Connect with us

Komunikace

Vítej doma, LeBrone! Basketbalová událost roku v reklamě

LeBron James je pojem. Nejen v basketbalu, ale i v reklamě. Sportovní hvězda si splnila svá přání o vítězství ve finále NBA a z prosluněné Floridy se vrací zpět do Clevelandu. Jeho sponzoři jsou u toho a zdá se, že vyhlásili neoficiální soutěž o nejlepší reklamu na LeBronův návrat domů.

Odchovanec Cleveland Cavaliers opustil rodný středozápad před čtyřmi lety. Ze svého odchodu prakticky udělal reality show a vysloužil si za to kritiku odborné veřejnosti, fanoušků i basketbalových legend. Negativní ohlasy byly o to hlasitější, že se připojil se k ambiciózní sestavě vzestupujícího a hlavně bohatého Miami Heat.

Na South Beach a zpět

To bylo před čtyřmi lety. Čas mezitím ukázal, že LeBronovo rozhodnutí nebylo mylné. Miami došlo ve všech čtyřech ročnících po sobě až do toužebného finále NBA a dvakrát v něm triumfovalo. Co na tom, že se z LeBrona, v Clevelandu zvaného Král James, stala kontroverzní a leckým nenáviděná sportovní ikona, dva šampionské prsteny jsou dva šampionské prsteny.

Král James se vrací domů

Na pálení dresů s číslem 23 se zapomnělo a Cleveland už zase žije basketbalem. Amerika má příběhy ráda a ty sportovní se jí obzvlášť líbí. Není tedy divu, že značky, jichž je LeBron tváří, a které mu jen za loňskou sezónu vyplatili 53 milionů dolarů, se nyní předhánějí v tom, kdo naservíruje světu lepší a emotivnější zobrazení jeho návratu.

Král je zpátky

Jako první vypustil do světa svoji porci LeBrona a clevelandského Akronu výrobce sluchátek Beats by Dre. Někteří na začátku možná vzpomenou ikonickou reklamu od Chrysleru, Imported from Detroit, pomalejší rozjezd a osudový voiceover však přechází do mocné posilovací sekvence, která si nic nezadá s Rockym. Ano, je tam i pneumatika.

ARVE Error: need id and provider

Režie se ujal klipař a fotograf Kanye Westa Nabil Elderkin. Hlas, který nás videem provází, patří samotné matce LeBrona Jamese, Glorii.

Druhý v pořadí nám záběry plakátů vyvěšených po Clevelandu servíroval Sprite v mnohem lidovější reklamě. První domácí hra? Na rozdíl od ostatních nehraje tato pouliční reklama pouze na efekt, ale nabízí originální pointu. A soundtrack od Imagine Dragons.

ARVE Error: need id and provider

Natáčelo se na hřišti, kde LeBron basketbalově vyrůstal. Čtvrt století starý sportovní park nechal Sprite před natáčením zrenovovat a teď je již plně k dispozici veřejnosti. Společně s reklamou přichází společnost také s limitovanou edicí Sprite 6 Mix by LeBron James.

Do třetice tu máme gigant Nike a jeho černobílou ódu na téma: Tentokrát je to víc než basket. James tu díky emotivnímu proslovu dostává zatím nejvíce prostoru a s ním i celý Cleveland. Společně!

ARVE Error: need id and provider

Za reklamou stojí agentura Wieden+Kennedy, která je zodpovědná například za samotný slogan „Just do it“ nebo kampaň Old Spice „The Man Your Man Could Smell Like“.

Nejen pro fanoušky basketbalu

Z návratu LeBrona ale těžil i samotný Cleveland. Po jeho návratu se tam uskutečnila velkolepá uvítací show. Skylar Grey zahrála svůj hit Coming Home a Lebron promluvil o chybách, o lásce, o dětech, o budoucnosti a o rodném městě. Potom zahodil mikrofon a odkráčel pod záblesky ohňostroje. Amerika prostě miluje příběhy a pořádnou show.

Zdroje:

Zdroj náhledového obrázku: http://article.wn.com/view/2014/07/11/lebron_james_says_he_8217s_returning_to_cavaliers/

http://danpankraz.wordpress.com/2014/10/31/the-king-is-back-which-brand-delivers-the-the-best-lebron-homecoming-ad-lebron/

http://www.theverge.com/2014/10/19/7002545/beats-celebrates-lebron-james-homecoming-with-epic-commercial

http://www.adweek.com/adfreak/and-here-nikes-grand-gritty-salute-lebron-james-and-his-return-cleveland-161097

http://espn.go.com/nba/truehoop/miamiheat/story/_/id/7322299/lebron-james-miami-heat-says-done-villain-role

http://www.forbes.com/athletes/list/#tab:overall

Jak citovat tento článek:

ROMAŇÁK, Adam. Vítej doma, LeBrone! Basketbalová událost roku v reklamě Markething [online].  17. listopadu 2014 [cit.2014-11-17]. ISSN 1805-4991. Dostupné z: www.markething.cz/vitej-doma-lebrone-basketbalova-udalost-roku-v-reklame

Continue Reading

Editor a zpravodaj ze zákoutí nejen marketingových konferencí a eventů. Že my už jsme se někde viděli!

More in Komunikace

To Top