Connect with us

Komunikace

Proč byl Sam Altman vypuzen z OpenAI a co zapříčinilo jeho návrat?

Jaký je příběh CEO OpenAI Sama Altmana? Proč byl vyhozen ze společnosti, kterou sám spoluzaložil, a jak se během jednoho týdne vrátil zpět? Kdo všechno v tom hrál roli?

O koho jde?

Samuel Harris Altman je americký podnikatel a investor. V mládí studoval na Stanfordově univerzitě, studium ovšem nedokončil. Spoluzaložil aplikaci Loopt a v roce 2011 se stal partnerem ve společnosti Y Combinator. V roce 2015 založil společně s Elonem Muskem, Gregem Brockmanem a dalšími firmu OpenAI, která na podzim minulého roku představila revoluční ChatGPT. Dnes působí jako její CEO (chief executive officer).

Sam Altman. Zdroj: Altmanův profil na síti X

Co bylo příčinou vypuzení Altmana?

Dle Washington Post přišla na podzim 2023 skupina vedoucích pracovníků v OpenAI se stížnostmi na Altmana. Tvrdili, že Altman narušoval pracovní postupy ve společnosti. Další uvedli, že Altman podněcoval zaměstnance k problematickým konfliktům. Tyto komentáře vedly k tomu, že vedení přezkoumalo způsobilost Altmana jako CEO.

Další příčinou byly neshody, které měl Sam Altman s určitými členy představenstva, kterými byli například Helen Tonerová či Ilya Sutskever. Někteří z členů představenstva považovali Altmana za neupřímného a příliš vypočítavého. Několik z nich mělo zkušenosti s neziskovými organizacemi či akademickým prostředím, a proto jim byl Altmanův přístup často cizí.

Sam Altman jako host ve firmě OpenAI. Zdroj: Altmanův profil na síti X

Altmanův konec

Dne 17. listopadu 2023 pak představenstvo společnosti OpenAI (tehdy se skládající z Helen Tonerové, Tashy McCauleyové, Adama D’Angelo a Ilyi Sutskevera, Sama Altmana a Grega Brockmana) oznámilo, že Sam Altman jako CEO končí. V reakci na to Greg Brockman, prezident společnosti, podal výpověď. Jediným vysvětlením, které OpenAI poskytlo, bylo sdělení, že: „Altman nebyl zcela upřímný v komunikaci s představenstvem.“ Nové důkazy ovšem také naznačují, že příčinou mohly být ty případy, kdy Altman poštvával členy představenstva proti sobě. Zejména pak ty, kteří byli proti jeho agresivnímu přístupu k nasazování AI (artificial inteligence).

Následující víkend se debatovalo, zdali bude Altman opět navrácen do funkce. Vzhledem k tomu, že tato možnost padla, byl jako nový CEO oznámen Emmet Shear – bývalý šéf společnosti Twitch a její spoluzakladatel. Stovky zaměstnanců OpenAI, včetně bývalé dočasné CEO Miry Murati, podepsaly dopis, ve kterém oznámily, že pokud nebude Sam Altman navrácen do funkce, odejdou ze společnosti pracovat do Microsoftu.

Altman v Microsoftu

Poté co pokusy navrátit Altmana do pozice CEO OpenAI selhaly, byl Altman společností Microsoft společně s ex-prezidentem OpenAI Gregem Brockmanem přijat na pozici vedoucího nového týmu pro pokročilý výzkum umělé inteligence. CEO Microsoftu Satya Nadella poté na síť X napsal následující: „Zůstáváme oddáni našemu partnerství s OpenAI a máme důvěru v náš produktový plán, schopnost nadále inovovat s tím, co jsme oznámili na konferenci Microsoft Ignite, a v pokračování podpory našich zákazníků a partnerů. Těšíme se na seznámení s Emmettem Shearem a novým vedením OAI a na spolupráci s nimi. Dále s obrovským nadšením sdělujeme, že Sam Altman a Greg Brockman, společně s kolegy, přijdou do Microsoftu vést nový tým pro pokročilý výzkum v oblasti umělé inteligence. S radostí se pustíme do rychlého poskytnutí prostředků, které budou potřebovat pro svůj úspěch.“

Satya Nadella. Zdroj: wikimedia commons

Microsoft

Pro společnost Microsoft bylo rozhodnutí představenstva poměrně šokujícím. Microsoft do OpenAI údajně investoval třináct miliard dolarů, což je zhruba dvě stě devadesát miliard korun českých, a momentálně vlastní 49% společnosti. Satya Nadella s Altmanem spolupracoval přes čtyři roky. Tato kooperace mimo jiné zapříčinila vznik AI asistentů, zvaných „Office Copilots“. Tito asistenti byli integrováni do programů jako Word, Outlook či Powerpoint. Vypuzení Altmana bylo tedy pro Microsoft závažným problémem.

