Connect with us

Média

Rodinné blogy: Exhibicionismus, nebo nová forma inspirace?

Módní blogeři nahrazují celebrity na stránkách prestižních časopisů, autoři food blogů pořádají pikniky a zručné umělkyně šíří po síti své „do-it-yourself“ projekty. Teď zasáhla virtuální svět vlna rodinných blogů. Co to vlastně jsou rodinné blogy, kdo je píše a proč?

Obliba blogů všech kategorií stále vzrůstá, díky čemuž se rozšiřují i možnosti, jak sdílet nejen své zájmy a záliby, ale také životní příběhy. Pro pradědečky dnešních blogů, názorové blogy, byl nejdůležitějším prvkem text, a s ním svoboda vyjádřit se, komentovat, sdílet mínění. Blogerské systémy se však s postupem času zdokonalovaly různými prvky pro vkládání obrázků, videí i playlistů, čímž se také výrazně zlepšil jejich vzhled a design. Blogy začaly sloužit pro prezentaci životního stylu, interiérů, úpravy zahrady, nábytku, jídla, rozmohly se kosmetické a fashion blogy. V posledním roce se však do popředí dostává trochu odlišná skupina – rodiny, které se chtějí podělit o svůj způsob života, výchovy i oblékání.

Multimédia, příběhy a emoce

Webové stránky pro novopečené maminky plné příběhů a rad, jak na ušmudlané děti a manžela workoholika, samozřejmě okupují internet už dlouho. Mnozí z vás si jistě okamžitě vybaví vcelku nevkusnou stránku s radami na levná jídla pro celou rodinu alias co dům dá (více o tom píše blogerka Adéla zde). Avšak rodinné blogy představují naprosto jinou dimenzi. Autoři těch nejčtenějších nejsou žádní amatéři – na jejich stránkách nenajdete Comic Sans ani jezdící a blikající texty.  Naopak, jsou to většinou lidé, kteří pracují s fotografií, videem či jsou jinak vizuálně zruční, a proto jsou schopni zachytit každodenní momenty na zasněných snímcích, které bychom často čekali spíš v časopisech či katalogu IKEA. Prohlížení těchto blogů se pak stává naprosto jiným zážitkem a chtě nechtě potom sami sebe nachytáte při zvědavém pročítání článku o homeschoolingu.

Rodinné blogy tak můžeme přirovnat k jakýmsi novodobým telenovelám pro internetově vzdělané publikum. Čtenáře totiž už nezajímají fiktivní životní zápletky Milagros a Iva z Divokého Anděla, chtějí se dozvědět něco o reálných lidech, zhlédnout se v  jejich radostech i strastech a inspirovat se jejich příběhy. Autoři těchto blogů se často vůbec netají tím, že píšou kvůli výdělku od sponzorů a marketingových oddělení, kterým prodávají prostor pro reklamní bannery, ale právě naopak – přiznávají to a stávají se tak pro čtenáře upřímnějšími. Píšící maminky se nebojí ukázat, že život s šesti dětmi není žádný med a že právě proto se rozhodly podpořit rodinnou kasičku blogováním na plný úvazek. Sdílejí se svým publikem tipy na výchovu, recepty na snídaně, „do-it-yourself“ projekty i běžné rodinné situace jako výlet do lesa. Je však třeba mít neustále na paměti, že čtenáři nikdy nevidí celý příběh. „Snažím se udržet můj blog pozitivní,“ píše James z Bluebird. „Nechceme tady vykreslit nějaký perfektní život, protože ani ten náš není zdaleka tak dokonalý.“

Jak prodat životní styl

Nutno podotknout, že trend rodinných blogů se zatím nejvíce rozvinul ve Spojených státech. S ohledem na tamní vysoké procento věřících existuje také mnoho rodin, které na blozích propagují své náboženství. Taza a její manžel z The Rockstar Diaries například prozrazují tipy na spokojené manželství, které podle nich funguje hlavně díky mormonské víře v rodinné hodnoty. Andrew a Carissa Gallo se zase podělili se čtenáři o celý proces adopce africké holčičky, pro kterou se před pár lety rozhodli. To samé udělala také Ashley Ann, a mnoho čtenářek tak uronilo slzy nad velmi dojemným příběhem čínské holčičky s rozštěpem rtu a patra. Získala mnoho ohlasů a povedlo se jí založit sbírku na pomoc takto postiženým dětem. Rodinné blogy jednoduše získávají na popularitě a rozšiřuje se jejich využití pro neziskové i komerční kampaně.

V česko-slovenském prostředí zatím vyniká ve sféře rodinných blogů pouze jeden, a ani ten se nedá označit za čistě rodinný. A vlastně jsou to dva blogy  – Le Mini a Le Simple (http://www.lemini.sk/ a http://www.lesimple.sk/) od slovenské blogerky Jaji, které se však stále více prezentují jako fashion blogy. Z fotek z dovolené a zmínek v textu se však dají poskládat celkem milé rodinné příběhy.

 

 

ZDROJE A FOTOGRAFIE: 

RODINNÉ BLOGY

The Rockstar Diaries – http://taza-and-husband.blogspot.com.es/

Andrew & Carissa – http://andrewandcarissa.com/

Blue Bird Vintage – http://bleubirdvintage.typepad.com/

The Anderson Family – andersonfamilycrew.blogspot.com

Under The Sycamore – http://ashleyannphotography.com/blog/

Le Mini – http://www.lemini.sk/

 

Cover photo:

http://andrewandcarissa.com/

 

Jak citovat tento článek?

KUČEROVÁ, Tereza. Rodinné blogy: Exhibicionismus nebo nová forma inspirace? Markething [online]. [cit. 2012-28-09]. Dostupné z: http://www.markething.cz/rodinne-blogy-exhibicionismus-nebo-nova-forma-inspirace

Continue Reading

Absolventka oboru MKPR. Zajímá se o nové trendy v reklamě, sociální sítě, fashion marketing, genderové stereotypy a kreativní koncepty. Imponují jí malé nedůležité detaily, životní příběhy a věci s duší.

More in Média

To Top