Connect with us

Komunikace

Paříž: město lásky či světel nově získává i třetí titul, město štěnic. Stane se brzy z národní paniky celosvětová?

Hlavní město Francie již několik týdnů naplno bojuje ve skutku s bizarním nepřítelem – štěnicí domácí. Tyto malé pijavice se neobjevily jen v bytech domácích, ale také v hotelech, veřejné dopravě, kinech, či dokonce školách. Místní vláda tak kromě jejich šíření bojuje také s narůstající panikou a potenciálním ohrožením olympijských her, které se v Paříži konají už za necelý rok.

První zmínky o výskytu štěnic v hotelích a AirBnB se ve městě začaly objevovat už v průběhu léta. Celá situace se stala virální i díky četnému sdílení videí z francouzského metra na sociálních sítích, především přes platformy TikTok a X (dříve Twitter, pozn. red.). Cestující si ve vozech odmítají sednout, křičí a vyděšeně vystupují na nejbližších zastávkách.

Postavení lídrů francouzské společnosti k situaci

„Je to skutečná noční můra. Bojím se cestovat metrem, nechodím do kina – situace je skutečně znepokojující,“ vyjadřuje se k tématu školní učitelka. RATP, operátor pařížského metra, se pro CNN vyjádřil, že všechny reporty o výskytu štěnic v jejich zařízeních berou vážně, ale dosud nebyly zaznamenány žádné prokázané případy jejich výskytu. Entomologové a zdravotní experti varují, že ačkoli nepochybně došlo k nárůstu populace štěnice domácí, mnohá pozorování jsou jen falešná a vyvolávají neoprávněnou paniku. Přestože se v 99 % na místech skutečně vyskytuje nepříjemný černý hmyz, nejsou to štěnice.

Místopředseda pařížské radnice Emmanuel Grégoire napsal francouzské premiérce Élisabeth Borne: „Máme tu problém se štěnicemi, který je otázkou veřejného zdraví a mělo by s ním tak být nakládáno.“ Následně vyzval vládu, aby vypracovala akční plán pro řešení tohoto problému na národní úrovni. Začátkem října francouzská vláda přislíbila opatření na uklidnění a ochranu veřejnosti. Ministerstvo dopravy v reakci na to svolalo setkání na zhodnocení situace a posílení opatření po hlášeném nárůstu počtu hmyzu právě ve veřejné dopravě.

Deratizátor ukazuje fotografii zamoření štěnicemi v Paříži 5. října, zdroj: Vox

Grégoire také dodává, že je nutné pochopit závažnost této situace. Ačkoli existují rizikové faktory, ve skutečnosti je možné chytit štěnice kdekoli a přinést je domů. Nevčasné odhalení způsobuje jejich následné rozmnožení a šíření.

Štěnice v minulosti versus v přítomnosti 

Štěnice domácí byly nevítanými hosty po celá desetiletí, avšak z dennodenního života se vypařily až během padesátých let minulého století. Za poslední léta však můžeme evidovat jejich návrat, a to dokonce ještě v chemicky odolnějším provedení. 

„Štěnice infikovala média.“ Kromě červených nateklých štípanců nově způsobují i psychické potíže, problémy se spánkem, úzkosti, deprese či paranoiu. Noviny Le Parisien dokonce tuto situaci ve svém titulním článku popsaly jako formu domácího teroru. Důležité je najít balanc mezi zklidněním veřejnosti a zároveň zvýšit povědomí o problému, který vyžaduje rychlá opatření. 

Francouzská agentura pro bezpečnost potravin a životního prostředí ANSES uvedla, že v rozpětí let 2017 až 2022 bylo více než 1 z 10 domácností (přibližně 11 %) infikována štěnicemi. Deratizérské společnosti uvedly, že za rok 2018 bylo v Paříži ošetřeno více než 400 tisíc adres včetně hotelů, bytů a domů. Francouzská vláda dokonce v roce 2020 spustila kampaň, která zahrnovala horkou linku či vyhrazenou stránku pro řešení čistě tohoto problému. 

V současnosti jsou pařížské společnosti, specializující se na hmyzem infikované prostory, plně vytíženy. Pařížané jim volají při prvním objevení jakéhokoli drobného brouka a v průměru zaplatí přes 11 tisíc korun za ošetření svých příbytků. 

Deratizátor Lucas Pradalier stříká insekticid pod matraci v pařížském bytě, zdroj: AP

Štěnice se podle Národního institutu pro studium a kontrolu štěnice domácí (INELP) ve Francii vyskytují ve zvýšené míře už dva nebo tři roky, přičemž vždy vrcholí v létě. Podle INELP letos překonal všechny předchozí s tím, že skok nastal právě na přelomu srpna a září. Dodává, že je sice situace horší než za minulé roky, ale stále řešitelná

Zaznamenané případy mimo francouzské hranice 

Přestože francouzský ministr zdravotnictví ujišťuje, že není důvod pro rozšířenou paniku, štěnice nediskriminují a rádi cestují. 

