Connect with us

Komunikace

Podání ruky v podání Emmanuela Macrona aneb jak nonverbální komunikace hýbe politikou

Nonverbální komunikace ovlivňuje každé naše vědomé či nevědomé rozhodnutí. To, jak sedíme nebo jsme oblečeni, o nás řekne často víc než slova. Tato komunikační rovina udává zásadní směr i politické scéně. Je to způsob, jakým si politici dokáží naklonit voliče na svou stranu, nebo naopak předvést prvotřídní faux-pas. Jedním z aspektů nonverbální komunikace je podání ruky, kterým si nepřímo vymezujeme hranice. V neustálém boji o moc, jenž se odehrává na politickém poli, je pak i toto nepostradatelný faktor, který utváří mínění voličů. 

Potřesení rukou je první a v mnoha případech jediný fyzický kontakt, při kterém se dvě strany střetnou a jeho provedení určuje značnou část následné konverzace. 

V politice ovšem tato společenská disciplína není tak privátní záležitostí, a právě naopak se často ocitá ve středu pozornosti.

Sebejistota klíč k úspěšnému pozdravu

Na nedávném neformálním summitu EU, který se tentokrát konal v Praze, se sešlo všech 27 lídrů Evropské unie. Pozornost veřejnosti si získal pozdrav českého premiéra Petra Fialy a prezidenta Francie Emmanuela Macrona, jejichž potřesení rukou trvalo přesně 32 sekund. Šéf Elysejského paláce se obvykle při vystupování prezentuje svým postojem velmi sebejistě a toto setkání nebylo výjimkou. Při podání ruky levačkou zajišťoval propojení, což jak uvedla vedoucí katedry MKPR Denisa Hejlová v Událostech České televize, upevňuje vztah. Současně ovšem v tomto gestu můžeme vidět určitou dominanci ze strany Macrona, ta se ovšem odehrává na přátelské rovině a je stvrzena počátečním objetím obou mužů.

Jak se zdraví nepřátelé?

Pro srovnání se podívejme pár let zpět na setkání Macrona s Vladimirem Putinem, kde je odtažitost přímo do očí bijící. Zásadní podíl na tom nese fakt, že událost proběhla v roce 2017 po prezidentských volbách ve Francii, v nichž ruská hlava státu podporovala krajně pravicovou kandidátku Marine Le Pen. Dva dny před druhým kolem prezidentské volby navíc došlo k úniku dokumentů Macronova volebního štábu. Později se ukázalo, že se jednalo o hackerský útok jednotek napojených na ruskou vojenskou rozvědku GRU. Ve světle událostí se při střetu hlav států dalo napětí přímo krájet, stisk rukou trval 7 sekund a na přátelské objetí nebylo ani pomyšlení. Pokud se zaměříme na Macronovu mimiku, všimneme si pevně sepnutých rtů, které jsou učebnicovým příkladem tense.

Silnější stisk vítězí

Internet oběhlo nejedno video zachycující podivuhodné kreace stisku rukou tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa se státníky, při jejichž sledování diskomfort přímo srší skrz obrazovku. Ať už se jedná o agresivní cloumání nebo poplácávání hřbetu ruky, cíl je vždy stejný – deklarovat dominanci. Během summitu NATO v Bruselu v roce 2017 musel tehdy americký prezident ovšem čelit nečekanému odporu. Setkání proběhlo po volbách ve Francii, při nichž Trump, stejně jako Putin, podporoval opoziční kandidátku. Francouzská hlava státu zde, na rozdíl od setkání se šéfem Kremlu, vsadila na politiku silnějšího. Situace byla doslova v rukách Macrona. Jednalo se o záměrnou mocenskou hru, při které bylo jasně deklarováno, že Francie nebude dělat žádné ústupky – ani ty symbolické. Stisk byl natolik drtivý, že pozornému přihlížejícímu neuniklo zbělení kloubů na ruce amerického prezidenta. Kamery navíc zachytily neúspěšný pokus Trumpa se vymanit, který Macron s ledovým klidem přešel. Vzkaz, že se tentokrát hraje podle jiných pravidel, byl zcela jasný.

Jak citovat?

VAŇKOVÁ, Adéla Kristýna. Podání ruky v podání Emmanuela Macrona aneb jak nonverbální komunikace hýbe politikou. Jiří Komárek, editor. In: Markething [online], 2022. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/nonverbalni-komunikace-hybe-politikou

Zdroje

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/222411000101007/
https://www.nytimes.com/2017/07/14/us/politics/president-donald-trump-handshakes.html
https://www.euronews.com/2018/04/27/seven-game-changing-handshakes
https://www.bbc.com/news/world-europe-40077241
https://www.nbcnews.com/news/world/trump-macron-white-knuckle-handshake-red-carpet-
embrace-n845896
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/le-monde-na-macronovu-kampan-utocili-hackeri-napojeni-
na-gru/r~cf774b16198911ea88f50cc47ab5f122/
https://www.thestar.com/news/world/2017/05/29/putin-visits-france-hopes-to-mend-strained-ties-with-west.html

Continue Reading

Studuji MKPR a analyzuji neverbální komunikaci.

More in Komunikace

To Top