Marketing
Profesionální snowboardeři zvou na výlet do Severní Koreje
Pokud alespoň okrajově sledujete světové dění, Severní Korea je pro vás nejspíš zemí, která symbolizuje ignoranci lidských práv. Je však také dobře známé, že si tahle země Dálného východu dělá přátele napříč západní civilizací, v minulosti například bývalého hráče NBA Dennise Rodmana. Nyní Kim Čong Un pozval tři hvězdy světového snowboardingu, které mají přilákat turisty do nového severokorejského lyžařského střediska.
V roce 2014 byl v Severní Koreji otevřen lyžařský areál s názvem Masik Pass Ski Resort. Pro většinu zdejších obyvatel ale resort rozhodně není finančně dostupný, navíc valná většina občanů této země lyžovat ani snowboardovat vůbec neumí. Kim Čong Un se proto ve snaze zvýšit incomingový cestovní ruch do své země rozhodl pozvat na týdenní tour 3 hvězdy světového snowboardingu – Terje Haakonsena, Dana Liedahla a Mika Ravelsona.
Je libo výlet za sněhem?
Cestovní kancelář URI Tours, která se zaměřuje na zájezdy do Severní Koreje, nabízí výlet do resortu Masik Pass za $2900. V ceně je cesta z Pekingu do Pchjongjangu, ubytování na sedm dní v Masikryong Hotelu, plná penze a doprava do areálu. V ceně není zahrnuta permanentka, která stojí zhruba $35 na den (srovnatelná cena s některými alpskými středisky). Je tak jasné, že nabídka má zaujmout především majetné dobrodruhy, kteří mají v oblibě lyžování nebo snowboarding a rádi za těmito sporty cestují na odlehlá místa, kde tyto sporty nemají tradici.
Za pozornost stojí i areál samotný. Podle serveru The Economist má resort 10 sjezdovek, rozkládá se na 14 kilometrech čtvreřních, stál 35 miliónů dolarů a byl postaven Korejskou lidovou armádou. Investice to sice není zrovna malá, podle dostupných informací je však strategická. Server The Telegraph totiž uvedl, že Severní Korea chce zvýšit incomingový turismus do země z aktuálních 100 000 ročně na 2 000 000 do roku 2020. ,,Cestovní ruch může generovat vysoké zisky v porovnání s investicemi, které si žádá. Proto na něj naše země klade důraz,” uvedl Kim Sang Hak, ekonom severokorejské Akademie sociálních věd.
Masik Pass Ski Resort je nyní považován za lyžařské středisko určené především lyžařům a vyznavačům zimních sportů obecně. Pozvání třech zmíněných celosvětově respektovaných jezdců je tak pravděpodobně snahou ukázat, že i snowboarding má v tomto resortu své místo. Z pohledu sportovního marketingu je to běžný tah. Do resortů po celém světě jsou běžně zváni profesionální jezdci. Ti se pak stanou tvářemi tiskových konferencí, zúčastní se focení a natáčení, setkají se s návštěvníky areálu nebo přímo vedou lekce pro začátečníky. Tímto způsobem nyní postupuje i severokorejský Masik Pass. Nejzásadnější je ale otázka, jak je možné, že se podle všeho do tamějšího resortu trojice opravdu vydá a přistoupí tak na “marketingové zbrojení” diktátorského režimu?
Za svobodu a proti ní
Snowboarding ve svém základu symbolizuje svobodu, umožňuje lidem cestovat a bavit se. Jinými slovy ztělešňuje pravý opak toho, co představuje Severní Korea. Je proto zvláštní, že zrovna Terje Haakonsen, který je považován za průkopníka a legendu tohoto sportu a životního stylu, pravděpodobně takto Severní Koreu podpoří. Marketing je sice mocná zbraň, měla by však mít své etické hranice. V tomto případě nelze pochybovat o tom, že tato pomyslná hranice byla překročena – a to ne jen do pohraničí, ale daleko za něj. Ze strany Severní Koreje to není nečekané, ze strany zmíněných jezdců však celkem ano.
Terje Haakonsen v roce 1998 bojkotoval Zimní olympijské hry v japonském Naganu jako protest proti tomu, že se snowboarding stal olympijským sportem. Vystoupil tak jako zastánce snowboardingu v pojetí svobodného sportu, který je spíše životním stylem než profesionální disciplínou. Američané Dan Liedahl, přezdívaný jako Danimals, a Mike Ravelson jsou oba považováni za jedny z nejlepších jezdců na světě a stejně jako Terje jsou i oni opinion leadery v pravém slova smyslu. Je téměř nemožné, že by o situaci v Severní Koreji nevěděli. Zároveň je však nepravděpodobné, že by s tímto režimem sympatizovali.
Co je tedy motivovalo či přimělo souhlasit? Nechce se věřit, že by to byly jen finance. Ano, snowboarding je sice o svobodě, každý si může dělat, co chce. Snad ale právě proto by měly být největší hvězdy tohoto sportu a životního stylu veřejnými odpůrci nedemokratických režimů, jako je ten severokorejský. Ne dělat promo resortu postavenému stejnou armádou, která uvězňuje obyvatele, kteří nejenže si mohou o snowboardu nechat leda tak zdát, ale ani nemohou vyslovit svobodný názor.
Jak citovat tento článek?
LOHYNSKÝ, Jan. Severní Korea vsází na profesionální snowboardery. ROMAŇÁK, Adam editor. In: Markething [online], 2015. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: http://www.markething.cz/severni-korea-vsazi-na-profesionalni-snowboardery
Zdroje:
http://europe.newsweek.com/leading-snowboarders-tour-kim-jong-uns-new-ski-resort-410437?rm=eu
http://www.economist.com/blogs/banyan/2014/02/skiing-north-korea
http://uritours.com/tours/snowboard-with-terje-danimals-mike-rav-in-north-korea
Zdroje obrázků:
URI Tours
North Korea’s Korean Central News Agency (KCNA)
Snowboardermag.com