Connect with us

Komunikace

Wikileaks pozastavuje publikování dalších materiálů. Prý potřebuje peníze na právníky

Petr Šilhavý, student marketingové komunikace a PR na FSV UK

Nezávislá nezisková mediální organizace WikiLeaks pozastavuje svou publikační činnost a musí najít finance na svůj další provoz. Server WikiLeaks v roce 2010 odtajnil za pomocí evropských deníků kolem 250 tisíc amerických diplomatických depeší. Důsledkem byla finanční blokáda ze strany amerických společností jako Visa, Mastercard nebo PayPal. Kontroverzní server se ohradil a stěžoval si u Evropské komise proti kartelové dohodě usilující o jeho zničení.

Představitel WikiLeaks Julien Assange na tiskové konferenci uvedl: „Abychom do budoucna přežili, musí WikiLeaks pozastavit svou publikační činnost. Chceme-li bojovat proti této blokádě a jejím zastáncům, musíme intenzivně shánět peníze.“ Assange se dlouhodobě angažuje v hnutí za svobodu slova, nedávno se připojil k protestantům na demonstraci Occupy Wall Street.

Finanční problémy musí WikiLeaks řešit již delší dobu, blokáda totiž zlikvidovala 95% jejích příjmů. V pondělí mohou lidé začít darovat peníze na nově spuštěnou internetovou stránku na pomoc při řešení soudních sporů v Evropě a USA.

S financemi se potýká i největší internetová „encyklopedie“ světa, Wikipedia. Zakladatel Wikipedie Jimmy Wales spustil fundraisingovou kampaň, v níž žádá všechny uživatele Wikipedie, aby přispěli na její provoz, byť jen minimální částkou. „Reklama není žádné zlo, ale na Wikipedii prostě nepatří. Wikipedie je jako park, jako knihovna, jako chrám pro naši mysl.“ Wikipedie je pátou nejnavštěvovanější stránkou na světě, za měsíc se na ní podívá asi 450 milionů lidí.

Continue Reading

More in Komunikace

To Top