Connect with us

Komentáře

Autenticita v online prostředí: prosadí aplikace BeReal zdravější přístup k sociálním sítím?

Stále populárnější aplikace BeReal cílí na autenticitu, která u jiných sociálních sítí chybí. Bude jí to stačit k úspěchu?

„Sociální sítě vytvářejí umělý svět. Nemají nic společného s realitou. Na Instagramu je to samý filtr,“ i tak se dá popsat nálada části společnosti ohledně sociálních sítí. Co kdyby ale existovala sociální síť, která jde proti tomuto nastavení?

Sociálním sítím často (a právem) vyčítáme mnohé problémy. Facebook čelí kauzám ohledně úniku dat svých uživatelů nebo algoritmů, které mají za hlavní úkol udržet uživatele na síti co nejdéle i za cenu, že se tak děje skrze zneužívání lidských emocí, často strachu či hněvu, a může to vést až k podpoře nenávisti a radikalizaci. Více jsme o tématu psali například v článku Facebook je mrtev, ať žije Meta. Instagram je zase platforma, která svádí k tomu udělat si z ní výstavní skříň krásných momentů a fotek. Když je ale člověk stále vystaven pohledu na obrázky lidí, kteří (často díky úpravě fotky, nebo alespoň dobrému úhlu či výběru nejlepšího záběru) vypadají lépe než on, dávají si krásně vypadající snídani v kavárně, nebo jsou na dovolené u moře, má tendenci se s nimi srovnávat. Jenže tyto vybrané a vyšperkované momenty samozřejmě pro většinu z nás nejsou každodenní realitou. O negativních efektech tohoto srovnávání se mluví především (ale nejen) v souvislosti s mladými dívkami. Podle studií se projevuje například zvýšená náchylnost k poruchám příjmu potravy a dalším psychickým problémům vycházejícím z pocitu tlaku na určitý vzhled nebo životní standard. 

Let’s be real

Ač sociální sítě samozřejmě mají i své kladné stránky, jejich negativní vlivy na psychické zdraví jednotlivců i na společnost jako celek jsou dnes už neoddiskutovatelné. Jednou za čas i ze strany sociálních sítí přijde pokus o posun lepším směrem, například když Instagram skrýval u příspěvků počet lajků, aby se lidé alespoň v tomto ohledu nesrovnávali. Tyto snahy ale bývají většinou marginální a na příchod nějaké radikální změny, která by těmto problémům skutečně čelila, to u zavedených sociálních sítí nevypadá. Nedávno ale začala vzrůstat popularita nové sociální sítě, která se to snaží vzít za jiný konec.

BeReal je francouzská aplikace, která vznikla v roce 2020, ve větší míře se však mezi mladými lidmi začala šířit teprve začátkem roku 2022. Každý den v náhodně vybraném čase vyzve uživatele, aby během dvou minut sdílel fotografii toho, co právě dělá. Bez úprav a bez filtrů, z přední i zadní kamery telefonu. Není možné hodnotit příspěvky lajkem nebo srdíčkem, lze zareagovat fotografií výrazu svého obličeje. Cílem by mělo být prostředí, kde lidé sdílejí realitu, a ne jen vyretušovanou verzi těch nejlepších momentů. V neposlední řadě se tato aplikace alespoň prozatím vymyká také nepřítomností reklamy.

Ale vydrží to?

V minulosti můžeme najít několik příkladů sociálních sítí, které zaznamenaly rychlý nárůst oblíbenosti – ten však často vydržel sotva pár měsíců. Příkladem může být Clubhouse, který zažil svou vlnu popularity v době mnohých protipandemických opatření na začátku roku 2021. Ten fungoval na principu „růmek“, v nichž se uživatelé mohli propojit a povídat si na určité téma. Odlišoval se svou exkluzivitou (možností se připojit pouze na pozvánku) a také nemožností poslechu konverzací ze záznamu – člověk tak měl pocit, že o něco přichází, když není v danou chvíli součástí konverzace. Dnes je aplikace dostupná všem a konverzace je možné nahrávat a přehrávat ze záznamu. Tak se ale Clubhouse vzdal aspektů, které ho činily zajímavým, a svou chvíli slávy má už za sebou.

Jaký osud čeká BeReal, je zatím ve hvězdách. Rizikem je, že prostředí bude sice autentické, ale také trochu nudné. Autenticita může být nakonec pro uživatele méně zábavná než přikrášlená realita, která v nás vzbudí více emocí a vjemů. Všechna ta pravidla, která z BeReal teoreticky dělají zdravější sociální síť, navíc mohou být v praxi pro některé lidi omezující a stresující. Uživatelé mohou cítit tlak, aby se vždy notifikací a výzvou k vyfocení každý den včas zachytili (jen tak mohou vidět příspěvky svých přátel). Je ale možné, že upozornění přijde ve chvíli, která je nevhodná, nebo kdy by normálně na sociální sítě nic nepřidávali. Tato aplikace má tedy stále svým způsobem víc kontroly nad uživateli než uživatelé nad ní.

BeReal tedy rozhodně není žádný zázračný vynález a její budoucnost je nejistá. Přesto se, alespoň v porovnání s jinými sociálními sítěmi, jedná o krok dobrým směrem. A třeba i díky tomuto pokusu o autentickou a méně zahlcující aplikaci jednou přijde ještě lepší řešení všemožných problémů, které dnešní sociální sítě přináší. Díky BeReal vidíme, že poptávka po něčem takovém evidentně je.

Jak citovat?

CYPRIÁNOVÁ, Barbora. Autenticita v online prostředí: Prosadí aplikace BeReal zdravější přístup k sociálním sítím?. HÁJKOVÁ, Karolína, editor. In: Markething [online], 2022. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/bereal

Zdroje:

https://www.nbcnews.com/tech/tech-news/facebook-knew-radicalized-users-rcna3581

https://www.forbes.com/sites/kimelsesser/2021/10/05/heres-how-instagram-harms-young-women-according-to-research/

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/blog-clubhouse-uz-je-pro-kazdeho-tak-proc-se-nikdo-nehlasi-171032

https://www.insider.com/what-is-bereal-app-how-does-it-work-2022-4#to-interact-with-other-peoples-posts-you-have-to-get-your-face-involved-6

https://www.onlineoptimism.com/blog/bereal-stats-app-figures-data-be-real-numbers-to/

Úvodní obrázek: Unsplash

Continue Reading

Absolventka MKPR a studentka Mediálních studií. Nepije kafe, ale v kavárnách může strávit klidně celé dny. Ráda cestuje do všech světových stran, ale úplně nejradši tam, kde je teplo, moře a dobré jídlo.

More in Komentáře

To Top