Connect with us

Média

Proč nevěřit v soukromí na internetu?

Je soukromí i v dnešní době něčím, co se člověku nedá odepřít? Po několika důležitých kauzách (The Fappening, The Snappening a experiment “Wanna Play” na sociální síti Grindr) to spíše vypadá, že se jedná jen o námi udržovanou iluzi.

Celospolečenskou diskuzi o našem soukromí na internetu a telefonech loni odstartoval whistleblower Edward Snowden. Možnost úniku našich osobních dat kvůli vládním organizacím, chybám vývojářských společností nebo jen díky chuti hackerů se stala zcela přirozenou hrozbou.

Nejnovější kauzou je únik přibližně 100 000 fotek a videí uživatelů Snapchatu před třemi týdny. Podle vyjádření Snapchatu na sociálních sítích nedošlo k žádnému pochybení z jeho strany, za vším stojí využívání neoficiálních aplikací, které umožňují tajné ukládání přijatých fotek. Toto vyjádření v zápětí Snapchat stáhl a přijal plnou odpovědnost. K úniku došlo ze serveru SnapSaved.com, který, podobně jako další aplikace, nabízel možnost uložit si fotky vašich přátel, milenek a milenců, aniž by se to kdykoliv dozvěděli. Problém nastává ve chvíli, kdy se hackeři z 4chan rozhodnou vaše data ukrást a dát k dispozici ke stažení na Pirate Bay nebo nově zaregistrovanou doménu theSnappening.org s denní návštěvností 5 milionů lidí.

Počet uniklých fotek je vzhledem ke 400 milionům snapů odeslaných denně poměrně zanedbatelné číslo. Připomíná však, že fotky ze Snapchatu nemusí mizet tak, jak si většina uživatelů představuje. Navíc kvůli faktu, že polovina uživatelů Snapchatu nedosahuje plnoletosti, je zastavení šíření zcizených fotografií prioritou.

Rozmazaná ukázka leaknutých fotek (zdroj: ibtimes.co.uk)

Rozmazaná ukázka leaknutých fotek (zdroj: ibtimes.co.uk)

Sociální experiment na Grindru

Pro ty z vás, kteří o této aplikaci nikdy neslyšeli – Grindr je lokační seznamovací aplikace pro homosexuály. Na základě polohy, kterou zjistí přes mobilní síť nebo wi-fi signál, můžete navazovat kontakt s lidmi ve svém okolí a libovolně se s nimi setkávat. V internetovém obchodě s mobilními aplikacemi Google taky najdete větičku: “Grindr nevyžaduje žádný účet a je 100 procentně zdarma, diskrétní a anonymní.”

Tak tomu doopravdy donedávna bylo. Dokud nepřišel Dries Verhoeven se svým sociálním experimentem “Wanna Play”. Experiment spočíval v tom, že Dries po dobu 15 dní nedělal nic jiného, než že kontaktoval muže přes tuto aplikaci, vedl s nimi rozhovor a domlouval setkání. Když se muž na místě setkání objevil, uviděl obří zeď, na které byla celá jejich konverzace promítána – online streaming 24/7. Jména a fotky nebyly rozpoznatelné. Přesto ale Dries zvládl pobouřit celou gay komunitu, která to vnímá jako obrovský zásah do soukromí uživatele, jelikož nikdo neví, že se stal obětí experimentu. Dries prohlásil, že je mu této reakce líto, jelikož cítí, že se tím vracíme jako společnost zpátky do doby, kdy byla homosexualita skrývána a držena v anonymitě. Grindr vyjádřil stanovisko, že zatímco nemá nic proti umění, Driesův experiment vnímá jako provokaci a prosí uživatele o jeho nahlášení.

Nahá sláva celebrit

Pokud jste nestrávili poslední dva měsíce v jeskyni, nemohl vám uniknout tzv. The Fappening day (aka Celebgate), který se stal svátkem mnoha mužů po celém světě. Tento den se lidem, pohybujícím se na 4chan, podařilo hacknout iCloud celebritám a dostat z něj stovky osobních, choulostivých fotografií a videí. Celá populace tak mohla v klidu od svého počítače nahlédnout do ložnice např. Kim Kardashian, Jennifer Lawrence či Emily Ratajkowskij.

Emily (ještě) oblečená (zdroj: youtube.com)

Emily (ještě) oblečená (zdroj: youtube.com)

Asi největší zásluhu na šíření fotografií má server Reddit, který pro to vytvořil hned dvě podstránky. Ty za první den od úniku fotografií získaly více než 100 000 followerů. Po problémech s fotkami, které byly nafoceny v době, kdy dívkám ještě nebylo 18 let, se Reddit rozhodl tyto podstránky smazat.

Velmi zajímavým (a rovněž smutným) faktem je skutečnost, že několik tzv. déčkových celebrit se během této události snažilo zviditelnit tím, že své „kompromitující“ fotografie zaslaly samy.

 

Zdroje:

zdroj náhledového obrázku: http://pixabay.com/cs/tla%C4%8D%C3%ADtko-n%C3%A1pov%C4%9Bda-kl%C3%A1vesnice-66608/

http://www.1mtb.com/top-5-best-apps-to-save-download-snapchat-photos-videos-stories-ios-android/

http://mashable.com/2014/10/13/the-snappening-photos-videos-posted/

http://mashable.com/2014/10/13/snapchat-inherently-insecure/

http://www.dazeddigital.com/artsandculture/article/22063/1/artist-causes-outrage-with-public-broadcast-of-grindr-pms

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.grindrapp.android&hl=cs

http://www.businessinsider.com.au/the-fappening-has-been-banned-from-reddit-2014-9

http://mashable.com/2014/08/31/celebrity-nude-photo-hack/

http://www.business2community.com/social-buzz/fappening-diving-deep-scandal-0995227

http://www.thedailybeast.com/articles/2014/10/18/the-fappening-is-dead-from-a-list-hacking-victims-to-d-listers-accused-of-leaking-nudes-for-pr.html

http://www.ibtimes.co.uk/snapchat-responds-snappening-4chan-photo-leak-1469469

Jak citovat tento článek?

PAVLÍK, Mikuláš, DIMITROVOVÁ, Karin, STEKLÍK, Daniel. Proč nevěřit v soukromí na internetu? Markething [online]. 31. října 2014 [cit. 2014-10-31]. ISSN 1805-4991. Dostupné z http://www.markething.cz/proc-neverit-v-soukromi-na-internetu

Continue Reading

More in Média

To Top