Connect with us

Komunikace

Hranice influencerství: 3pe kodex radí, jak si je nastavit

Virtuální profily mají na sledující větší vliv, než si myslíme. Někteří lidé berou dokonalé životy ze sociálních sítí za nezpochybnitelný vzor a staví si podle nich vlastní životy. Potvrdil to výzkum, za kterým stojí studenti Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a platforma 3pe, která se věnuje tématu poruch příjmu potravy. Na základě jeho výsledků vznikl 3pe kodex zodpovědného influencera, který upozorňuje na to, že fotky vypracované postavy či zdravého jídla mohou pro sledující působit jako tzv. trigger, který poruchy příjmu potravy živí. Obsahuje proto tipy, jak na sociálních sítích nevědomě neubližovat.

Vliv i důvěra bez hranic

Influenceři nás ovlivňují denně. Výzkum, který studenti FSV provedli spolu s jednou ze zakladatelek 3pe Ladou Brůnovou, přinesl data, jež prokazují, že influencerům často bezmezně věříme. Například téměř 70 % respondentů už někdy vyzkoušelo cvičit nebo jíst podle influencera. Polovina všech respondentů si však k informacím získaným od svých oblíbenců nedohledává další informace, což je alarmující především proto, že influenceři ve většině případů nejsou odborníky a doporučení svým sledujícím dávají pouze na základě individuální zkušenosti.

3pe je vznikající platforma pro lidi, kterým do života vstoupila porucha příjmu potravy. Zakladatelkami jsou Lada Brůnová a Tereza Maková, které se usilují o to, aby byly informace o PPP přehlednější.

Kodex nabízí odpověď

Má ale smysl přizpůsobovat obsah jen proto, aby se náhodou někoho nedotkl? Je pravdou, že poruchy příjmu potravy se týkají skupiny, kterou nelze přesně vymezit. Neměli bychom si však myslet, že do ní patří pouze náctileté dívky. Poruchy příjmu potravy jsou závažná psychická onemocnění, která postihují ženy, muže, ale i děti. Mezi nejznámější patří mentální anorexie, mentální bulimie a záchvatovité přejídání, nejčastěji se ale překrývají. Jedna přechází v druhou. Hovoříme tedy o jakémsi spektru,” dodává klinická psycholožka Tereza Maková, spoluzakladatelka a odborná garantka 3pe. 

Nemusí se ale jednat pouze o extrémy, jakákoliv nesvoboda v jídle je problém. Poruchy příjmu potravy se mohou týkat každého z nás. Globálně s nimi bojuje zhruba 13 % všech žen nad 50 let. Podle nejnovějších dat také víme, že každou hodinu zemře v důsledku PPP na světě jeden člověk. Pokud k tomu přičteme fakt, že my lidé máme přirozenou tendenci se porovnávat s druhými, pak existence kodexu kultivujícího prostředí sociálních sítí může být skvělým prvním krokem k omezení PPP vznikajících právě vlivem porovnávání se. Na stránkách www.3pe.cz/kodex najdete 8 tipů na to, jak na sociálních sítích komunikovat ohledně stravování i pohybu.

zdroj: www.3pe.cz

Instagram vs. realita

Jeden z bodů kodexu hovoří o tom, že příspěvky „instagram vs. realita,“ které se na sociálních sítích šíří, mohou mít úplně opačný efekt. Zobrazují totiž ošklivou realitu, která může být pro některé sledující nedosažitelným cílem. Dalším doporučením z 3pe kodexu je vynechání fotek „před a po.“ Vyvolávají totiž pocit, že život je o jakémsi kultu dokonalého těla. Obecně je pro bezpečí sledujících důležité klást důraz na jedinečnost každého z nás – v ideálním případě přestat sdílet čísla, tabulky a další údaje, které přímo vybízí k porovnávání, ačkoliv jsou vysoce individuální.

Příklad příspěvku, který může působit jako „trigger“ / zdroj: Instagram

„Je přirozené, že se s ostatními porovnáme. Aniž bychom si to uvědomovali, určitý obsah, který na sítích sdílíme, může být pro lidi se zkušeností s poruchou příjmu potravy velmi zraňující,“ říká Lada Brůnová, která si sama prošla mentální anorexií. „Budeme rádi, pokud náš kodex dá lidem širší perspektivu a pomůže na příspěvky nahlédnout další optikou. Občas stačí skutečně málo – vybrat jinou fotku nebo pozměnit slova,” dodává.

Ke kodexu se může veřejně přihlásit každý, komu jsou jeho myšlenky sympatické. Již nyní ho symbolicky podepsala například Zuzka Valentová z dua Taste of Prague, Michelle Losekoot, Kateřina Vacková nebo třeba Terezie Kovalová. Ta na otázku, proč kodex podepsala, odpověděla následovně: „Hlavní důvod byl ten, že jsem se v dospívání potýkala s bulimií a anorexií, protože jsem chtěla být tak hubená, abych mohla být v modelingové agentuře. A obzvlášť dnes, kdy jsou mladí lidé ze všech stran bombardováni upravenými fotkami, mi tyto iniciativy přijdou důležité.“

Jak citovat tento článek?

ŠEVČÍKOVÁ Karolína. Hranice influencerství: 3pe kodex radí, jak si je nastavit. Karolína KUBŮ editor. In: Markething.cz [online], 2021. ISSN: 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/3pe-kodex

Zdroje

https://www.jsme3pe.cz

https://www.singlecare.com/blog/news/eating-disorder-statistics/

Continue Reading

Studentka MKPR, kterou nejčastěji potkáte s foťákem v ruce. Fanynka Tarantina, sekáčové módy a minimalismu.

More in Komunikace

To Top