Logo společnosti Microsoft. Zdroj: medium.com

Návrat

Po určitých vyjednáváních se Sam Altman 29. listopadu navrátil do své pozice v OpenAI společně s Gregem Brockmanem. Mira Murati je dnes již také zpět ve své funkci CTO (chief technology officer). Výsledkem vyjednávání je také nové složení představenstva, v němž bude mít nyní své zastoupení i společnost Microsoft. Zastoupení Microsoftu v představenstvu ovšem nebude mít hlasovací pravomoc. Bude se ale moci účastnit schůzí a bude mít přístup k důvěrným informacím.

Sám Altman uznal, že s představenstvem měl své problémy již před tím, než byl vypuzen. Necelé dva týdny po incidentu napsal na aplikaci X toto: „Zájmy společnosti a mise jsou vždy na prvním místě. Je zřejmé, že mezi mnou a členy správní rady došlo k opravdovým nedorozuměním. Je pro mě nesmírně důležité poučit se z této zkušenosti a aplikovat tyto poznatky s naším postupem vpřed jako společnosti. Vítám nezávislé posouzení všech nedávných událostí od správní rady. Jsem vděčný Helen a Tashe za jejich přínos k síle OpenAI.“

OpenAI x Microsoft. Zdroj: Microsoft blogs

Dohra

K obviněním, tvrdícím, že je těžké s ním pracovat, se však Altman veřejně nevyjádřil. Na podcastu What now? With Trevor Noah 7. prosince ovšem zmínil, že je nutné do představenstva zahrnout více členů, kteří by se zabývali bezpečností AI. „Jsem nadšený, že mám druhou šanci všechny tyto věci napravit. Dříve jsme je očividně udělali špatně.“ Řekl v podcastu Noahovi.

Skutečnost, že znovujmenování Altmana bylo tak rychlé naznačuje, že žádné z příčinných obvinění nebylo dostatečné. Přesto se mluví o tom, že Altman možná pochopil, že je čas zapracovat na svém image.

Zdroj: Spotify

JAK CITOVAT?

MIČKA Matěj. Proč byl Sam Altman vypuzen z OpenAI a co zapříčinilo jeho návrat? ROHLÍČKOVÁ Františka, editor. In: Markething [online], 2023. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/proc-byl-sam-altman-vypuzen-z-openai-a-co-zapricinilo-jeho-navrat


ZDROJE:

https://en.wikipedia.org/wiki/Sam_Altman


https://openai.com/our-structure


https://www.theverge.com/23966325/openai-sam-altman-fired-turmoil-chatgpt


https://www.washingtonpost.com/technology/2023/12/08/open-ai-sam-altman-complaints/


https://www.businessinsider.com/what-sam-altman-did-so-bad-he-got-fired-openai-2023-12


https://www.newyorker.com/magazine/2023/12/11/the-inside-story-of-microsofts-partnership-with-openai


https://twitter.com/sama/status/1730033079975366839?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1730033079975366839%7Ctwgr%5E30755350cf2389b4134a163df8e9e6df74c745ba%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.businessinsider.com%2Fwhat-sam-altman-did-so-bad-he-got-fired-openai-2023-12


https://www.theguardian.com/technology/2023/nov/30/microsoft-join-openai-board-altman


https://www.theguardian.com/technology/2023/nov/20/sam-altman-openai-ceo-wont-return-chatgpt-talks-fail-emmett-shear-twitch

https://twitter.com/satyanadella/status/1726509045803336122?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1726509045803336122%7Ctwgr%5Eca30b2e4311f7d9f2896214b95076bbc6e7ea064%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.theguardian.com%2Ftechnology%2F2023%2Fnov%2F20%2Fsam-altman-openai-ceo-wont-return-chatgpt-talks-fail-emmett-shear-twitch

https://www.cnbc.com/2023/04/08/microsofts-complex-bet-on-openai-brings-potential-and-uncertainty.html

Continue Reading

More in Komunikace

To Top