Connect with us

Komunikace

Můžeme si štěstí koupit? Chudý táta, bohatý táta a kult toxických motivátorů

Úspěšná kariéra, vysoký příjem, drahá auta a cestování po světě. Přesně tak vypadá splněný sen většiny lidí. Udělají nás ale peníze šťastnými? A jak je utrácet tak, abychom se skutečně šťastnějšími stali?

Marketing je založený na naplňování potřeb lidí skrze nákup produktů nebo služeb. Drahé oblečení, luxusní auta a šperky nám zajišťují určitý status ve společnosti, a tak se většina populace žene za vyšším číslem na bankovním účtu. Občas na úkor vlastního zdraví a spokojenosti.

I ty můžeš být milionářem

S novým rokem přichází také lavina novoročních předsevzetí. Někdo chce zhubnout, někdo pohádkově zbohatnout.  A v tu chvíli přichází na scénu sociální sítě a lidé, kteří díky disciplíně a tvrdé práci dosáhli obrovských úspěchů. Na Instagramu, TikToku ale i YouTube najdeme nekonečné množství motivačních videí a osvědčených rad, jak být úspěšný. Jednotlivá videa jsou od sebe téměř k nerozeznání. Řeč úspěšného anonymního podnikatele bývá zpravidla doplněna ilustračními záběry na drahá auta, luxusní hodinky a hromadu peněz.

Vzniká tak iluze, že skutečně šťastní a hodnotní se můžeme cítit až v moment, kdy budeme vydělávat hodně peněz. Je tomu ale skutečně tak?

Zdroj: Tiktok https://www.tiktok.com/@wealthy.mindset23/video/7293110590606757152?_r=1&_t=8iaN8inSdkm

Zdroj: Reddit https://www.reddit.com/r/starterpacks/comments/1386b3o/billionaire_motivation_for_insta_teenagers/

Hustle nikdy nespí

Nedává to peníze, nedává to smysl. Za světla i za tmy hustle jede navždy,…” zpívá ve svém songu český rapper Ektor. Vystihuje tak podstatu hustle culture, kterou propagují nejen výše zmíněná videa na sociálních sítích, ale i světové celebrity a známé české osobnosti.  

Tento životní styl má i svou stinnou stránku. Žádný volna neděle pauzy,...” zpívá již zmíněný rapper v songu Sedm cifer. Poukazuje tím na fakt, že „hustle” není pro každého a nejedná se o univerzální cestu ke štěstí. Neustálý tlak a nedostatek volného času mohou vést k psychickým problémům. Paradoxně se tak člověk přibližující se finančnímu úspěchu, může ocitnout na dně. A přijít tak o štěstí, o kterém věřil, že ho peníze přinesou.

Pro mnohé může být překvapením, že ani ty, jejichž psychické zdraví zůstalo nedotčeno, luxusní životní styl nakonec neuspokojuje tak ,jak si představovali.

Zdroj: Youtube https://www.youtube.com/watch?v=YBOc5AzRTo4

Za peníze si štěstí (ne)koupíš

„Peníze jsou příležitostí ke štěstí, kterou lidé běžně promarní. Věci, o nichž si myslí, že je udělají šťastnými jim často štěstí vůbec nepřinesou,“ píše Elizabeth Dunn a její kolegové ve studii s názvem Pokud Vás peníze nedělají šťastnými, pravděpodobně je neutrácíte správně.

79 % Američanů je přesvědčeno, že pokud budou vydělávat více peněz, budou šťastnější. „Problém je zkrátka v tom, že většina lidí není obeznámena se základními vědeckými poznatky o štěstí – o tom, co štěstí přináší a co ho udržuje – a proto neví, jak využívat peníze k jeho získání,“ komentuje dále Elizabeth.

Chudý nebo bohatý táta?

Jak peníze utrácet tak, aby nám přinesly co nejvíce radosti a pocitu uspokojení? Vědci se shodují na několika základních pravidlech. Upřednostňujte zážitky před materiálními věcmi. Kurz kreslení nebo lístky do divadla vám dlouhodobě přinesou větší uspokojení než nové boty. Zajímavé je, že jeden a ten samý zážitek může radost vzbuzovat opakovaně. Efekt totiž znásobíte, pokud budete činnost sdílet s přáteli nebo rodinou.  Zážitek můžete společně přímo prožít, vyprávět o něm nebo ho pouze sdílet na sociálních sítích. Čím častěji totiž zážitek sdílíme (a nezáleží přitom na formě), tím více radosti nám přináší.

Co si z toho vzít?

Lidé si sami neuvědomují, co je udělá z dlouhodobého hlediska šťastnějšími. Někteří marketéři toho využívají a snaží se nám prodat nekonečný příval nových a nových produktů pod záminkou uspokojení našich potřeb. Je tedy jen na nás, jakožto spotřebitelích, jaký postoj zaujmeme. Každý by se měl zastavit a zamyslet se, kde chce své štěstí hledat a zda mu k němu peníze a materiální věci skutečně dopomohou.

JAK CITOVAT?

OPASKOVÁ, Markéta. Můžeme si štěstí koupit? Chudý táta, bohatý táta a kult toxických motivátorů. THEIN, Filip, editor. In: Markething [online], 2023. ISSN 1805 –⁠ 4991. Dostupné z:https://markething.cz/muzeme-si-stesti-koupit-chudy-tata-bohaty-tata-a-kult-toxickych-motivatoru

Zdroje

https://www.researchgate.net/publication/251640159_If_Money_Doesn’t_Make_You_Happy_Then_You_Probably_Aren’t_Spending_It_Right

https://www.memes.com/m/them-money-can-t-buy-you-happiness-me-on-pay-day-3e4K7yjOX4Z

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0022103119305256

https://vm.tiktok.com/ZGe8w9rEf/

https://vm.tiktok.com/ZGe8wxD7m/

Continue Reading

Studentka, psavec a milovnice zdravého životního stylu. Ve volném čase zvedá činky nebo běhá po workshopech. Ze všeho nejraději ale tráví čas s nejbližšími nad hrnkem bylinkového čaje.

More in Komunikace

To Top