Connect with us

Komunikace

Zápas století: Mayweather vs. Pacquiao

V sobotu 2. května se odehraje „souboj století“. Boxeři Floyd Mayweather a Manny Pacquiao se utkají v Las Vegas v MGM Grand Hotelu. Tento zápas přináší kromě dlouhodobé rivality dvou sportovců, extrémní sumy peněz a fanouškovského šílenství hned několik mediálních a businessových překvapení. Již nyní se kolem zápasu řeší i právní problémy ohledně vysílání a ilegálního online streamu. Navíc se předpokládá, že sledovanost překoná všechny dosavadní rekordy pay-per-view streamu v oblasti boxu a i sportu obecně.

O koho se jedná?

Floyd „Money“ Mayweather je 38letý americký boxer, který může působit poměrně namyšleně, ale dokázal svou energii přesunout také do tvrdého tréninku, který vedl až k momentálnímu stavu 47 vyhraných zápasů bez jediné prohry. Někteří lidé ho nazývají americkým dítětem štěstěny. Jak se nyní prezentuje veřejnosti, můžete posoudit zde.

Dvě legendy, jeden osud

Dvě legendy, jeden osud

Manny „Pacman“ Pacquiao je 36 letý boxer původem z Filipín. Oproti Mayweatherovi působí na veřejnosti poněkud klidněji, skromněji a méně extravagatně. Přesto není radno ho podcenit, jeho statistika 57 výher, 5 proher a 2 remízy ho staví do pozice, ve které může Mayweatherovi šlapat na paty.

Sport a peníze

Kromě velké rivality a sportu se jedná o velké peníze, a to v mnoha odvětvích. Mayweather musel výzvu přijmout z toho důvodu, že titul neporaženého boxera, který nezápasí, ztrácí váhu. Nicméně předem domluvená odměna 60 % z pay-per-view příjmů je jistě také dobrou motivací. Podle dosavadních odhadů by výdělek měl činit minimálně 200 milionů dolarů (momentálně Mayweather vlastní majetek výši 280 milionů dolarů). Pacquiao by měl obdržet více než 100 milionů dolarů.

Reklamní plocha na oblečení boxerů

Pacquiao bude mít extra dlouhé kraťasy, aby mohl na jejich povrch umístit celkem 10 log různých společností. Celkový výnos pouze z této reklamy přinese zmíněnému boxerovi kolem 2,3 milionů dolarů, tedy přibližně 56,1 milionů korun. To je poměrně slušný výnos pouze za přišití loga na kraťasy. Samozřejmě sponzoři dobře vědí, do čeho investují, jelikož sledovanost bude enormní.

Některé značky se dostanou do ringu, a tím pádem i do vysílání, zdarma. Například značka TMT, která znamená The Money Team a překvapivě patří Mayweatherovi bude na jeho oblečení. Další možností je, že do ringu by se mohl zdarma dostat i Reebok.

Todd Krinsky, viceprezident Reeboku pro klasický a bojový trénink, říká:

„Momentálně nejsme oficiálním partnerem, Floyd je dlouholetým přítelem značky a nosí Reebok boty v ringu už roky.“ 

Pay-per-view výnosy

Jedná se o největší sportovní událost, kterou budou diváci moci sledovat pomocí pay-per-view, tedy za poplatek za zhlédnutí zápasu. Americké společnosti, jako je například HBO, si účtují 90 dolarů za normální rozlišení a 100 dolarů za Full HD. V Británii společnost Sky za zhlédnutí zápasu požaduje  20 liber. Zajímavé je, že ačkoli používají tyto země stejnou měnu, německý divák zaplatí 20 euro a španělský jen 12. Celkové výnosy pouze z vysílání ppv jsou odhadovány na 400 milionů dolarů. Jednou z mála zemí, kde lze zápas sledovat zdarma, je Mexiko. V této zemi budou společnosti Televisa a Azteca tento zápas vysílat zdarma. Na Pacquiaových rodných Filipínách bude také možnost sledovat zápas zdarma na kabelové televizi a pomocí klasického televizního vysílání.

Z mediálního a marketingového pohledu je také zajímavé, že internet a streamovací služby představují vážný problém kvůli odlivu potenciálních platících zákazníků. Proto také několik společností v čele s HBO žaluje webové servery jako je například boxinghd.net, kde se objevilo odpočítávání, kolik času zbývá do streamování zápasu zdarma. Server již jistou dobu není dostupný.

