Connect with us

Komunikace

OK BOOMER! Může meme symbolizovat mezigenerační konflikt?

Ok boomer – hláška, která posledních několik měsíců plní online média. Málokdo ale ví, na co vlastně odkazuje, jak vznikla nebo že se jí slušně daří rozdělovat americkou společnost. 

„Ok boomer“ je podle Urban Dictionary reakce na absolutní hloupost vyřčenou příslušníkem starší generace, kterou ani nemá cenu vyvracet. Hláška, která se za poslední měsíce rozšířila po celém internetu, se poprvé objevila v lednu tohoto roku na sociální síti Tik Tok. Reagovala na video, ve kterém starší muž (příslušník americké generace baby boomers, tedy generace lidí narozených mezi roky 1946 a 1964) kritizuje mileniály a generaci Z, za jejich údajnou přecitlivělost a neochotu dospět.

Hláška nejspíše vychází ze slovního spojení „ok chief“, které se v Americe používá jako ironická reakce na někoho, kdo se nad ostatní povyšuje a uráží je. Velmi rychle se rozšířila po internetu – proudila hlavně z úst (a klávesnic) rozhořčených mladých lidí, kteří se cítíli nepochopení starší generací. Zpravidla se s ní rozcházejí v pro ně zásadních otázkách, jako je například rasismus, sexismus nebo klimatická krize.

Začalo to Clintonovou

Odkdy se vůbec staří a mladí ve Spojených státech nemají v lásce? První náznaky vznikajícího konfliktu se objevily během prezidentských voleb, kdy velká část mladší generace podporovala kandidátku Hillary Clinton, zatímco starší generace inklinovala k Donaldu Trumpovi. K dalšímu generačnímu rozbroji došlo při diskuzi nad současnou ekonomikou USA, a to především kvůli zvyšující se nezaměstnanosti. S tím úzce souvisí fakt, že generace Z žije na dluh – radši si na věci půjčí, než aby na ně našetřili. Kombinace těchto faktorů vytvořila dojem, že mladá generace je nezodpovědná, líná a žije ve svém utopickém světě, který je neslučitelný s normálním životem. Díky meme vyvrcholil dlouhotrvající konflikt generací a odkryl jej pro zbytek světa.

Hláška už stihla vyvolat i několik kontroverzí, například americký konzervativní moderátor Bob Lonsberry označil používání “ok boomer” za ageismus (tedy diskriminaci na základě věku), a dokonce ji na svém twitterovém účtu označil jako „n-word of ageism“. Za použití tak drsného přirovnání si vysloužil vlnu kritiky. Mnoho reakcí poukazovalo na určitou dávku pokrytectví ze strany starší generace, která už více než deset let označuje mileniály jako “sněhové vločky” – hlavně kvůli jejich přecitlivělosti a sebestřednosti.

A co politici?

Na Novém Zélandu zase hlášku použila pětadvacetiletá politička a poslankyně novozélandského parlamentu Chlöe Swarbrick, aby umlčela staršího poslance, který narušoval její projev o nutnosti přijetí ekologických opatření. Hláška ok boomer tak podtrhla význam jejího projevu začínajícího větou: „V roce 2050 mi bude 56 let, současný věkový průměr naší vlády dnes činí 49 let.“ Zatímco v parlamentu reakce političky nijak velkou odezvu nevyvolala, na Facebooku schytala Swarbrick velkou vlnu kritiky. Na tu odpověděla v podobném duchu jako ve videu slovy: “Dnes jsem se dozvěděla, že když žertovně zareagujete na někoho utahujícího si z vás kvůli nižšímu věku a označíte ho názvem jeho generace (baby boomers), lidé budou naštvaní.” Následně vysvětlila že k označení se uchýlila proto, že už ji nebavilo být neustále terčem posměšků a narážek od starších generací, protože mileniálové prý něco pokazili.

“Ok boomer” se i po třičtvrtě roce těší velké oblibě, což například dokazuje i více než 25.000 dolarů utržených designérkou Shannon O’Connor prodejem triček s inkriminovaným nápisem a stále rostoucí trend naznačuje, že se konflikt v budoucnu může ještě vyostřit. 

Jak citovat tento článek?

SUKDOL Štěpán. OK BOOMER! Může meme symbolizovat mezigenerační konflikt?  Martin KOSTELECKÝ, editor. In: Markething [online], 2019.  ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/ok-boomer

Zdroje:

htthttps://www.bloomberg.com/opinion/articles/2019-11-07/-ok-boomer-phrase-says-more-about-the-kids-than-about-us-boomers

ps://edition.cnn.com/2019/11/08/opinions/ok-boomer-callan-filipovic/index.html

https://www.theguardian.com/world/commentisfree/2019/nov/09/my-ok-boomer-comment-in-parliament-symbolised-exhaustion-of-multiple-generations

https://www.urbandictionary.com/define.php?term=Ok%20boomer

Zdroj náhledového obrázku:

https://bit.ly/2XEAZhk

Zdroj obrázku:

https://bit.ly/336caMk

Continue Reading

Student MKPR, ve volném čase pořádá koncerty a festival Žižkovská Noc. Také má kapelu ve které hraje na ten nejlepší nástroj na světě. (Baskytaru)

More in Komunikace

To Top