Connect with us

Komunikace

Influencerství během pandemie: ostudný konec, nebo nadějný začátek?

Podle výzkumu influencer agentury Obviously se během pandemie koronaviru počet lajků na Instagramu zvýšil o 76 % a počet zhlédnutí o 22 %. Rostou čísla u sponzorovaných příspěvků a reklamy na YouTube mají víc zhlédnutí než dřív, ale to ještě neznamená, že influencerství není v krizi. Brandy pozastavují spolupráce a ruší eventy, zatímco někteří influenceři ztrácí důvěru sledovatelů kvůli svému nevhodnému chování. To, jak se prezentují během koronakrize, může být rozhodující pro jejich kariéry. A brzy se uvidí, kdo skončí jako Ava Louise a kdo jako Ansel Elgort.

Domácí dovolená pro travel influencery

Nejméně optimisticky teď vypadá budoucnost travel influencerů. Jestli vaše práce spočívá v neustálém překračování hranic, zůstat několik měsíců doma vás může stát opravdu hodně. Kromě pozastavených affiliate spoluprací a zrušených cest hrozí travel influencerům také pokles zájmu o nesponzorovaný content. Někteří se snaží přizpůsobit svou tvorbu dnešním reáliím, ale zjišťují, že lidi, kteří se dívají na jejich plavby Karibikem, nemusí zajímat, jak si pečou banánový chleba. Ostatní procházejí své archivy pro ty nejsladší throwbacky a vsázejí na to, že se brzy všechno vrátí do normálu.

Už teď je ale jasné, že po krizi zůstanou jen ti, co dokážou zachovat svou online identitu, aniž by se zachovali necitlivě vůči situaci ve světě. Jediná možnost, jak v nejbližší době vycestovat, bude vnitrostátně. Proto se dá očekávat, že se brzy naše feedy naplní tipy na cestování po České republice. Se vší úctou ke krásám Česka, jsme zvědaví, kdo z influencerů bude schopen nadchnout své sledovatele k cestování bez velkých spoluprací, divokých džunglí a tyrkysových moří.

Kreativní izolace

Snahy influencerů pobavit své sledovatele jsou zřejmé také z rostoucího počtu live streamů. Uklízej se mnou, cvič se mnou, vař se mnou, čti se mnou – zdá se, že si influenceři mezi sebou rozdělili všechny možné domácí aktivity. S množstvím volného času a tlakem ze strany médií a influencerů samotných všichni cítíme, že musíme být produktivní a využít tento čas ke zlepšení svých životů. Poptávka po domácím online obsahu na téma  cvičení, vaření nebo například knižních klubů raketově stoupá. Influenceři, kteří dokážou nabídnout opravdu autentický a užitečný content, vyhrají loajalitu sledovatelů, kterou nemůžou zaručit žádné placené spolupráce. Navíc psychologové naznačují, že když jsme izolováni, citíme menší tlak ze strany společnosti a jsme v lepším souladu s vlastním kreativním já, což znamená, že tato krize může posloužit jako inspirativní šťouch pro novou vlnu kreativců.

Kouzlo mikroinfluencerů

Podle výzkumu Mediakix 17 % firem věnuje influencerům více než polovinu svého marketingového rozpočtu. Během krize jsou marketingové rozpočty obětovány jako první ve snaze udržet značky při životě, a s nimi spolupráce s největšími influencery. Na druhou stranu spousta profesionálních natáčení je přerušena, takže některé kampaně spoléhají na domácí obsah od influencerů více než dříve. To dokazují i čísla z průzkumu Obviously, který uvádí, že o 33 % více firem má zájem o kontent od influencerů. Tady na záchranu přichází mikroinfluenceři, kteří ho vyrobí za nižší částku a lépe osloví různorodé skupiny lidí. Na rozdíl od velkých influencerů, mikroinfluenceři navazují bližší osobní vztahy se svými sledovateli, takže s větší pravděpodobností ovlivní nákupní chování lidí a pomohou zvednout nejen povědomí o značce, ale i prodeje

The lipstick effect

Co se týče prodejů, je důležité si uvědomit, které produkty se teď prodávají více a které méně. V tomto kontextu je zajímavý „efekt rtěnky“, který způsobuje, že během ekonomické krize lidé začínají kupovat to „dostupnější“ z kategorie luxusního zboží. To znamená, že si místo objemnějšího luxusního zboží (nábytek, oblečení, atd.) spíše pořídí jen rtěnku nebo jinou drobnost od luxusní značky. Rtěnky samotné sice poslední dobou ustoupily rouškám, v jiných oblastech však tento princip uplatňujeme i ted’: místo drahých letenek a oblečení si můžeme dovolit dražší víno nebo večeři z restaurace, které jsme si dřív nedopřávali. Proto během krize značky rychloobrátkového či toho levnějšího z řad luxusního zboží trpí míň než nejdražší luxusní značky – lidi si chtějí udělat radost a zapomenout na své finanční problémy.