V případě některých serverů se může jednat pouze o takzvaný „clickbait“, který má jen přinést pozornost danému serveru. Nicméně i tak mohou čelit žalobě za porušení autorských práv, jelikož text žaloby tvrdí, že se snaží na zápasu parazitovat a následně i mohou porušit autorská práva.

Dalším možným místem, které společnostem může snížit zisk, je obyčejný bar, který by si nekoupil potřebný komerční balíček. Vzhledem k možné pokutě tak někteří majitelé oficiálně zavírají či zápas nebudou pouštět, ale přesto nakonec pro jistou skupinu lidí otevřou. Více o tomto problému v USA se lze dozvědět zde.

Pay-per-view

Pay-per-view

Vstupenky, hotely, sponzoři a Las Vegas

Do prodeje šlo pouze 1 000 vstupenek pro veřejnost, ty se prodaly během minuty. Na černém trhu se prodávají i za několik set tisíc dolarů. I na webu, kde mohou lidé legálně prodávat vstupenky, cena dosahuje až 351 006 dolarů.  Oficiálně bylo možné nejlevnější vstup pořídit za 1 500 dolarů. Zbylých 15 500 vstupenek budou mít k dispozici boxeři, sponzoři a média. Také tento fakt ukazuje, že nejde o obyčejný zápas.

Městu Las Vegas přinese zápas neuvěřitelné množství peněz. Ceny nejméně lukrativních hotelů stouply minimálně o 100%. Existují však i hotely, které si účtují o tisíce dolarů více než běžně.

Poslední zajímavostí je, že oficiální pivo zápasu Tecate zaplatilo za tuto výsadní pozici 5,6 milionu dolarů. A to bude zápas trvat přibližně jen 8 hodin.

Jak vypadají reklamy na takovýto unikátní zápas?

V televizním spotu se oba boxeři setkávají tváří v tvář.

ARVE Error: need id and provider

Jejich boji je věnován i speciální dokument vytvořený HBO. Opravdu velkolepé promo.

ARVE Error: need id and provider

Čekali byste velké billboardy? A co třeba takováto reklama?

Mayweather vs. Pacquiao

Mayweather vs. Pacquiao

V reklamě Foot Lockeru Manny Pacquiao předvádí, jakou má radost, že s ním Mayweather konečně bude bojovat.

ARVE Error: need id and provider

V další reklamě si Foot Locker dělá srandu ze své předešlé reklamy a sděluje Mannymu, že tentokrát už je to doopravdy, ale ujistí ho, že je opět další v reklamě.

ARVE Error: need id and provider

Reklamních počinů vzniklo kvůli tomuto souboji opravdu hodně, i na netradičních místech. Přiměje vás buzz kolem tohoto zápasu se dívat, i když běžně box nesledujete?

 

 

Zdroje:

http://www.mirror.co.uk/sport/boxing/mayweather-vs-pacquiao-manny-make-5554832

http://espn.go.com/boxing/story/_/id/12749483/companies-purchasing-rights-appear-trunks-floyd-mayweather-manny-pacquiao-fight

http://www.dailymail.co.uk/sport/boxing/article-3060657/Floyd-Mayweather-vs-Manny-Pacquiao-shown-free-Mexico-fight-cost-pay-view-elsewhere.html

http://www.wsj.com/articles/mayweather-vs-pacquiao-drama-and-big-money-1430325673

Zdroj náhledového obrázku: www.youtube.com

Zdroje obrázků:

http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2015/04/29/12/27E292F100000578-3060657-image-m-14_1430305265050.jpg

http://www.vibe.com/2015/04/mayweather-vs-pacquiao-commercial/

http://www.verizon.com/

Jak citovat tento článek?

SÝKORA, Ondřej. Zápas století: Mayweather vs. Pacquiao. Markething [online]. 1. května 2015 [cit. 2015-05-01] ISSN 1805-4991. Dostupné z: http://www.markething.cz/zapas-stoleti-mayweather-vs-pacquiao.

Continue Reading

Absolvent Marketingové komunikace a PR na FSV UK. Zajímá se především o komerční marketing, komunikaci v oblasti cestování a užití marketingu v hudebním průmyslu. Ve volném čase se věnuje hudbě a cestování.

More in Komunikace

To Top