Connect with us

Komunikace

Bude z Hongkongu další social revoluce?

Protesty v ulicích Hongkongu stále pokračují. Doprovázejí je ale komunikační problémy, které vyvolávají neporozumění a nedorozumění ze strany oponentů i samotných demonstrantů.

Jedna země, dva systémy – podle tohoto principu byla Hongkongu čínskou vládou přislíbena svoboda a demokracie. Ale slib byl porušen ustanovením nových podmínek pro volbu starosty Hongkongu. Lidé na tento akt nesvobody ihned zareagovali protestem. Desetitisíce demonstrantů již týden okupují nejdůležitější ulice a podobně jako čeští studenti v listopadu 1989 se ptají: „Když ne teď, tak kdy? Když ne my, tak kdo?“

V Hongkongu se lze připojit k Wifi síti téměř na každém kroku. V místě protestů však vláda nechala Wifi zablokovat, aby protestantům, kteří jsou v běžném životě na internetovém připojení doslova závislí, ztížila situaci a snad je i donutila místo opustit. Alternativní 3G síť je neustále přetížena. Z potřeby komunikovat mezi sebou i se světem o aktuálním dění začali lidé používat FireChat, aplikaci, přes kterou lze komunikovat pomocí Bluetooth na hromadných akcích jako jsou například koncerty. FireChat si v Hongkongu během 3 dnů stáhlo 200 tisíc lidí. I nadále jsou však hlavním komunikačním kanálem sociální sítě jako Facebook, Twitter nebo Tumblr, díky kterým protestující komunikují se světem a dostává se jim skrze ně také zahraniční podpory. Obsah příspěvků samospráva Hongkongu necenzuruje.

Cenzura a jednostranné informace

Odlišná je situace v kontinentální Číně, kde se k permanentně zablokovanému Facebooku minulý týden přidal kvůli nežádoucím fotografiím z protestů také Instagram. Že se v Číně nedostanete ani na Twitter, snad není třeba zmiňovat. Nejrozšířenější, avšak cenzurované, čínské sociální médium Weibo navíc odstranilo v době zatím nejvyhrocenější situace 15 z každých 1000 příspěvků. Údaje zveřejnilo centrum žurnalistiky a mediálních studií Hong Kong University na svých stránkách Weiboscope. „Čínská média informují o situaci ve prospěch vlády. Zveřejňují pouze částečnou pravdu, nepíše se o násilí ze strany policie, nebo se užívají zavádějící formulace, které mírumilovné protestující staví do špatného světla. Pouze Apple Daily zveřejňuje objektivní informace,“ vyjádřil se ke komunikačnímu problému Andy Chun On Lam, jeden z protestujících studentů.

Odlišný názor vyslovila studentka z kontinentální Číny Bella Shao, dočasně pobývající v Hongkongu: „Zpravodajství z Číny se zabývá jen jedním pohledem na věc. Zajímavé ale je, že to samé se děje i v Hongkongu, kde Apple Daily naopak jednostranně podporuje okupaci důležitých obchodních oblastí. Oba způsoby informování veřejnosti jsou přehnané. Ale je to pochopitelné. Snaží se jen prodat své názory publiku.“

Víme, za co bojujeme?

Hong-Kong_protests

Transparenty na každém kroku v kampusu Hong Kong Baptist Univesity. Foto: Veronika Jílková

Za pozornost rozhodně stojí i přímá komunikace, kterou se studenti organizující tzv. deštníkovou revoluci snaží dosáhnout poklidného průběhu protestu nebo participace dalších lidí. Navzdory množství lidí v ulicích vládne klidná atmosféra. Protestující si zakládají na slušnosti a pomoci ostatním. Rozdává se jídlo, pití, hygienické prostředky, třídí se odpad. Každou chvíli někdo podá pomocnou ruku, upozorní na bezpečnost, naviguje či šíří myšlenku klidného protestu. Ve školách se vylepují přesvědčivé obrázky a hesla. Nesouhlas je vidět všude, násilí a výtržnosti ze strany pro-demokratických protestujících nikde. Důkladná komunikace vytvořila na první pohled z tisíců individuí pospolitou jednotku.

„Posledních pár dní jsem na sociálních sítích i na pouličních plakátech zaznamenala, že spousta studentů vlastně neví, za co bojuje. Jde stále jen o požadavek demokratických voleb, nebo bojují za nezávislost Hongkongu na Číně?“ Dodala nakonec Bella Shao. Navzdory vší snaze se tak zdá, že se komunikace toho nejdůležitějšího, tedy hlavní myšlenky protestů, ztratila v davu. Tato “drobná” komunikační chyba by však mohla vyvolat dojem, že se Hongkong chce rovnou vymanit z vlivu Čínské vlády a osamostatnit se. To už by si ale centrální čínská vláda nemusela nechat líbit a nenásilné protesty by mohla násilím rozehnat bez jakékoli další naděje na vyjednávání.

Pozn. redakce: Autorka článku se nyní nachází na studijním pobytu v Hongkongu.

 

Zdroje:

Náhledový snímek: Alex Ogle / AFP z http://www.rappler.com/world/regions/asia-pacific/70550-hong-kong-protests-festive

Jak citovat tento článek?

JÍLKOVÁ, Veronika. Bude z Hongkongu další social revoluce? Markething [online]. 8. října 2014 [cit.2014-10-08]. ISSN 1805-4991. Dostupné z: www.markething.cz/bude-z-hongkongu-dalsi-social-revoluce

Continue Reading

Studentka 3. ročníku oboru Marketingová komunikace a PR na FSV UK. Momentálně se více zabývá public relations, ale nebrání se žádné informaci či zkušenosti z oboru. Chodí do divadla, peče, cestuje a z vyvolaných fotek vytváří scrapbook alba.

More in Komunikace

To Top