Connect with us

Marketing

Vymyslela Santu Coca-Cola?

Rok co rok se před Vánocemi objevují v televizi červené kamiony, které nám kromě pravého osvěžení přivážejí i Santu Clause. Pro mnoho lidí je to začátek svátků, pro jiné pouze kýč. Spousta lidí si dokonce myslí, že Coca-Cola Santu vymyslela. Popravdě řečeno jsme si ani my v redakci nebyli úplně jistí tím, jak to bylo doopravdy, a tak jsme se rozhodli, že tomu jednou pro vždy přijdeme na kloub.

Opravdu existoval!

Santa Claus byl známý už dlouho před tím, než se objevil v jakékoliv reklamě. Byla to totiž reálná postava. Svatý Mikuláš. Zní to divně? Hned to vysvětlíme. Svatý Mikuláš byl ve 4. století biskup ve městě Mira (to se nacházelo na území dnešního Turecka). Byl známý díky tomu, že chránil chudé a dával jim peníze, aby se z nich nestali otroci. Byl dokonce tak slavný, že si děti v okolních státech přály, aby přišel i za nimi, když jim bylo nejhůř. I my v Evropě si jej každoročně připomínáme – 6. prosince, v den jeho úmrtí.

To, že se z něj stal Santa Claus, mají na svědomí Nizozemci. V jejich řeči se mu říkalo Sinterklaas. Když v 17. století někteří emigrovali do Nového Amsterdamu, vzali si pojmenování s sebou. Když se později Nový Amsterdam začlenil do New Yorku, slovo se jednoduše poameričtilo.

Jak se ale spojil Santa s Colou?

Spojení Santy s Colou trvá už docela dlouho. Konkrétně od roku 1931. The Coca-Cola Company byla sice už tehdy poměrně úspěšná firma, měla ale jeden velký problém – prodeje. V létě byly skvělé, nicméně pak přišla zima, a všechna Cola zůstávala ve skladech. Jak z toho ven?  Prvním nápadem byla reklamní kampaň se sloganem „Žízeň nezná roční období“. Ta ale moc nezapůsobila, a tak někoho napadlo vylepšit ji o Santu. Je to vlastně geniální – Santa je ten, co přináší dárky a radost a pokud by se opravdu povedlo vytvořit u zákazníků asociaci Santy a Coly, byl by problém zažehnán. Jak všichni víme, přesně to se jí podařilo.

Před tím se ale společnost musela poprat s dalším problémem – jak zobrazit Santu? Jasně, dnes ho známe všichni, ale tehdy to nebylo tak jednoduché. Některé příběhy jej popisovaly jako ošklivého zeleného trpaslíka, jiné jako postavu s velkým kloboukem a dlouhou dýmkou, další více méně tak, jak jej známe dnes. Všechna vyobrazení měla ale jedno společné – Santa tady byl vždycky proto, aby dělal o Vánocích radost dětem.

Coca-Cola vkládala do nápadu velké naděje – proto si najala tehdy velmi známého kreslíře Haddona Sundbloma. Právě on vytvořil v již zmíněném roce 1931 ilustraci, podle níž si představujeme Santu dodnes. Inspiroval se při tom básní „The night before Christmas“ Clementa Clarka Moorea, ve které je právě Svatý Mikuláš popsán jako milý, veselý muž v červeném kabátě, se zářícími očky a se zakulaceným břichem. Údajně za to tehdy dostal 1000 dolarů (pro srovnání – auto tehdy stálo 700 dolarů).

Kampaň se povedla a Colu si všichni začali spojovat se Santou. Sundblom jej kreslil až do své smrti, do roku 1964. Původní kresba se bohužel nedochovala – kvůli nedostatku plátna, zapříčiněném krizí byla o tři roky později přemalována. Je to poznat – podívejte se sami.

santa3134

Původní kresba z roku 1931 (vlevo) se nedochovala – kvůli krizi byla o 3 roky později přemalována na novou.

Ve 40. letech se k Santovi přidal Sprite Boy (mimochodem, nejedná se o reklamu na Sprite, který se začal prodávat až na konci 60. let, ale o anglické označení elfa), a od konce padesátých vystupuje i v televizi.
Byla ale Cola první?

I když to tak vypadá, Coca-Cola nebyla první společností, která použila Santu ve svých reklamách. Červenobílý Santa se poprvé ukázal v reklamě na nápoj už v roce 1915. Jednalo se ale o společnost White Rock Beverages a její minerální vodu (a později zázvorovou limonádu).

Santa se poprvé objevil v reklamě na minerální vodu…

…a později i v reklamě na zázvorovou limonádu.

Mimochodem, White Rock Beverages je americká rodinná firma, která začala vyrábět nápoje léta před Coca-Colou. Vyrábí je dodnes, i když má své zlaté časy kvůli podobným velkým korporacím nenávratně za sebou.

Určitě vás napadá stejná otázka jako mě – ukradla Cola Santu White Rock Beverages? Popravdě řečeno se to asi nikdy nedozvíme. Nicméně, podíváme-li se na fakta, zjistíme, že White Rock Beverages byla na začátku 20. století několikanásobně větší než The Coca-Cola Company. Je tedy možné, že se Cola inspirovala úspěšnějšími…

Jak to tedy bylo?

Santa tedy opravdu existoval, Cola si jej nevymyslela. Dokonce nebyla ani první společnost, která jej použila v reklamě. Můžeme jí ale poděkovat to, že si jej představujeme jako veselého tlustého chlapíka. Možná bychom totiž bez ní dnes vídali Santu jako ošklivého zeleného trpaslíka, i když to byl původně biskup, který pomáhal chudým. Takže až uvidíte příště onu reklamu, nebo budete pít onen nápoj, vzpomeňte si na něj. Vlastně můžete rovnou, níže najdete tu klasickou z našeho dětství.
 

Zdroje:

Zdroj náhledového obrázku: http://www.coca-cola.co.uk/about-us/heritage/christmas/coca-cola-and-santa-claus.html

http://www.coca-cola.co.uk/

http://www.coca-colacompany.com/

http://www.whiterocking.org/santa.html

http://www.coca-cola-deutschland.de/es-ist-weihnachten

Jak citovat tento článek:

OPLUŠTIL, Ondřej. Vymyslela Santu Coca-Cola? Markething [online].  23. prosince 2014 [cit.2014-12-23]. ISSN 1805-4991. Dostupné z: www.markething.cz/vymyslela-santu-coca-cola

Continue Reading

Bývalý šéfredaktor serveru Markething.cz, v současnosti v redaktorském důchodu. Zajímá se o média, o in-store marketing, ale i o marketing služeb.

More in Marketing

To Top