Connect with us

Komentáře

The Interview: Hollywood pod vládou teroristů

Chystaná premiéra ztřeštěné komedie o atentátu na hlavu Severní Koreje rozpoutala v posledních týdnech možná největší kauzu v zábavním průmyslu za poslední dekádu. Útoky hackerů na veškerá data studia Sony Pictures Entertainment kompromitovaly zaměstnance i klienty studia. Celá situace však razantně vyeskalovala během posledních dní stažením filmu z celé distribuce pod hrozbou teroristického útoku. Proč se studio podvolilo diktátu teroristické skupiny a jak na zlomený vaz Hollywoodu reagují osobnosti a veřejnost?

Než rozebereme aktuální dramatické rozepře v Hollywoodu, je nutné krátce shrnout průběh celého útoku na studio Sony Pictures Entertainment (dále SPE). Již v létě tohoto roku obdrželo studio SPE oficiální vyjádření Severní Koreje o významném nesouhlasu s vydáním filmu The Interview (oficiální web filmu byl studiem uzavřen). Hlavní premisou ztřeštěné komedie z pera kreativní dvojice herců, scénáristů, producentů aj., S. Rogena a J. Franca, je totiž atentát na hlavu Severní Koreje, Kim Čong Una, který má spáchat fiktivní americký moderátor. Vydání filmu (mělo proběhnout koncem roku 2014) bylo Severní Koreou označeno za politickou provokaci. Autorské duo se do vod kontroverzní satiry vydalo již několikrát – např. legalizace marihuany ve filmu Travička zelená nebo parodie samotných celebrit z Hollywoodu ve filmu Apokalypsa v Hollywoodu.

Sranda s Unem (zdroj: facebook.com/TheInterview)

Sranda s Unem (zdroj: facebook.com/TheInterview)

Premiéra filmu však byla nadále v plánu na 25. prosince 2014 a zdálo se, že se atmosféra uklidnila a vyjádřením nesouhlasu bude situace uzavřena. Naprostý opak poté nastal přesně měsíc před plánovanou premiérou, kdy se zčista jasna vypnuly obrazovky počítačů všech zaměstnanců SPE a objevila se na nich lebka a výhružný vzkaz, že skupina s názvem Guardians of Peace hacknula a získala veškerá data studia SPE – včetně osobních dat zaměstnanců, emailových korespondencí atd.

Guardinas of Peace (zdroj: arstechnica.net)

Guardinas of Peace (zdroj: arstechnica.net)

V následujících týdnech byla obrovská část zcizených dat vypuštěna do světa. Otevřelo se hned několik kauz, jelikož filmové weby „leaknuté“ informace ihned pouštěly dále veřejnosti (o etice žurnalistů při nakládání se zcizenými daty zde psát nebudeme,  jedná se však o další z otázek, které kauza otevřela). Kompletní průběh „Sony Hacku“ je detailně rozebrán zde na časové ose. Jednalo se například o zveřejnění platů nejvýše postavených manažerů SPE i dalších 6000 současných či bývalých zaměstnanců, emailové konverzace, kde jeden z hlavních manažerů SPE označil herečku Angelinu Jolie za „rozmazlenou husu bez talentu“ kvůli jejím absurdním požadavkům ohledně vzniku nového filmu. Podobných incidentů vyvstalo několik desítek. Další těžké rány byly studiu zasazeny v podobě úniku scénáře nového filmu o Jamesi Bondovi nebo přímo zveřejnění 5 celých kopií filmů, které se teprve chystaly do kin. Mezi nimi například blockbuster Železná srdce (Fury) s Bradem Pittem v hlavní roli. Studio SPE tedy utržilo obrovskou ránu jednak v podobě ztracených příjmů z nových filmů, ale především na svém PR, protože současně se studiem bylo zkompromitováno hned několik předních osobností v Hollywoodu.

S teroristy vyjednáváme

Dosud se, velmi jednoduše řečeno, problémy týkaly pouze studia Sony Pictures Entertainment a osob na něj navázaných. V posledních dnech se však celá situace vystupňovala a nejedná se „jen“ o problém jednoho filmu, jednoho studia. Kauza otřásla základy Hollywoodu a svoboda projevu ve filmu je v ohrožení. Po únicích dat se před několika dny objevila anonymní hrozba teroristického útoku podobného těm z 11. září 2001 pod podmínkou nevydání filmu The Interview.

S teroristy nevyjednáváme (zdroj: memecrunch.com)

S teroristy nevyjednáváme (zdroj: memecrunch.com)

Následující vývoj je zcela klíčový pro pochopení situace, do které se Hollywood dostal. Studio SPE nechalo na samotných provozovatelích kin, zda budou chtít film promítat, či nikoli. Slovo rozpolcení je zde více než na místě, protože na jedné straně stojí kina před možnou teroristickou hrozbou, například bombovým útokem na diváky ve svém sále. Nevydáním filmu tedy chrání diváky a své PR, protože „kdyby to bouchlo“, tak se na ně veřejnost a žurnalisté vrhnou, protože o hrozbě se přece vědělo.

Situaci ale nelze chápat černobíle. Druhá cesta zní mnohem více americky. Vždyť kolikrát jsme již zaslechli z úst amerických státníků slavnou větu „S teroristy nevyjednáváme“? A mnohem častěji, v tomto případě velmi trefně, také v hollywoodských filmech. Necouvnout tedy před anonymní hrozbou teroru, následovat „americkou cestu“ a satirický film vydat, zní jako pravděpodobnější volba, protože jinak opět hrozí problém veřejného mínění – rozhořčení občanů za neamerickou kapitulaci a přijetí diktátu teroru.

