Komunikace
Školní CopyCamp 2015
CopyCamp s pořadovým číslem 5 se uskutečnil 25. září 2015 v aule Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Samotné umístění pak přispělo k tomu, že CopyCamp byl letos označen přívažkem „školní“.
Krátce po 10. hodině byl hned na úvod slyšet onen magický zvuk otevírajícího se sektu. Křtila se kniha Copywriting autorů Anny Sálové, Zuzany Veselé, Jany Šupolíkové, Lucie Jebavé a Jiřího Viktora. Sektu se však ukázalo býti až příliš, a tak se zbylé láhve nechaly kolovat publikem, což byl pro některé účastníky návrat do studentských lavic se vším všudy.
Jakub Drahokoupil
Jako první vystoupil Jakub Drahokoupil, který pohovořil o důležitosti správného a rozšířeného využívání Google Analytics v souvislosti s copy. Nejen podle následných dotazů bylo možné usoudit, že složité nastavení připadne spíše analytikovi než samotným copywriterům. Ale i tak je dobré nebýt mezi 61 % lidí, kteří „nějakým způsobem měří jen návštěvy.“
Protože motivace může být i finanční:
.@Jakubdr o Google Analytics, při správném používání máte argument pro klienta či šéfa, proč dostat výkonostní odměnu. Neměřte jen návštěvy.
— Markething.cz (@Markethingcz) September 25, 2015
Martin Šauer
Martin Šauer povyprávěl o své zkušenosti s transkreací – tedy o tom, jak probíhá lokalizace amerického projektu do češtiny. Šauer se poslední rok věnoval překladu kompletní komunikace pro nejmenovanou americkou energetickou společnost. V rámci této činnosti například zjistil, že pozitivní a motivační americký styl copy se Čechům přímo „hnusí” a vyvolává v nich nedůvěru. Všem copywriterům pak také doporučil, aby sledovali své zákazníky při čtení svých textů. Copywriter pak zjistí, kde se zastaví a co přeskočí.
Američané milují zkratky, V česku na to nejsme zvyklí. V lokalizaci copy tedy nastává problém s místem. @slovotepec #skolnicopycamp
— Markething.cz (@Markethingcz) September 25, 2015
Michaela Mužíková
Posledním přednášejícím dopoledního bloku byla Michaela Mužíková. Ta svůj čas využila k prezentaci svých poznatků spjatých s projektem 365 copy tipů. Celá přednáška byla velmi příjemná a motivační. Posluchači se mohli dozvědět, že je dobré dávat informace a zkušenosti k dispozici zdarma, všimnou si vás tak lidé z oboru. Zajímavostí bylo, že některé společnosti neví, že hledají copywriting, ale chtějí prostě „to, co máte v příspěvku na facebooku či twitteru.“
Josef Šlerka
Odpolední blok zahájil Josef Šlerka. Ze začátku byl vidět na obličejích některých copywriterů strach. Strach z pojmů „normalized compression distance“ a „algoritmus“. Josef Šlerka ale všechny velmi rychle přesvědčil, že se nejedná o konferenci zaměřenou na programování, když rozjel svou „Šlerkashow“. Všem v sále velmi humorným způsobem vysvětlil problematiku homofilie textů politických stran.
Například v této situaci se nachází podle této analýzy hnutí Úsvit:
"Jestli je někdo jako úplnej úchyl, ve smyslu odchýlen, tak je to Úsvit." @josefslerka o normalized compression distance copy pol. stran.
— Markething.cz (@Markethingcz) September 25, 2015
Všem posluchačům ukázal, proč fanoušci Axe a Old Spice sdílejí na sociálních sítích stejný obsah a odkázal tak například na PemiKa, YOU.BO a podobné. Stručně řečeno: Jakým stylem uživatel komunikuje, takový obsah následně vidí. „Jaký je váš styl, takoví jsou fanoušci.“
Pro běžného uživatele facebooku to znamená, že content, který vytváří (kočičky), se mu také bude zobrazovat.
Vizualizace toho, jak facebook doporučuje content (kočičky). Dávate kočičky, vidíte kočičky. Dáte pejska, jste v háji pic.twitter.com/52H8l9BTpZ
— Markething.cz (@Markethingcz) September 25, 2015
Ke konci přišel absolutní vrchol „Šlerkashow“. Josef Šlerka názorně publiku ukázal techniku „vykostění“ copy politických stran. Po odstranění podstatných jmen byla jasně vidět ideologie každé strany. Svými komentáři opakovaně rozesmál celou aulu.
Roman Hřebecký
Roman Hřebecký všem nejdříve sdělil, že trpí velkou nervozitou, jeho prezentace ale působila velmi sebevědomě.Na příkladech z praxe vysvětlil, jak postupovat, aby se docílilo zlepšení marketingového prostředí a komunikace. Efekt je oboustranný, těží z něho jak klient, tak jeho zákazník.Kreativci by se měli dostat do hlav zákazníků, mluvit s nimi a pochopit brand. Prý to stále mnoho firem v Česku nedělá.
''Jak pochopit zákazníka? Nechte je napsat nekrolog o jejich brandu.'' @dardzi #skolnicopycamp
— Markething.cz (@Markethingcz) September 25, 2015
Copy je až následná exekutiva zjištěných potřeb, kterou zákazníkům v Pábení „servírují“ pomocí human centered designu.
Roman Hřebecký se také domnívá, že analýzy „od stolu“ jsou na nic. Přesto za ně spousta firem utrácí peníze. Také padl hashtag #nasratLoremIpsum a #DeathByPDF. Trocha rebelie na závěr.
