Connect with us

Komunikace

5 vládců českého YouTube

Zajímá vás, kdo vládne českému YouTube? Jakých je top 5 českých kanálů? Stěžejní otázkou, kterou si ovšem musíme položit, je, podle čeho to posoudit. Odběratel je pravděpodobně cennější než zhlédnutí, nicméně ne každý odběratel opravdu pečlivě sleduje kanály, které odebírá.

Odběratelé

Teoreticky cennější jednotku představuje odběratel. Tedy uživatel, který se pravidelně vrací, sleduje nová videa a ideálně ještě komunikuje s tvůrcem a obsah sdílí dále. Realita je však jiná. Uživatelé se často nadšeně přihlásí k odběru, ale všechny notifikace přehlíží.

Přestože „mrtvý“ odběratel může vypadat jen jako nicneříkající číslo, nemusí to být pravdou. Kanály s vyšším číslem odběratelů mají větší šanci dostat se k dalším divákům. Objeví se například v tabulkách dané země – kanály s nejvyšším počtem odběratelů můžeme vidět velmi často na hlavní stránce YouTube naší země a v doporučených sekcích.

Zhlédnutí

Oproti tomu zhlédnutí přináší reálné výsledky a zpětnou vazbu o sledovanosti naší produkce. Pomineme-li tedy fakt kupčení s views, proti kterým však YouTube v posledních letech bojuje. Za každé zobrazení reklamy získává autor určitý zisk – 45% podíl pro YouTube. Pokud získáte i 100 000 zhlédnutí, milionářem nebudete. Kanály se sledovaností v rámci stovek milionů však vydělávají slušně. Momentálně nejsledovanější YouTuber PewDiePie vydělává okolo 4 milionů dolarů ročně.

Strategie všech nekomerčních, avšak vydělávajících kanálů je velmi podobná – rozvíjejí svůj obsah dále, získávají sledovanost a postupně nabízejí svůj merchandise, většinou přes služby typu Spread Shirt. Samozřejmě mají také určitý zisk ze zobrazených reklam. Ti úspěšnější mohou navázat mnohé komerční spolupráce, příkladem mohou být vlogeři tvořící videa o kráse. Tomuto tématu se věnuje Tereza Bartoníčková v článku YouTube blogy o kráse jako lukrativní business.

Z pohledu YouTube tabulek lze posuzovat kanály také podle různých kategorií, ve kterých YouTube vyhodnocuje nejrychleji rostoucí videa – například hudba, sport, politika. Kromě toho tento pohled přináší velmi dobrý obrázek o aktuální situaci kanálu. Parametrem k jejímu sledování mže být tzv. skokan měsíce, který je možné sledovat kromě YouTube statistik také na Socialbakers.

Nejrychleji rostoucí kanály podle Socialbakers

Nejrychleji rostoucí kanály podle Socialbakers

YouTube v Česku

Podíváme-li se na český YouTube, zjistíme, že tématika a strategie YouTuberů se velmi podobá světové scéně. Zajímavostí České republiky však je složení nejsledovanější kanálů. Vyskytuje se mezi nimi, například ve srovnání s USA, velké množství ryze komerčních kanálů. To může být způsobeno kvalitním obsahem a dobrou komunikací v ostatních médiích.

YouTube je médium s obrovským potenciálem. Důvod je jednoduchý – provoz kanálů téměř nic nestojí (v porovnání s TV reklamou), odpadají tedy náklady spojené s nákupem času v médiích. Navíc lze pomocí tohoto média zasáhnout velké masy, přestože s omezením na segmenty uživatelů, kteří používají Internet.

Podívejme se tedy, jak se to daří pěti nejsledovanějším kanálům v České republice.

  1. ViralBrothers

Dilema týkající se views a odběratelů řeší kanál číslo 1 v České republice. Pokud se dá dvojice ViralBrothers stále považovat za pouze český kanál (tvoří obsah i v angličtině), je potom absolutním králem české YouTube komunity s 1 437 295 odběrateli a 194 555 058 zhlédnutími. I u této české dvojice se světovými ambicemi můžeme vidět klasický YouTube model, dokonce i obdobu celosvětového Spread Shirt – Trikátor. Nebrání se ani komerční propagaci slevového serveru, například ve vánočním videu.

Co se týče ostatních médií, komunikace této dvojice odpovídá typu jejich činnosti – komunikace převážně na Facebooku a dalších sociálních sítích. Zajímavou ambicí je proniknout do zahraničních médií a cílit na mezinárodní „prank scénu“. Komunikace v komentářích naznačuje, že činnost této dvojice přináší smíšené pocity a rozvíjí diskusi o pravdivosti vtipů. Ostatní poté diskutují a podporují na sociálních sítích a dvojici vtipálku to přináší tolik chtěný buzz.

Série debilních keců a prank videí z USA v Česku vede.

ARVE Error: need id and provider
  1. LEGOCeskaRepublika

Komerční sféře vládne LEGOCeskaRepublika, která svůj kanál popisuje takto: „Značka LEGO znamená mnohem víc než jen obyčejné hračky. Otvírá ti totiž nový neprozkoumaný svět a nabízí nová vzrušující dobrodružství, takže zábava nikdy nekončí. Je čas na LEGO!“ Disponuje 96 275 odběrateli a 99 419 862 zhlédnutími. Kanál obsahuje neuvěřitelných 540 videí.

Realita odpovídá popisu – jedná se o kanál určený milovníkům Lega a dětem. Obsah tvoří pohádky a krátká videa s LEGO tématikou. Nicméně nejzajímavějším faktem je dle mého názoru obrovský nevyužitý potenciál této obrovské sledovanosti. Na hlavní stránce tohoto YouTube kanálu nalezneme pouze malý odkaz na webovou stránku www.LEGOprani.cz a automaticky vytvořený Google Plus profil.

