Komunikace
Vzestupy, pády a novinky ze světa Netflixu
Nejpopulárnější služba na streamování filmů a seriálů, součást politiky i partner na dlouhé dny. Netflix, služba, kterou většina z nás aktivně využívá nejen během dní karantény, čelí mnoha novým zkouškám ze stran jak světových velmocí a jejich politiky, tak i konkurence. Aby si Netflix svou zatím stále narůstající sledovanost udržel, přichází s novými způsoby, jak si získat naši pozornost, v oblasti technologií i upravováním své pestré nabídky programů.
Tento rok se můžeme například těšit na mnoho filmových a seriálových projektů v obsazení s těmi nejzvučnějšími jmény, kterými Netflix znovu zabojuje o své vysoké postavení na trhu. Proti této snaze stojí nejen stále se rozšiřující konkurence, ale i politický tlak různých zemí nebo mezinárodní trend VPNek kterými se diváci dostávají k pořadům, na něž Netflix v dané oblasti nemá licenci.
Co stojí za trendem jménem „VPN BOOM“
Jeden z nejznámějších trendů, který se už nějaký ten pátek k Netflixu váže, je tzv. VPN boom (neboli virtual private network boom). Uživatel si založí virtuální, privátní síť, čímž skryje a nahradí svou skutečnou IP adresu, která by mu za normálních okolností neumožnila přistoupit k některým obsahům služby. Důvodem, proč k některým obsahům nelze přistupovat v určitých krajinách, jsou domluvené licence, kterou Netflix vždy odkoupí od společnosti vlastnící film nebo seriál. Licence vždy vymezuje, kde a jak dlouho bude pořad pro diváky dostupný, proto se přistupování k obsahům, ze země, kde nejsou oficiálně dostupné, vnímá jako narušení autorských práv a je povinností streamovací služby, aby takovému jednání zamezila.
Netflix nebyl schopen uživatele zpočátku zachytit a internet tak zahltilo množství „tutoriálů“, jak si VPN síť zařídit a vystupovat pod ní, jako by se nacházeli v jiné zemi. Streamovací gigant se rozhodl proti tomuto trendu bojovat takzvaným „Netflix VPN banem“, a tak od roku 2016 překazil část pokusů sledovatelů dostat se k nepovoleným filmům a seriálům. Dělal to pomocí identifikace proxy serverů, což jsou druhy serverů sloužící jako „zástupci“ serveru, ze kterého uživatel přistupuje běžně, a maskující jeho pravou lokalitu.
V podstatě se však moc toho nezměnilo. Prim mají hlavně společnosti, které nabízejí placený, ale za to kvalitní VPN servis. Ty dokážou změnit IP adresu sledovatele i několikrát, pokud Netflix detekuje, že něco není úplně v pořádku, a chce zamezit tomu, aby obsah nešlo díky „VPN banu“ přehrát. Netflix se zatím brání jenom identifikací proxy serverů a nevypadá to tak, že by chtěl ve svém boji přitvrdit.
Netflix v Rusku a „gay propaganda ban“
Netflix se pro ruské diváky zpřístupnil v roce 2016. Jako všechny internetové domény užívané v Rusku, je od zpřístupnění sledován ruskou kontrolní platformou jménem Roskomnadzor. Ta byla vytvořena za účelem kontroly všech mediálních obsahů v Rusku, jejím úkolem v minulých letech bylo například odhalit příspěvky na Twitteru, které by mladistvé nabádaly k účasti na protestech vůči vládě.
V roce 2020 přišlo Rusko s rozhodnutím, že všechny streamovací služby včetně Netflixu budou mít povinnost vysílat 20 ruských, státních pořadů či stanic prostřednictvím firmy založené přímo v Rusku. Tato povinnost nabírá na platnosti v březnu tohoto roku a hlídat ji má právě kontrolní platforma Roskomnadzor. Po kauze v roce 2020, kdy byl streamovací gigant obviněn z propagace LGBTQI komunit je od března také zakázáno vysílat obsah s touto komunitou pro uživatele mladší 18 let.
Netflix byl obviněn konkrétně z porušení zákona, ve kterém se zakazuje propagovat jakékoliv „netradiční intimní vztahy“ mladistvým pod 18 let. Mělo jít o seriály, které vyobrazovaly vztahy členů LGBTQI komunity a které byly označené jako vhodné pro diváky od 16 let. Zákon přezdívaný „gay propaganda ban“ má dle oficiálního vyjádření ruské ochránkyně rodiny Olgy Baranets „chránit tradiční hodnoty rodiny“. Po prošetření obsahu samotným Netflixem však nebyly nalezené žádné programy, jež by zákon porušovaly a byly přístupné mladistvým. Evropská unie zákon označila za diskriminační vůči komunitě LGBTQI a narušením evropských hodnot.
