Connect with us

Komunikace

„Nechceme druhého Ovčáčka” aneb Drsná kritika tiskové mluvčí Petra Pavla.

Specialistka na OSINT a sémantickou analýzu. Odpůrkyně dezinformací a autoritářského vlivu. Bývalá novinářka. V současné době ve službách generála Petra Pavla. Tak sama sebe prezentuje Markéta Řeháková, nynější Pavlova tisková mluvčí. Po boku nově zvoleného prezidenta stojí po dobu celého trvání jeho prezidentské kampaně. Účastnila se tiskových zpráv, mítinků, i rozhovorů. Moderování jedné tiskové konference, možná té nejdůležitější, ji ale přišlo draho. 

28. ledna 2023 v odpoledních hodinách vrcholí druhé kolo prezidentských voleb. Občanský kandidát Petr Pavel, tehdy generál ve výslužbě, poráží kandidáta hnutí ANO Andreje Babiše. Ve štábu Pavla vypukají oslavy a novináři se nemohou dočkat prvního vyjádření nově zvoleného prezidenta republiky. Na pódium při tiskové konferenci přichází tisková mluvčí Markéta Řeháková, aby výherce voleb představila hostům i médiím. 

Tisková konference k výsledku prezidentských voleb 2023, zdroj: YouTube

Již při vstupu na pódium je vidět, že má z vítězství svého nadřízeného velkou radost. S úsměvem od ucha k uchu vítá novináře na tiskové konferenci, hihňá se, relativně neformálně reaguje, hlasitě dýchá do mikrofonu. Působí velmi neklidně, přešlapuje z nohy na nohu, neustále hekticky přikládá mikrofon k ústům a mluví do něj zvýšeným hlasem. Internet a sociální sítě téměř okamžitě zaplavují příspěvky o tom, že je její chování naprosto nevhodné. Někteří dokonce přisuzují její roztržité chování konzumaci alkoholu. 

Zdroj: Twitter
Zdroj: Twitter

K jejímu vystoupení se ale vyjádřila i řada profesionálů na komunikaci. Vedoucí katedry Marketingové komunikace a public relations na Karlově univerzitě Denisa Hejlová na Twitter napsala, že po Jiřím Ovčáčkovi je laťka profesionality tiskového mluvčího nastavená hodně nízko. „Rozumím euforii z dnešního dne. Ale i novináři říkají, že Markéta Řeháková se musí ještě hodně učit,…“ Lukáš Novák z komunikačního týmu STAN se také vyjádřil na Twitteru: „Markéta Řeháková možná odvedla kus práce na kampani, ale teď mám pocit, jako by nepochopila, že party je over a začíná vážná práce. Emoce jsou fajn. Jejich nezvládání je faul. Oslovování ,pane generále je absolutní fail.“

Zdroj: Twitter

Karta se obrací: Petr Pavel v roli tiskového mluvčího

Po nesčetných novinových článcích, reportážích a příspěvcích na sociální sítě vydává nově zvolený prezident České republiky vyjádření. Své tiskové mluvčí se v něm zastává. „Způsob, jakým vedla tiskovou konferenci, vyjadřoval emoce, ale rozhodně ne špatné. Byly pochopitelné. Pro mě to nebylo nic, co by překročilo hranice. Nevidím důvod to vidět kriticky, svým způsobem to k tomu patřilo,“ řekl Pavel. Nově zvolený prezident plánuje i přes kontroverzi Markétu Řehákovou nominovat na post šéfky tiskového odboru.

A co na to Markéta?

Markéta Řeháková se kritice postavila čelem. Svoji dobrou náladu obhajovala velikou radostí z Pavlovy výhry. Nonšalantně také odmítla, že by byla pod vlivem alkoholu. 

Z nás ty emoce spadly a šli jsme na pódium vyjádřit radost z toho úspěchu. To je všechno, co ovlivnilo můj výkon,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál. Na práci na Hradě je podle svých slov připravená. Jejím cílem je vrátit do komunikace Hradu otevřenost a lidskost. V tomto vystoupení bylo však podle některých otevřenosti přespříliš. 

Reakce Markéty Řehákové, zdroj: YouTube CNN Prima News

Bylo to tedy adekvátní?

Mezi kompetence a povinnosti tiskového mluvčího patří mimo jiné hájit pověst osobnosti, kterou zastupuje. Kontroverzním chováním toho ale dosáhne těžko. To právě tiskový mluvčí by měl „zachraňovat” svého klienta, nikoli naopak. Tiskový mluvčí by zároveň neměl za žádných okolností strhávat pozornost na sebe. Její chování mělo za následek bohužel to, že média místo projevu Petra Pavla psala o rozverném chování jeho tiskové mluvčí. Tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana, Jiří Ovčáček, má kontroverzí na kontě mnoho a můžeme tedy jen doufat, že se Markéta poučí, a nečeká nás „druhý Ovčáček”. 

Zdroj: Twitter

Zajímá vás tematika prezidentských voleb? Přečtěte si článek o prezidentských kandidátech a jejich mazlíčcích zde.

Jak citovat

ČAPKOVÁ, Ema. „Nechceme druhého Ovčáčka” aneb tisková mluvčí Petra Pavla čelí drsné kritice. Filip Thein, editor. In: Markething [online], 2022. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/mluvci-prezidenta

Zdroje

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/prezident-pavel-mluvci-rehakova.A230129_112738_domaci_bur

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/mluvci-petra-pavla-marketa-rehkova-vystoupeni-a-podiu-konference-kritika_2301290600_tec

https://www.linkedin.com/in/mark%C3%A9ta-%C5%99eh%C3%A1kov%C3%A1-5314a0177/

https://www.prace.cz/encyklopedie-profesi/t/tiskovy-mluvci/

https://www.stream.cz/pohled-zblizka/rozpacity-vystup-mluvci-noveho-prezidenta-petra-pavla-64544525

https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/dom%C3%A1c%C3%AD/mluv%C4%8D%C3%AD-petra-pavla-mark%C3%A9ta-%C5%99eh%C3%A1kov%C3%A1-je-kv%C5%AFli-emoc%C3%ADm-ter%C4%8Dem-kritiky-pavel-se-j%C3%AD-zastal/ar-AA16Tp06?li=BBOoPmi

Continue Reading

Jsem studentka třetího ročníku oboru Marketingová komunikace a PR, kromě psaní miluju vaření a reality shows.

More in Komunikace

To Top