosoya. Během diskuse se také zdůrazňovala potřeba prohloubit spolupráci mezi Japonskem a NATO, zejména v souvislosti s narůstajícími kybernetickými hrozbami. Profesor Hosoya poznamenal: “Spolupráce v oblastech strategické komunikace a kybernetické bezpečnosti může významně přispět k ochraně našich společných zájmů.”

Foto: Profesor Yuichi Hosoya na kulatém stolu odborníků Global Horizons v Praze 7. května 2024. Foto: František Géla, FSV UK 

Diskuze se také zaměřila na rostoucí význam Indo-Pacifiku jako hlavního dějiště mezinárodních vztahů. Tento region, ležící na křižovatce mezi Japonskem, Čínou a USA, se stává epicentrem nových geopolitických dynamik. “AP4 zahrnují Japonsko, Austrálii, Nový Zéland a Koreu. Je zřejmé, že NATO potřebuje globální partnery,” komentoval Hosoya. Tato poznámka zdůrazňuje, že vzhledem k rostoucímu geopolitickému významu regionů jako je Indo-Pacifik je pro NATO nezbytné hledat globální partnery a rozšiřovat své strategické aliance, aby reagovalo na nové výzvy v globálním kontextu. 

V Japonsku je strategická komunikace součástí kabinetu premiéra a Ministerstva zahraničních věcí. Soustředí se na vytváření pozitivního obrazu země v zahraničí, kulturní spolupráci a výměnu, a to jak tradiční kultury, jako jsou divadla nó či kjógen nebo kaligrafie, tak populární kultury, jako jsou komiksy manga nebo filmy anime. Japonsko dále podporuje studentské a vědecké stáže, lokální komunity a programy people-to-people, aby pomohli cizincům zprostředkovat myšlení obyčejných Japonců. 

V Česku je podle Pavlíny Stachové aktuálně kolem 280 japonských firem, které tu převážně vyrábějí pro automobilový a další průmysl. Japonsko se tak řadí mězi významné investory, zaměstnává u nás kolem padesáti tisíc lidí. V poslední době se ale obecně pro investory stává lákavější Polsko, které investovalo do rozvoje infrastruktury a má i lepší investiční pobídky. 

Foto: Pavlína Stachová z Deloitte Advisory na kulatém stolu odborníků Global Horizons v Praze 7. května 2024. Foto: František Géla, FSV UK 

Japanolog docent Jan Sýkora připomněl, že Česko a Japonsko mají celou řadu problémů, které jsou podobné – například stárnoucí populaci. “V Japonsku se to nazývá tzv. stříbrná demokracie, kdy je ve společnosti hodně starších lidí. To pak ovlivňuje celou řadu věcí, včetně politiky. V tomto ohledu myslím, že Češi a Japonci mohou řadu zkušeností sdílet.” Důležitý je podle Jana Sýkory především akademický výzkum, ale i výměna zkušeností na mezilidské úrovni (people-to-people). 

Foto: Docent Jan Sýkora na kulatém stolu odborníků Global Horizons v Praze 7. května 2024. Foto: František Géla, FSV UK 

Setkání v rámci kulatého stolu Global Horizons poskytlo prostor pro otevřenou a konstruktivní debatu o klíčových aspektech mezinárodních vztahů. Diskuze ukázala, že v době rostoucích globálních nejistot je strategická komunikace nezbytná nejen pro řešení krizí, ale i pro budování a udržení míru a stability. Profesor Hosoya poznamenal, že je nezbytné, aby se konflikty řešily skutečně globálně: “Japonsko si nemůže říci, že napadení Ukrajiny je jen nějaký evropský konflikt, který je daleko. Stejně tak by Evropa neměla ignorovat, pokud by například došlo k napadení Taiwanu, jen jako nějakou asijskou záležitost. Musíme se vždy soustředit na to, abychom dělali to, co je správné a bránili hodnoty demokracie.” 

Foto: Účastníci kulatého stolu odborníků Global Horizons v Praze 7. května 2024 (zleva: Jan Sýkora, Pavlína Stachová, Yuichi Hosoya, velvyslanec Kansuke Nagaoka, Denisa Hejlová). Foto: František Géla, FSV UK 

Na uspořádání kulatého stolu spolupracovalo Centrum pro strategickou komunikaci FSV UK s Keio Center for Strategy na Keio University a Research Center for Advanced Science and Technology Open Laboratory for Emergence Strategies (ROLES) of the University of Tokyo. 

JAK CITOVAT?

REJCHRTOVÁ, Karina. HEJLOVÁ, Denisa. Česko a Japonsko: na opačné straně světa, ale se stejnými názory na geopolitiku a strategickou komunikacií. In: Markething [online], 2024. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/cesko-a-japonsko-kulaty-stul

Continue Reading

More in Komunikace

To Top