Connect with us

Kreativita

#ThrowbackThursday: Pod džíny nic nemám

Někteří z nás možná osmdesátá léta nepamatují, ale osmdesátky si bez pochyby pamatují jednu z nejkontroverznějších reklam na džíny. V provokativní kampani pro Calvina Kleina z roku 1980 tehdy čtrnáctiletá Brooke Shields přiváděla muže i ženy k šílenství.

https://www.youtube.com/watch?v=b4Ow_M8kpkg

V sérii spotů pro Calvin Klein Jeans vidíme Brooke vyzývavě polehávající, ležérně hvízdající nebo snažící se nasoukat do kalhot zatímco poučuje o evoluci. „Sex sells“ je známá marketingová poučka, kterou se celá tato kampaň inspirovala. Televizní stanice ABC a CBS dokonce spoty zakázaly, aby předešly kritice a mravnímu ohrožení mládeže. Kampani se podařilo vyvolat ve společnosti kontroverzi i strach, aby se další čtrnáctileté dívky neinspirovaly u Brooke a nepřestaly nosit kalhotky.
Pohovky v obchodech

Džíny představené v nové kampani byly tak úzké, že manhattanský obchod The French Jean Store dokonce nechal přinést ke kabinkám pohovku. Dámy si tak mohly při zkoušení lehnout a nasoukat se do džín o poznání pohodlněji.
Calvin to přehnal?

Co se odehrávalo v osmdesátkách, už se dnes nevidí. Vzhledem k tomu, jakým směrem v posledních letech směřuje (nejen) americká společnost, se není čemu divit. Na rušení promenády v plavkách, nošení černé na předávání Zlatých glóbů nebo vystřihování předních hollywoodských herců z filmů má každý z nás svůj názor. Ale podobně vyzývavou reklamu se stejně mladou modelkou by si takto velké značky dnes už nedovolily. Ještě že máme Calvina a jeho odvahu a můžeme se rozplývat nad krásnou Brooke v padnoucích džínách z roku 1980. Nebo znechuceně vrtět hlavou nad rozhodnutím obsadit do takového kousku čtrnáctiletou dívku. Vyberte si.

Jak citovat tento článek?

KUBŮ Karolína. #ThrowbackThursday: Pod džíny nic nemám. Karin KALOUSOVÁ, editor. In: Markething [online], 2018 [cit. 2018-10-18].  ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/calvin-klein

Zdroje:

https://www.aaaa.org/timeline-event/brooke-shields-sparks-controversy-calvin-klein-jeans/

https://www.today.com/style/brooke-shields-models-calvin-klein-lingerie-37-years-after-iconic-t113384

https://www.nytimes.com/2015/12/02/t-magazine/fashion/brooke-shields-calvin-klein-jeans-ad-eighties.html

 

Continue Reading

Studentka 3. ročníku Marketingové komunikace a PR na FSV UK, kterou zajímá módní průmysl. Ráda chodí do lesa a do hospody.

More in Kreativita

To Top