Po zadání hesla „Lego CZ“ či „Lego Česká republika“ do Facebookového vyhledávače získáme stránku se 400 fanoušky, která nejspíše není oficiální. Ani při vyhledání přes Google není vidět žádný Facebook profil, a pokud existuje, nelze najít. Český LEGO kanál získal za měsíc přibližně 6,5 milionu zhlédnutí.  Dle mého názoru se jedná o slušnou základnu pro rozvíjení další komunikace na sociálních sítích. Pokud Lego plánuje další komunikaci, neuškodilo by své další komunikační kanály minimálně zmínit v informacích o kanálu a v popisech videí. Nicméně i přes absenci těchto médií je LEGO velmi silným hráčem na českém YouTube a stále rychle roste.

Máte se na co dívat, ale pozor!

Pozor!

Pozor!

ARVE Error: need id and provider
  1. Show Jana Krause

Kanál show Jana Krause se 182 555 odběrateli a 76 221 123 zhlédnutími ukazuje, že Jan Kraus má se svojí show na scéně komerčních televizí velmi silnou pozici. Téměř celý obsah kanálu tvoří rozhovory a vystřižené části pořadu Show Jana Krause. Nejsledovanějším hostem je pak selfmade Patrik „Rytmus“ Vrbovský.

Silná pozice tohoto kanálu je jistě zapříčiněna velkým povědomím o Janu Krausovi a jeho pořadu, který je již několik let na obrazovkách v českých televizích. Momentálně jeho pořad vysílá Prima, tudíž je neustále promován, a tak zájem diváků neupadá. Velká řada diváků sleduje bonusové materiály a díly, které nestihli v televizi.

ARVE Error: need id and provider
  1. T-Mobile CZ

Téměř neustále probíhající kampaně T-Mobile CZ založené na humoru vystřelily tento kanál na pozici 4. nejsledovanějšího kanálu v Česku. Kvalitně zpracované spoty získaly T-Mobile CZ 111 306 odběratelů. Protože se lidé k vtipným spotům rádi vrací, tak má kanál 75 240 675 zhlédnutí.

K této pozici jistě přispěl i obrovský ohlas, který zaznamenal reklamní spot o českém tělocvikáři a polském překupníkovi, kde „vymněňáli“ své mobilní telefony a učitel na výměně poněkud tratil. Spot, o jehož stažení požádala polská velvyslankyně v České republice Grazyna Bernatowicz, byl opravdu společností T-Mobile stažen z televize i z YouTube kanálu. Nicméně video je reuploadnuté na několika dalších kanálech a webech. K šíření zprávy o videu z části přispěla reakce reklamní agentury Saatchi&Saatchi.

Na světové YouTube scéně není příliš časté, aby mobilní operátor byl 4. nejsledovanějším kanálem v zemi. Možná tomu pomáhá i online komunikace. V případě T-Mobilu je kvalitní, divákům na YouTube i na Facebooku a Twitteru se dostává odpovědí na otázky ohledně reklamních spotů či služeb.

ARVE Error: need id and provider
  1. DJ Wich Official Channel

Opravdu neuvěřitelnou pozici má v české YouTube komunitě DJ Wich! Je absolutním králem mezi hudebníky. S 187 538 odběrateli a 70 723 535 zhlédnutími nechává všechny mainstreamové i nezávislé hudebníky daleko za sebou. K této pozici mu jistě pomohla kvalitní, častá a věcná aktivita s fanoušky na sociálních sítích. Například na Facebooku může hovořit až k 328 872 fanouškům, což je v České republice mezi hudebníky nevídaně vysoké číslo. Na Twitteru, který velmi rád používá, disponuje 21,7 tisíci followery a na Instagramu dokázal zaujmout 34 599 lidí.

Dalším faktorem je, že jeho příspěvky mají konzistentní časovou pravidelnost. V dnešní YouTube komunitě je důležité zůstat aktivní, přitom by kvantita příspěvků neměla převážit nad kvalitou, což se mu podle jeho výsledků evidentně daří.

Zajímavá a dle mého názoru chytrá strategie poskytování veškeré své tvorby online jistě přináší další pozornost pro umělce. Přesto se i v dnešní propojené digitální době mnoho hudebníků tomuto stylu komunikace brání. DJ Wich momentálně vydává s pražským rapperem LA4 novou desku a nevypadá to, že by si na nezájem o CD kvůli online obsahu museli stěžovat.

ARVE Error: need id and provider

Jaký je váš oblíbený kanál, koho jste tu nečekali? Můžete se s námi podělit v komentářích či na našem Facebooku.

Zdroje:

Zdroj náhledového obrázku: youtube.com

Zdroj obrázku Top 5 skokanů http://www.socialbakers.com/statistics/youtube/channels/czech-republic/

Zdroj Lego obrázku: http://www.keepcalm-o-matic.co.uk/p/keep-calm-unless-you-step-on-lego/

Zdroj zhlédnutí a odběratelů: http://www.socialbakers.com/youtube-statistics/country/czech-republic/

Jak citovat tento článek?

Markething.cz. SÝKORA, Ondřej. Markething [online]. 2014 [cit. 2014-12-17]. Dostupné z: http://www.markething.cz/5-vladcu-ceskeho-youtube

Continue Reading

Absolvent Marketingové komunikace a PR na FSV UK. Zajímá se především o komerční marketing, komunikaci v oblasti cestování a užití marketingu v hudebním průmyslu. Ve volném čase se věnuje hudbě a cestování.

More in Komunikace

To Top