Connect with us

Média

Doktor Rath láme rekordy

Úterní vystoupení obviněného poslance sledovalo téměř 50 % televizního publika. Bylo plné jedu, parafrází na známé historické projevy a populismu.

Přímý přenos projevu Davida Ratha v Poslanecké sněmovně České republiky sledovalo 5. 6. 2012 na svých přijímačích 46,22 % televizního publika. 737 tisíc lidí se průměrně dívalo na vysílání, které začalo ve 13:34 a trvalo až do pozdních odpoledních hodin. ČT 24 tím zlomila svůj rekord z 23. 12. 2011, kdy pohřeb bývalého českého prezidenta Václava Havla sledovalo 441 tisíc diváků. Tuto informaci Markethingu potvrdil redaktor tiskového oddělení České televize Marek Illiaš.

Od 14:30, kdy projev samotného Davida Ratha začal, internetová média přinášela zprávy a analýzy o každém slovním obratu, který bývalý hejtman pronesl. Pozadu nezůstaly ani mediálně známé osobnosti – Erik Tabery reagoval na Rathův projev na svém facebookovém profilu, aby se pak po boku politické analytičky Martiny Lustigové a ústavního právníka Jana Kysely ještě jednou vyjádřil ve večerních Událostech, komentářích; populární falešný twitterový účet Karla Schwarzenberga (@schwarzenbergk) za dobu schůze Poslanecké sněmovny zatweetoval celkem třináctkrát, pokaždé s nějakým zlehčujícím komentářem typu: „Tak nějak všichni čekáme na ten vtip s tím vínem.“ Kvantitou reakcí na sociálních sítích se dá včerejší jednání Poslanecké sněmovny přirovnat k hokejovému utkání mistrovství světa.

Plamenná rétorika k důvěryhodnosti nestačí

Veřejnost zatím dává najevo, že Davidu Rathovi nevěří. Jeho projev ovšem považuje za bravurní. Tvrdí to mimo jiné i psycholog Slavomil Hubálek, který byl Českou televizí přizván ke komentování jednání v Poslanecké sněmovně. Na Rathův projev zareagoval slovy: „Je to velmi poučná demonstrace narcistické osobnosti, předpokládal jsem, že se bude vydávat za oběť a využije toto vystoupení k posledním hodinám slávy. Řečnický výkon je to úžasný, řeči o dětech, svědomí, hysterii policie… Paradoxní situace. Hovoří jako poslední spravedlivý a nikdo mu nevěří.“ Více komentářů zde.

Útočný projev Davida Ratha asi nikoho nepřekvapil, ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek ho vzhledem k poslancově předchozím projevům dokonce označil za vcelku umírněný. David Rath vinu nepřipustil, obvinění popřel, vězení přirovnal k tortuře, která ho má zlomit, český stát označil za policejní a praktiky výkonné moci za estébácké. Naznačil také možnost, že oněch 7 milionů patřilo ČSSD, která jich měla před volbami využít. Zacházení se svou osobou okomentoval slovy: „Víte, já mám někdy pocit, že jsme nezadrželi a ve vězení nemáme doktora Davida Ratha, ale doktora Hannibala Lectera.“

Zdroj: http://sphotos.xx.fbcdn.net

Rathovi se asi nepodařilo přesvědčit veřejnost o své pravdě, ale některými svými výroky si zajistil, že se na něj ještě jen tak nezapomene. V centru pozornosti se vyhřívá od 14. května, kdy ho policie zadržela se sedmi miliony v krabici. Poté přinesly 24. května Lidové noviny informaci, že se v Rathově domě našlo 10 miliónů korun. Celá absurdita situace podnítila obrovskou mediální kampaň a  kauza Rath byla označena za největší korupční aféru v České republice po roce 1989.

Etická otázka

David Rath mluvil ve svém projevu také o tom, že mu výkonná moc pod palcem ministra vnitra Kubiceho nasadila roubík. O roubíku zde tedy mluvil člověk, který dostal prostor se vyjádřit před celou Poslaneckou sněmovnou v živém televizním vysílání, které sledovaly stovky tisíc lidí. Jednalo se pouze o hlasování o vydání poslance. Nešlo o soud, neexistoval tu žádný obhájce a žalobce, nikdo nehodnotil pravdivost tvrzení, a proto měl David Rath neomezený čas na to, aby mohl říci téměř cokoliv. V rámci toho si mnozí kladou otázku, zdali mělo být vysílání veřejné. Včera večer do Českého rozhlasu volal člověk, aby poděkoval Davidu Rathovi za jeho projev, díky kterému se konečně dozvěděl, jak to všechno bylo.

Jak citovat tento článek

SYSLOVÁ, Kateřina. Doktor Rath láme rekordy. In: Markething.cz [online]. [cit. 2012-06-06]. Dostupné z: http://www.markething.cz/doktor-rath-lame-rekordy

Continue Reading

Absolvovala bakalářský obor Marketingová komunikace a PR na IKSŽ FSV UK. Zajímá se o komiksy, filmy, festivaly a další nedůležité popkulturní věci.

More in Média

To Top