Pavel Rosenlacher
Pavel Rosenlacher přítomným copywriterům vysvětlil, proč je pro ně důležitý neuromarketing. V Česku se tohle téma řeší zhruba od roku 2009 a může pomoci například při tvorbě vizuálních materiálů.
Odmala nás učí, abychom se dívali lidem do očí. Při koncipování reklamy je dobré na to myslet. – Pavel Rosenlacher na #skolnicopycamp
— Markething.cz (@Markethingcz) September 25, 2015
Při sledování ukázek reklam se posluchači dozvěděli například, že při záběru na vypláznutý jazyk v uvedené reklamě okamžitě padá křivka emocí do záporných hodnot. Dalším důkazem toho, že vizuální zpracování má přímý efekt na úspěšnost reklamy, byl print vytvořený pro D&G. Když se při měření účinnosti printu D&G pomocí kamer snímající pohled konzumentů reklamy zjistilo, že ženy se ze všech možných objektů na printu jako první podívaly na název značky, je to velký úspěch reklamy a značí to správné provedení.
Adam Reinberger
Následně přišel na scénu Adam Reinberger, který hned na začátek natočil intro ke svému vlogu. Jeho přednáška se týkala především využitelnosti YouTuberů pro promování značky.
Dámy a pánové, @AdamReinberger je na scéně a takhle vzniká intro k vlogu. #fame #skolnicopycamp pic.twitter.com/VJELjbF91w
— Markething.cz (@Markethingcz) September 25, 2015
V České republice mají YouTubeři 5-10 Kč za 1000 zhlédnutí, v USA 10-20 Kč a ti nejpopulárnější až 50 Kč. Peníze jsou vypláceny jen a pouze za zhlédnutí, počet subscriberů nemá na výdělek absolutně žádný vliv.
Adam Reinberger se snažil motivovat posluchače k točení videí, prý je to skvělá zábava. Důležité je vytvářet pravidelný obsah. Točit videa z nouze ale není dobrý nápad.
Karel Novotný
Karel Novotný pohovořil o vztahu copy a brandu, a to velmi netradičním způsobem. Měl jsem to štěstí, že jsem byl jedním z dobrovolníků, kteří se podíleli na této přednášce přímo před všemi posluchači v aule.Každý dobrovolník reprezentoval jedno z písmen slova BRAND, a tak bylo na názorném příkladu každého dobrovolníka posluchačům vysvětleno, jak mají firmy k brandu a jednotlivým atributům B-R-A-N-D přistupovat.
Stejně jako je hodně lidí zaskočeno v Show Jana Krause otázkou „Co vy to teda vlastně děláte?“, tak spousta firem nedokáže správně komunikovat a vysvětlit svou činnost. Někdy není potřeba za každou cenu zákazníkům nutit logo. Věčný příklad Volvo = bezpečnost je toho důkazem. Jsou firmy a oblasti podnikání, u kterých nepotřebuje zákazník logo znát.
Dobrovolníci také obdrželi whisky značky „Prima Brand“, což pobavilo nejen dobrovolníky, ale celý sál.
Při přednášce Karla Novotného jsem se ocitnul na jiné straně auly. Ve zkratce: co je brand, copy, 5 atributů BRAND. pic.twitter.com/Wv7RRoR8qM
— Markething.cz (@Markethingcz) September 25, 2015
Martin Svetlík
Posledním přednášejícím byl Martin Svetlík, který tvrdí, že vztahy ke značkám se často podobají vztahům mezi lidmi. Vztah ke značce mnoho firem přeceňuje, protože u některých produktů lidé nemají absolutně žádný problém přejít ke konkurenci.
72% lidí, co kupuje Pepsi kupuje i Coca-Colu. Kdyby 3/4 značek zmizelo – žádný problém pro většinu lidí. #skolnicopycamp @jalopohter
— Markething.cz (@Markethingcz) September 25, 2015
Stále se také na tuzemském trhu objevuje špatné umístění reklamy. Komunikovat bankovní služby – založení účtu – na zpravodajském serveru není téměř vůbec účinné a je to velmi drahé. Stejně jako lidé nenabízejí sex na potkání, tak lidé nezakládají účty pomocí tlačítka v banneru.
Tlačítko chci účet zdarma v banneru je jako nabídka k sexu. – Moc lidí ji takto nepřijme. #skolnicopycamp @jalopohter
— Markething.cz (@Markethingcz) September 25, 2015
Pravidla, která platí při navazování partnerských vztahů, platí i u vztahu ke značce. Je dobré se neseznamovat tam, kde to dělají všichni.
— Markething.cz (@Markethingcz) September 25, 2015
Reklama, která se nám hned na první pohled snaží něco vnutit, je špatná. Lidé ji nepřijmou dobře.
.@jalopohter "Snažte se, aby to vypadalo, že se vůbec nesnažíte. Není nic horšího, než když to tak vypadá a ještě možná chcete něco víc."
— Markething.cz (@Markethingcz) September 25, 2015
Letošní CopyCamp byl velmi přínosný a vydařený. Výběr řečníků obsáhl široký záběr témat, která se pojí s copy. Na závěr lze jen říci, že se už těšíme na další.
Jak citovat tento článek?
SÝKORA, Ondřej. Školní CopyCamp 2015. Hrivňák Adam, editor. Markething [online]. 28. září 2015 [cit. 2015-09-28] ISSN 1805-4991. Dostupné z: http://www.markething.cz/skolni-copycamp-2015.