Komunikace
Saturday Night Trump
Donaldovi Trumpovi se dostalo velké pocty moderovat jednu z nejsledovanějších zábavních show současnosti – Saturday Night Live na stanici NBC. Republikán, mnoha lidmi považovaný za rasistu a aspirujícího egomaniaka, se s tím vypořádal po svém.
Počátky SNL sahají až do roku 1975. Už tehdy si dělali srandu z politiky a až na čtyřletou přestávku po útocích z 11. záři, dělají dodnes. Vystoupili na ni John McCain – kandidát na prezidenta 2008, Sarah Palin – kandidátka na viceprezidentku 2008, Gerald Ford – bývalý prezident a třeba Barack Obama. Vystoupit v SNL je pro politika vynikající reklama. Jednoduše proto, že se dotyčnému politikovi dostane obrovské množství mediálního prostoru, který může využít ve svůj prospěch.
Po prezidentských volbách z roku 2008 proběhl průzkum mezi voliči, který dokázal, že dvě třetiny dotázaných viděly komediální skeče SNL a u deseti procent z nich to hrálo roli v tom, jak volili. Z toho nejvíce vytěžil Barack Obama, kterého volilo 59 % dotázaných.
Jeho prarodiče byli němečtí imigranti a matka ze Skotska. Těžko tak věřit, že se Trumpova rétorika vůči přistěhovalcům téměř rovná rétorice Miloše Zemana. V jistých ohledech ji dokonce předčí. Vzhledem k demografickému složení Spojených států si tak Donald nadělal obrovské množství nepřátel a bohužel i následovníku, alespoň podle výsledků posledních průzkumů.
Trump si toho je s největší pravděpodobností vědom, proto držel své rasistické já (trochu) na uzdě a snažil se ze svého času vytěžit maximum. Se získáním dalšího mediálního prostoru mu pomohlo pár stovek lidí, kteří během vysílání protestovali před budovou, kde se díl natáčel. Aktivisté z deportracism.com dokonce prohlásili, že komukoliv, kdo přeruší Donalda v jeho moderování, dají 5 000 dolarů. Larry David, který v komediálních skečích ztvarňuje Bernie Sanderse, jednoho z opozičních kandidátů, se chopil výzvy.
Světe, div se, deportracism.com se nakonec rozhodlo herci 5 000 dolarů zaplatit, nehledě na to, jestli to byl vtip, nebo ne. Protože podle nich je to prostě pravda.
Další scénku Trump ukradl pro sebe tím, že ji na obrazovce komentoval svými tweety.
https://www.youtube.com/watch?v=FLtr5Ii_pTc
Dále se objevil v parodii na videoklip skladby Hotline Bling, kde v originále rapper Drake předvádí osobité taneční pohyby. Trump společně s dalšími herci z SNL rappera napodobili a na Youtube už video dostalo víc palců nahoru než dolů, což u Trumpa není běžné a počet zhlédnutí nepřestává růst.
Přišlo velké utopické finále, které nám ukázalo, jak by to vypadalo v bílém domě v roce 2018. Mexičané platí za zeď, kterou postavili, ekonomika je na tom dobře jak nikdy, ISIS neexistuje a všichni imigranti byli vráceni tam, odkud přišli, nebo pracují jako krupiéři v Trumpově kasinu v Damašku. Putin stáhnul své vojáky z Ukrajiny a už prý nechce, aby mu někdo říkal, že je loser. Ve skeči mimochodem vystoupila i jeho dcera Ivanka Trump, kterou má s Češkou Ivanou Zelníčkovou – Trumpovou.
Nutno říct, že podobnou šanci nedávno dostala i Hillary Clinton, jež měla tu čest objevit se v prvním díle 41. série SNL, kterou hostovala Miley Cyrus. Trumpův díl ho však v hodnocení diváků převálcoval o 47 %. To všechno navzdory protestům a výzvám o sabotáž. Show se dočkala nejlepšího ratingu za poslední čtyři roky a Donald Trump ukázal, že si umí udělat srandu sám ze sebe (jakkoli vkusně či nevkusně). Už teď je jasné, že se jednalo o obrovský úspěch a z Trumpa se tak stále více stává kandidát, kterého není radno podcenit.
Jak citovat tento článek?
HANKA, Filip. Saturday Night Trump., MATĚNA Vojtěch editor. In: Markething [online]. [cit. 2015-11-11]. Dostupné z http://www.markething.cz/saturday-night-trump