Connect with us

Komunikace

Laver Cup: Vítězství pro Evropu, tenisové fanoušky i pro Prahu

Česká republika tento víkend hostila jednu z největších sportovních událostí své historie – premiérový ročník tenisového Laver Cupu. Tento v tenise zatím nevyzkoušený formát přitáhl nejen k televizním obrazovkám, ale také do samotného hlavního města tisíce fanoušků. Obstála Praha?

Sportovních událostí, které by přitáhly pozornost celého světa, se v naší malé zemi moc nekoná. Na mistrovství světa ve fotbale nemáme stadiony, olympiáda by nás zase zadlužila na desetiletí dopředu. Když tedy Praha porazila v soutěži o pořádání turnaje nabitého hvězdami města jako Berlín, Rotterdam či Milán, muselo srdce každého fanouška čtvrtého nejsledovanějšího sportu na světě zaplesat.

Laver Cup 101

Co to tedy je ten Laver Cup? Jedná se o turnaj, který vychází z konceptu, který se osvědčil v golfu pod názvem Ryder Cup. Laver Cup proti sobě staví šest tenistů z Evropy proti šesti tenistům ze zbytku světa. Čtyři z těchto tenistů v každém týmu jsou vybráni podle aktuálního umístění v žebříčku ATP, zbylé dva vybírají kapitáni dle svého uvážení. Nejedná se však o jen tak nějaké kapitány.

Účastníci letošního Laver Cupu: Uprostřed Rod Laver, vlevo tým Evropy, vpravo tým Světa

Autor myšlenky a nejlepší tenista historie Roger Federer říká, že měl pocit, že vysloužilí tenisté nemají po skončení své kariéry moc možností k udržení kontaktu se sportem – mohou jít buďto trénovat či objíždět turnaje v roli čestných diváků. To chtěl nějakým způsobem napravit a zároveň vzdát poklonu všem tenisovým legendám. Není tedy divu, že kapitány pro první tři ročníky se stali jedni z nejlepších tenistů historie a odvěcí rivalové John McEnroe a Björn Borg. Sám Rod Laver, jehož jméno turnaj nese, je označován za nejlepšího tenistu 20. století, mimo jiné proto, že jako jediný dokázal hned dvakrát vyhrát všechny grandslamové turnaje během jednoho kalendářního roku.

Zleva: Björn Borg, Rod Laver a John McEnroe pózující s pohárem pro vítěze

Turnaj samotný trvá tři dny. Každý den se hrají tři dvouhry a jedna čtyřhra. Vítěz každého zápasu získá cenné body pro svůj tým. Vyhrává strana, která první získá 13 bodů z celkových 24. Aby se nemohlo stát, že v půlce druhého dne bude již rozhodnuto, mají zápasy z prvního dne hodnotu jednoho bodu, z druhého dne dvou bodů a ze třetího dne bodů tří. Turnaj je tak napínavý až do samotného konce.

Laver Cup však není jen o tenisu. Jeho cílem je také propagovat příslovečné hodnoty tohoto “sportu gentlemanů”, především pak fair play, které se z tenisu poslední dobou občas vytrácí. I to je důvodem, proč je turnaj pojmenován právě pro Rodu Laverovi, který byl svým příkladným vystupováním na kurtu proslulý.

Fanoušci až na prvním místě

Je dobře známo, že tenisoví fanoušci jsou poněkud náročnější než například fanoušci hokejoví. Pražská O2 arena se tedy na Laver Cup změnila mnohem více, než je u jiných akcí zvykem. Vzhledem k tomu, že se jednalo o první ročník, který rozhoduje, jestli se akce na tenisové scéně etabluje, penězi se nešetřilo. A bylo to vidět. Pozornost byla věnována každému detailu od dvoufázové bezpečnostní prohlídky přes několikrát kontrolovaná vyleštěná skla po měnící se stropní osvětlení podle barvy týmu, který zrovna hrál na dané straně.

Laver Cup se vyznačuje i dosud nevyužívaným černým povrchem. Je tak v televizi snadno rozpoznatelný od jiných turnajů.