Konkurence přichází
Po všech překážkách, které Netflix překonává ze stran států, v nichž služby poskytuje, se teď přidávají ještě i nové konkurenční služby. Mezi nejznámější konkurenty Netflixu patří například Amazon Prime nebo Hulu, což jsou ale služby hlavně v USA. Za největšího konkurenta se však v současnosti považuje Disney+.
Gigant, který je úspěšný hlavně mezi mladšími ročníky, zveřejnil svoji vlastní streamovací službu v roce 2019 primárně pro americký trh, už teď má více než 118 milionů odběratelů. Disney+ je známý hlavně televizním vysíláním pohádek a dětských seriálů. Jeho nová streamovací služba by měla obsahovat více než 500 filmů a 7 500 epizod seriálů z produkce Disney. V roce 2022 se chystá službu zpřístupnit i pro Evropu, Afriku a Blízký východ. Zatím však nejsou dostupné informace o cenách odběratelských plánů ani konkrétních datumech spuštění. Předznamenává to však novou výzvu pro Netflix.
Co Netflix opustilo a co přichází?
To, proč se na některý ze svých oblíbených pořadů na Netflixu už dnes nepodíváme, souvisí s výše zmiňovanými licenčními právy jednotlivých pořadů. Zkrátka jde o to, že Netflix vždy licenci na vysílání odkoupí na dobu určitou a vysílá ho jenom na území, která licence povoluje.
Streamerský gigant si připravil k novému roku malou ochutnávku pořadů a filmů, které budou v následujících měsících dostupné:
Odešly dvě z největších seriálových ikon vůbec:
Friends – Přátelé (2004)
Seriál Přátelé opustil Netflix už minulý rok, a to kvůli příchodu HBO GO na český a slovenský trh. Kromě celé série je nyní na HBO dostupná i “Friends Reunion”.
#HIMYM Jak jsem poznal vaši matku (2005)
Legendární seriál a největší konkurent sitcomu Přátelé opouští Netflix po více než 6 letech. Seriál zpříjemňoval divákům Netflixu volný čas od roku 2015, v lednu tohoto roku však diváky na Netflixu opustil, dostupným je teď na Amazon Prime.
Namísto legendárních sérií Friends a HIMYM se však můžete v roce 2022 těšit na tyto filmové novinky:
Knives out 2 s Kate Hudson a Danielem Craigem v roli francouzského vyšetřovatele Benoita Blanca, který bude tentokrát vyšetřovat vraždu na řeckém ostrově. Dalšími tituly budou namátkou film Blonde o životě slavné Marilyn Monroe v hlavní roli s Anou de Armas, minisérie o Kanyem Westovi, která kromě náhledu do životního příběhu Kanyeho slibuje i nahlédnutí do nevydařeného pokusu stát se prezidentem USA, druhá série Next in Fashion s Gigi Hadid v roli moderátorky nebo film Day shift, v němž budou Snoop Dogg spolu s Jamiem Foxxem pořádat lov na upíry.
I přes kauzu v Rusku a trend s VPNkami Netflix neustále nabírá na popularitě, a to především v časech pandemie – kdy počet odběratelů vyšplhal na neuvěřitelných 220 milionů. V boji o pozornost sledujících neustále přichází s novinkami jako například, když se stal součástí takzvaného “Tesla theater” v nejnovějších modelech Tesly. Také v novém roce slibu je mnoho zajímavých a nových programů. Nezbývá nám tedy na to se těšit, co nového Netflix vymyslí a přinese tento rok na naše obrazovky.
Jak citovat tento článek?
PLEVÁKOVÁ, Michelle. Vzestupy, pády a novinky ze světa Netflixu. Filip THEIN, editor. Markething.cz [online]. 2022. ISSN 1805–4991. Dostupné z: https://markething.cz/vzestupy-pady-a-novinky-ze-sveta-netflixu
Zdroje:
https://www.engadget.com/russia-netflix-lgbt-content-investigation-035020849.html
https://www.bestnetflixvpn.com/vpn/netflix-vpn-ban/#how-does-netflix-ban-vpns
https://www.thetimes.co.uk/article/russian-netflix-ordered-to-stream-state-tv-channels-klsgqmq5j
https://www.gizmochina.com/2022/01/04/russia-mandates-netflix-to-offer-state-tv-channels/