Severní Korejwood

Hlavní řetězce kin však k všeobecnému údivu couvly a rozhodly se film nepromítat. Studio SPE tedy dne 17. 12. 2014 oficiálně rozhodlo film The Interview nevydat v žádné podobě. Film nebude promítán v kinosálech, nebude distribuován na DVD/Blu-ray discích a nebude dostupný ani online (zde lze spekulovat, protože studio tratí přes 70 milionů USD na nezveřejnění filmu a je možné, že film bude vydán, až se situace uklidní).

Sony Pictures Entertainment, stejně jako největší americké kino řetězce, jasně ustoupily teroristické hrozbě a „hra“ se kompletně mění. Svoboda vyjadřování kapitulovala před hrubou silou. Vyvstává otázka, co bude nyní, kde se cenzura zastaví? Vzniká nový precedens, kdy cokoli, co se nebude někomu líbit, bude zakázáno ze strachu před hrozbou agrese?

Toto rozhodnutí zvedlo podle očekávání obrovskou vlnu nevole. Desítky známých osobností zaplavily Twitter svým údivem a zklamáním nad rozhodnutím jednoho z největších filmových studií na světě nechat kreativitu cenzurovat anonymními teroristy. Zde několik tweetů na ukázku, více viz odkaz výše.

AMERICA, FUCK YEAH!

Na vlnu nevole zareagovalo správně po patriotsku a velmi originálně kino Alamo Drafthouse v Austinu, které se rozhodlo prázdné místo po The Interview zaplnit filmem Team America: Světovej policajt z roku 2004 a k tomu uspořádat obrovskou americkou party plnou vlajek a amerických zvyků. Nápad je to geniální hned ze dvou důvodů. Zaprvé je zde hlavním antagonistou dnes zesnulý Kim Čong Il (otec současného diktátora), který je zde parodován, dovoluji si tvrdit, daleko více, než by mohl být jeho nástupce v The Interview. Ale srandu si zde autoři dělají nejen ze Severní Koreje, ale také z muslimů, celebrit, homosexuálů, samotných Američanů a americké ideologie jako takové.

Druhým důvodem je již nadpis výše: „AMERICA, FUCK YEAH“. Jakožto hlavní slogan i 100% parodická titulní píseň filmu skvěle jde ruku v ruce s patriotskou nevolí se podvolit. Pro ilustraci video níže.

ARVE Error: need id and provider

Absurdní konec potkal i tento originální nápad protestu. Hned několik hodin po oznámení projekce filmu Team America namísto The Interview se ozvalo pro změnu studio Paramount, které vlastní snímek Team America, a zakázalo projekci svého filmu.

V momentě kapitulace i druhého z největších filmových studií na světě můžeme hovořit o krizi napříč Hollywoodem. Velmi dobře vyjádřily svůj nesouhlas dvě významné osobnosti  Hollywoodu: autor Hry o trůny George R. R. Martin a herec George Clooney (rozhovory viz odkazy).

Omylem uveřejněný trailer (zdroj: archiv autora)

Omylem uveřejněný trailer (zdroj: archiv autora)

A malý fail na závěr

Aby chaosu, paniky a zmatku kolem nebylo málo, v noci ze čtvrtka na pátek 19. 12. 2014 byla zveřejněna, nejspíše automaticky naplánovaná, nejnovější upoutávka na film The Interview přímo na oficiálním YouTube kanálu Sony Pictures Entertainment. Po krátkém vzplanutí internetové komunity, že se jedná o zpětný úder studia SPE, bylo však video z YouTube staženo, čímž se potvrdila porážka svobodného vyjadřování v Hollywoodu.

 

Zdroje:

zdroj náhledového obrázku: https://www.facebook.com/TheInterview

Sony Hack: A Timeline

http://www.cinemablend.com/new/Staggering-Amount-Money-Sony-Could-Lose-Interview-68751.html

http://www.businessinsider.com/george-rr-martin-slams-sony-canceling-the-interview-2014-12

http://mashable.com/2014/12/18/team-america-world-police-screenings-canceled/?utm_cid=mash-com-Tw-main-link

http://www.theverge.com/2014/12/18/7418313/sony-youtube-the-interview-promo

Hollywood Cowardice: George Clooney Explains Why Sony Stood Alone In North Korean Cyberterror Attack

http://mashable.com/2014/12/17/sony-the-interview-reactions/

The Interview Pulled by Sony Amidst Hacker Terror Threats

http://www.theguardian.com/film/2014/dec/10/sony-hack-eamils-angelina-jolie-scott-rudin-amy-pascal-david-fincher

Hollywood Cowardice: George Clooney Explains Why Sony Stood Alone In North Korean Cyberterror Attack

http://uk.eonline.com/news/607934/sony-releases-new-trailer-for-the-interview-after-canceling-movie-s-release-over-hacking-threats

Jak citovat tento článek?

KOLEK, Ondřej. The Interview: Hollywood pod vládou teroristů. Markething [online]. 19. prosince 2014 [cit.2014-12-19]. ISSN 1805-4991. Dostupné z: http://www.markething.cz/the-interview-hollywood-pod-vladou-teroristu

Continue Reading

Absolvent oboru Marketingové komunikace a public relations na FSV UK (2014) a spoluzakladatel projektu CreativeC. Zajímá se především o krizovou komunikaci, kreativní reklamu, customer relations, social media, popkulturu ve všech podobách. Ve volných chvílích básní a vymýšlí kraviny. Star Wars.

More in Komentáře

To Top