Nejsem epidemiolog, ale…

Během tak velké krize, jakou je současná pandemie, je klíčové, aby byly dobře informovány všechny vrstvy společnosti. Má smysl používat každou platformu, která je k dispozici, pro zasažení co největšího množství lidí. Influenceři mají obrovský vliv a můžou být často pro občany větší autoritou než lékaři nebo vědci. Uvědomila si to i vláda Velké Británie, která navázala spolupráci s influencery s cílem zastavit šíření fake news o koronaviru a lépe informovat širokou veřejnost o stavu v zemi. Tak influenceři slouží jako spoj mezi oficiálními zdroji ve zdravotnictví a mladými lidmi a přináší jim informace formou, která je pro ně přirozenější.

Příspěvek influencerky Biancy Gonzalez v rámci spolupráce s britskou vládou

Se stoupajícím zájmem o veřejné zdraví není divu, že se objevují i noví influenceři, kteří se prezentují jako někdo, kdo „sice není epidemiolog, ale…“

Nepřesný argument taky argument

Jedním z nejlepších příkladů je podnikatel Tomas Pueyo, jehož článek Coronavirus: Why you must act now za 10 dní nasbíral víc než 30 milionů zobrazení. Tak se člověk, který má hodně zkušeností s daty, ale žádné se zdravotnictvím, stal největším online hlasem koronaviru.

Na kritiku ze strany vědecké komunity Pueyo odpovídá, že se řídí principem, že je lepší zveřejnit neideální informaci dřív a až pak ji postupně opravovat. Je to samozřejmě podmíněné všeobecnou panikou a naší potřebou neustálé přijímat nové informace, ale algoritmy sociálních sítí k tomu vybízí ještě víc. V důsledku toho samozvaní názoroví vůdci zaplňují Twitter svými prognózami, zatímco ověřené informace zůstávají ve stínu. Odborníci s většinou těchto teorií nesouhlasí, ale uznávají, že komunikační štáby vědeckých organizací nemají časovou kapacitu na to, aby odporovali výrokům influencerů. Takže pokud laické názory dokážou přesvědčit lidi zůstat doma a být opatrnější, určitě mají právo na existenci. 

I když je ted’ pro influencery a marketéry bezpečnější zapnout pasivní režim a ujistit všechny, že nic tak hrozného jako tato zpívácí štafeta už nespatří světlo světa, každá krize je příležitost. Značky a influenceři, kteří dokážou přizpůsobit svou strategii a brand purpose dnešní době, navážou dlouhodobé smysluplné vztahy se zákazníky. Zabývat se marketingem během krize zdaleka není nic povrchního. Mark Ritson, jeden z nejvlivnější marketérů na světě a headliner pražského Marketing Festu 2019 nabízí jiný pohled na situaci: „Kola průmyslu se musí otáčet, aby pracovníci dostávali platy a mohli živit rodiny. Tato kola se musí promazávat efektivním marketingem. Proto teď musíme vytvářet poptávku jak nikdy dřív.“

Jak citovat tento článek?

DYACHKOVA Elina. Influencerství během pandemie: ostudný konec nebo nadějný začátek?. Karolína KUBŮ, editor. In: Markething [online], rok.  ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/influenceri-vs-coronavirus

Použité zdroje

https://www.businessinsider.com/how-coronavirus-is-changing-influencer-marketing-creator-industry-2020-3

https://www.businessinsider.com/uk-government-funds-influencers-fight-coronavirus-misinformation-2020-3

https://www.buzzfeednews.com/article/ryanhatesthis/im-not-an-epidemiologist-but-the-rise-of-the-corona

https://www.influencerintelligence.com/insights/nw/What-COVID-19-means-for-Influencer-Marketing

https://www.wired.com/story/coronavirus-covid-19-influencers/

Zdroje obrázků

https://www.instagram.com

https://www.twitter.com/iamsuperbianca

https://medium.com/@tomaspueyo/coronavirus-act-today-or-people-will-die-f4d3d9cd99ca

Continue Reading

Ukrajinská studentka 3. ročníku MKPR. Má ráda psychologii a všechny druhy umění, ale do kina nejradši chodí sama. Prý je vtipná v 5 jazycích a jednou málem potkala Baracka Obamu.

More in Komunikace

To Top