Největší důraz se však kladl na VIP hosty. Sám ředitel O2 areny Robert Schaffer říká, že tak nóbl akci ještě nepořádal. Kromě účastníků turnaje dorazily i jiné tenisové legendy jako Stefan Edberg či Jan Kodeš. Po celý turnaj byl přítomen i sám Rod Laver, který nakonec slavnostně předal trofej vítězům. Z netenisového prostředí dorazili například Jaromír Jágr či dlouholetá šéfredaktorka časopisu Vogue Anna Wintour. O tyto hosty se staraly celé týmy lidí. Špičkoví šéfkuchaři najatí čistě pro tuto příležitost například denně vyprodukovali přes deset tisíc VIP menu.

Šéfredaktorka časopisu Vogue Anna Wintour si vzala na starost hod mincí před sobotní čtyřhrou

Dobře postaráno však bylo i o protagonisty. Jen na samotnou úpravu hráčských šaten si Laver Cup přivezl zahraničního partnera. Když byl americký tenista Francis Tiafoe, který se proslavil tím, že na posledním US Open pořádně potrápil favorita Rogera Federera, dotázán, zdali se mu více líbilo na US Open či na Laver Cupu, žertovně odpověděl, že na pražském turnaji, jelikož na US Open neměl svoji fotku na skříňce.

Vlažný start, strhující finiš

Samotný turnaj začal v pátek po jedné hodině odpoledním zápasem chorvatského dlouhána Marina Čiliće s americkým Francisem Tiafoem. Atmosféra byla na české poměry výtečná, i tak ale bylo na publiku znát, že se teprve rozehřívá. Chorvat nakonec v těsném souboji Američana udolal a připsal tak první bod na konto Evropy. Zbytek dne se nesl v podobném duchu. Evropa přidala další dva body a tým Světa v poslední čtyřhře, ve které se představil i domácí Tomáš Berdych po boku Rafaela Nadala, pouze upravil skóre na 3:1.  

Z prvního dne museli mít radost i sponzoři. Mercedes-Benz, jehož nový pickup třídy X se na obrazovkách v hale objevil při každém esu z podání, musel být nadšený především ze zápasu Američana Johna Isnera, který jich během chvíle nasázel hned 16, a divákům tak z počtu zhlednutých Mercedesů zcela určitě šla hlava kolem.

Nový Mercedes X-Class, který zároveň “dovezl” trofej do areny

Druhý sponzor, bankovní gigant JPMorgan, se rozhodl moderátora celého turnaje Libora Boučka náhodně vysílat do různých částí areny. Ten o přestávce vždy před kamerou oslovil náhodné diváky, zeptal se jich na pár otázek a poté jim jako dárek od JPMorgan předal lístky do VIP sekce. Vše bylo samozřejmě promítano na kostce nad hrací plochou a podle reakcí publika se tato metoda setkala s velkým úspěchem.

Podobný způsob zvolil i výrobce tenisového vybavení Wilson, který se však rozhodl vsadit na emoce a soustředil se výhradně na děti. Obdobným způsobem jako JPMorgan vyslal Boučka mezi diváky, ten oslovil náhodné dítě a po pár větách mu předal stejnou tenisovou raketu, s jakou hraje Roger Federer. Roztomilost celé scény na diváky očividně zapůsobila.

Nejvíce viditelným sponzorem však byl švýcarský výrobce hodinek Rolex. Ten byl stejně jako na spoustě dalších tenisových turnajů sponzorem časomíry a hodiny s jeho logem byly k vidění na každé straně kurtu. Pro tuto událost si však připravil i video, ve kterém si velmi hezky pohrál s motivem času a stylem sobě vlastním (s důrazem na prchavost jednotlivých momentů a okamžiků) nechal Roda Lavera mluvit o svém vztahu k tenisu a k Laver Cupu samotnému. Nutno dodat, že i slogan: “It doesn’t just tell time, it tells history.” k záběrům, ve kterých Laver zvedá poháry nad hlavu, velmi dobře sedí. Tento krátký snímek byl promítán prakticky každou druhou přestávku při výměně stran a musel se tak vrýt do paměti každého diváka.