Sociální sítě opět jednou sehrály roli v budování strachu, a to v další metropoli, a to Londýně.

Minulý měsíc došlo k prudkému nárůstu vyhledávání informací a zmínek o štěnici domácí, zatímco napětí a nervozita ve vlacích a ulicích stoupá. Odborníci na ochranu proti škůdcům registrují od rozrušených Londýňanů zvýšené množství otázek týkajících se nadcházející invaze. Beaver Pest Control zaznamenal 17% nárůst od minulého měsíce (a 10% za poslední rok), zatímco Simply the Pest London přijímá žádosti od lidí cestujících do Paříže prosíc o radu, co dělat, aby se ochránili

Výskyt štěnic potvrdili i za mořem, konkrétně v Maroku. Přístavní úřady v Tangeru objevily štěnice na osobním trajektu, který připlul z francouzského Marseille. Šlo o první takový případ a cestující museli počkat než loď a její náklad vyčistí a vydezinfikují, aby jim bylo povoleno vystoupit. Marocká média následně informovala o zavedení dodatečných monitorovacích protokolů proti zabránění šíření štěnic docházejících z Francie. Odborníci na štěnice varují, že infekce nečeká jen Paříž, Londýn, ale každou metropoli po celém městě. „Je to noční můra.“

Co celá situace znamená pro Francii?

Francouzská vláda je znepokojena způsobem, jakým příběh štěnic ovládl jak tituly doma, tak v zahraničí. Ministři se obávají poškození obrazu tohoto slavného města. Samotný ministr dopravy Clément Beaune se vyjádřil, že by byl nerad svědkem: „uchycení se tvz. French-bashingu, jak se to někdy v anglosaských zemích děje“. K problému je nutné se postavit vážně, jak bez jakéhokoli popírání, tak bez hysterie. V otázkách, zda může být ohrožen městský turismus nebo olympijské hry, které se zde mají odehrát už v létě 2024, mají Francouzi jasno. Olympijské hry nejsou ohroženy,“ vyjadřuje se Grégoire. „Ploštice existovaly dříve a budou existovat i poté,“ dodal s tím, že hry vidí jako příležitost pro všechny, aby na tomto problému spolupracovali. Toto tvrzení zase vyvracejí některé pařížské hotely, které v porovnání s minulými lety zaznamenávají ztráty.

Vedoucí výzkumného týmu zabývajícího se štěnicemi domácími Ondřej Balvín, působící na ČZU, si nemyslí, že vláda má možnosti ani právo bojovat proti tomuto problému. Problémy totiž představují právě soukromá lůžka. Řešení vidí v uvedení nových chemikálii na trh, podpoře subjektů pro lepší vzdělávání kontrolorů škůdců nebo převzít větší moc nad pokyny pro kontrolu škůdců

Zdroje:

https://www.theguardian.com/world/2023/sep/29/bedbug-crisis-political-row-paris-insect-scourge-continues

https://www.cbsnews.com/news/paris-bedbugs-experts-how-to-protect-yourself-traveling/

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/524968-roz-evropa-se-boji-stenic-z-parize-se-siri-i-do-dalsich-statu

https://edition.cnn.com/2023/09/30/travel/france-bedbugs-paris-intl-hnk/index.html

https://www.theguardian.com/world/2023/oct/06/bedbugs-paris-fears-of-international-infestation

https://www.cbsnews.com/news/paris-bedbugs-france-infestation-hotels-homes-even-trains/

https://www.cas.sk/clanok/2850725/olympijske-hry-v-ohrozeni-pariz-bojuje-s-hrozivou-invaziou-plostic-su-uplne-vsade/

https://minutovezpravy.cz/clanek/pariz-bojuje-se-stenicemi/

https://www.aljazeera.com/news/2023/10/3/paris-bedbugs-olympics

https://brainee.hnonline.sk/notsorry/news/spolocnost/svet/96108081-pariz-trapi-invazia-plostic-vzdy-skontroluj-matrace-ci-podusky-kufor-si-daj-daleko-od-postele-radi-aj-ema-mueller

https://apnews.com/article/france-bedbugs-olympics-7ff56cbeed2cbe83e3f623b326a08892

https://www.bbc.com/news/world-europe-67027138

JAK CITOVAT?

IVOVIČ, Anica. Paříž: Město lásky či světel nově získává i třetí titul, město štěnic. Stane se brzy z národní paniky celosvětová? THEIN, Filip, editor. In: Markething [online], 2023. ISSN 1805 –⁠ 4991. Dostupné z: https://markething.cz/pariz-mesto-stenic

Continue Reading

More in Komunikace

To Top