Rod Laver přebírá wimbledonskou trofej z rukou britské královny

Druhý hrací den se ještě nesl ve znamení dominance Evropy, třetí den však výběr Světa srovnal krok a dotlačil Evropu až do závěrečného duelu, ve kterém Švýcar Federer ve strhujícím finiši přetlačil Australana Kyrgiose a vybojoval tak pro Evropu historicky první Laver Cup. I tento vyrovnaný závěr, který je snem každého fanouška, bude mít nejspíše za následek, že se značka Laver Cup v dalších letech stane v tenise něčím podobně hodnotným jako například Turnaj mistrů či US Open.

Vítězný tým Evropy se raduje ze zisku historicky prvního Laver Cupu

Praha – město měst

Není asi třeba zmiňovat, jakým je pořádání Laver Cupu pro Prahu úspěchem. Do hlavního města se kvůli turnaji sjeli lidé z více než padesáti zemí světa. Z celkového počtu návštěvníků tvořili ti zahraniční více než třetinu. Ti však nepřijeli jen pro sportovní zážitek. Bohatá historie a rozmanitost Prahy má ve světě čím dál tím větší jméno a má tak potenciál přesvědčit k návštěvě i fanoušky, kteří by jen kvůli tenisu samotnému nepřijeli. Na to samozřejmě slyší pořadatelé sportovních akcích, pro které je vyprodání lístků absolutní prioritou. Nyní se jedná např. o pořádání Turnaje mistryň, který několik posledních let hostil Singapur a který by byl pro Prahu vzhledem k tomu, že se smlouva uzavírá na několik let, ještě větší událostí než Laver Cup.

Místem konání Turnaje mistrů je londýnská O2 arena…zatím

I s ohledem na to, že se jednalo o první ročník akce a neexistoval tedy žádný manuál, podle kterého by se mohli pořadatelé řídit, dopadla celá akce na výbornou. Svědčí o tom i nadšené ohlasy protagonistů samotných, kteří si nemohli vynachválit jak organizaci tak publikum. Kdo ví, třeba se jednou u nás dočkáme i Turnaje mistrů, který je asi největší tenisovou akcí, kterou může naše země pořádat. Praha vyslala světu signál, že je připravena.

Seznam zdrojů:

https://sport.idnes.cz/laver-cup-tenis-miroslav-cernosek-dr6-/tenis.aspx?c=A170924_181633_tenis_elv

https://lavercup.com/

https://sport.idnes.cz/laver-cup-o2-arena-reditel-robert-schaffer-f1b-/tenis.aspx?c=A170922_203821_tenis_rou

http://www.telegraph.co.uk/tennis/2017/09/24/laver-cup-finishes-flourish-roger-federer-heroics-cap-hugely/

Zdroje obrázků

https://resources.stuff.co.nz/content/images/1505937279161.jpg

https://1gr.cz/fotky/bulvar/17/093/org/MZK6e2392_P201709200564601.jpg

https://lavercup.com/wp-content/uploads/2017/09/MS101-08-G.jpg

https://lavercup.com/wp-content/uploads/2017/09/03-2.jpg

https://www.mercedes-benz.com/wp-content/uploads/sites/3/2017/09/05-mercedes-benz-global-sponsor-laver-cup-2017-2560×1440-1280×854.jpg

http://tennismylife.altervista.org/wp-content/uploads/2015/10/Rod-Laver-Wimbledon-1962.jpg

http://www.hindustantimes.com/rf/image_size_960x540/HT/p2/2017/09/25/Pictures/tennis-laver-republic-3rd-day-prague-czech_9f1af66e-a1a6-11e7-84eb-85ab3d3e2a90.jpg

http://www.westendtheatre.com/wp-content/uploads/2014/10/theatre-o2-arena.jpg

Jak citovat tento článek?

REŽNÝ, Michal. Laver Cup: Vítězství pro Evropu, tenisové fanoušky i pro Prahu. Adam ROMAŇÁK, editor. In: Markething [online],  2017. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/laver-cup-v-praze

 

 

 

Continue Reading

Jeden z vůdčích představitelů českého cynismu, fanoušek peprmintového likéru a emeritní hater, který se ze všech sil snaží být milý na svět kolem sebe - zatím bez větších úspěchů. Snad ani on sám neví, o čem napíše příště, ale jisté je, že jeho další článek už tu měl být čtyři minuty.

More in Komunikace

To Top