Connect with us

Komunikace

Velikost nula snadno a rychle: Zdraví nebezpečné fenomény Instagramu

Hashtagy #fitness, #bodygoals nebo #detox patří na Instagramu mezi ty nejpopulárnější – pod každým z nich se skrývá více než milion příspěvků. Na fitness vlně se vezou také detoxikační čaje a korzety – Instagramové hvězdičky je chválí až do nebes, doktoři se děsí. Ale jak je to s nimi doopravdy?

Fitness nadšenců a nadšenkyň, jejichž fotky sledují a obdivují statisíce, někdy i miliony followers, si všimly firmy. A to takové, co nabízejí všechna možná udělátka pro to, aby i obyčejní smrtelníci rychle a bez námahy získali postavu jako z katalogu Victoria’s secret. Proto oslovily tyto instagramové opinion leadery a nabídly jim spoustu peněz za to, že na fotku nenápadně přihodí třeba hrnek jejich detoxikačního čaje nebo si natáhnou jejich korzet a budou se tvářit, že má daný produkt na jejich postavě velkou zásluhu.

Ve skutečnosti je za postavami instagramových fitness guru spousta tvrdé práce, odříkání, a v některých případech prostá výhra v genetické loterii, jak přiznala i ex-instagramová celebrita Essena O’Neil. Ta v roce 2015 odhalila, jak vypadá zákulisí instagramové síně slávy a poukázala na to, že mnoho istagramových celebrit zapojených do reklamy ani neuvádí, že se jedná o placenou propagaci.

posledni6

Essena O’Neil přiznává, že propagace čajů je placená reklama…

posledni7

…a vysvětluje, že čaje na její postavě nemají žádnou zásluhu.

Detoxikační čaje #teatox

Přesto, že jsou detoxikační čaje na trhu už pár let, propaguje je stále dost instagramových hvězdiček jako třeba Nicole Laurel (600 000 followers) nebo Nina Serebrova (1,8 milionu followers). Kromě nich reklamu poskytují i známé tváře jako Hilary Duff, Amber Rose nebo Kylie Jenner, která má na seznamu instagramových hříchů nejen propagaci detoxikačních čajů a silikonem přetékajících rtů, ale i korzetů neboli waist trainers. Pravdou ale je, že všechny výše jmenované produkty mohou svým uživatelům vážně a nevratně poškodit zdraví.

posledni4

Ruská fitness modelka Nina Serebrova a její termoska FitTea.

posledni5

Celebrity propagující detoxikační čaj.

Detoxikační čaje zpravidla obsahují zelený nebo černý čaj, bylinky jako mátu, pampelišku nebo heřmánek, a také sennu – bylinné laxativum. Ke snížení tělesné hmotnosti sice při užívání čaje dojde, ale ne proto, že by tuk magicky opustil tělo, ale z toho důvodu, že se tělo začne zbavovat vody. Odvodnění je způsobeno kofeinem a dalšími ingrediencemi s diuretickým účinkem a je pro tělo nežádoucí, protože přispívá k dehydrataci organismu.

Pravidelné pití takového čaje znamená riziko zdravotních problémů, jako jsou dlouhodobé potíže se zažíváním způsobené vznikem závislosti na každodenním užívání senny, již zmíněná dehydratace a také nerovnováha elektrolytů v organismu. Kromě toho neexistuje žádný výzkum, který by potvrdil, že detoxikační čaje skutečně pročišťují lidské buňky. Detoxikační čaje si navíc rády přisvojují benefity antioxidantů obsažených v zeleném či černém čaji, který je jen jednou z ingrediencí.

Korzety #waistgangsociety

Dalším produktem, který na Instagramu opěvují mnohé známé tváře, jsou korzety. Ty slibují vytvarování ženské postavy s křivkami, jaké bez pomoci moderní medicíny a všemožných implantátů existují skoro výhradně ve světě komixů a jen výjimečně v reálném životě. Kromě Kylie Jenner se s nimi často fotí i její starší sestry z klanu Kardashianových Kim a Khloe. Ani ony za své postavy nevděčí tzv. waisttrainingu – nošení korzetu až 4 hodiny denně, ale kombinaci diety, cvičení a velmi pravděpodobně zásahu plastického chirurga.

posledni2

Khloe Kardashian s korzetem…

posledni3

…a její přísný denní režim.

Ve skutečnosti má nošení korzetů, a to i těch moderních, velmi negativní dopad na lidské zdraví – stlačením orgánů v dutině břišní omezuje jejich funkci a volný průtok krve. Navíc  korzet deformuje žebra a trpí i plíce, kterým chybí dostatek prostoru pro to, aby nositelka mohla volně dýchat.

posledni

Nalevo je přiložená pozice orgánů v břišní dutině, napravo změna jejich rozložení po dlouhodobém nošení korzetu.

A proto, pokud prohlédneme skrze instagramové pozlátko, uvidíme, že je třeba nad produkty přemýšlet kriticky, protože mnohé z nich jsou doopravdy #nezdravé.

Jak citovat tento článek?

TOBOLOVÁ, Michaela. Velikost nula snadno a rychle: Zdraví nebezpečné fenomény Instagramu DOSKOČIL, Ondřej editor. In: Markething.cz [online], 2017. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: http://www.markething.cz/velikost-nula-snadno-a-rychle-zdravi-nebezpecne-fenomeny-instagramu

Zdroje:

http://www.teenvogue.com/story/tea-detox-teatox-bad-for-health-dangers

https://mybeautytea.com/why-you-need-to-stop-drinking-detox-teas/

http://news.health.com/2015/06/15/5-things-you-should-know-about-detox-teas/

https://www.theguardian.com/media/2015/nov/03/instagram-star-essena-oneill-quits-2d-life-to-reveal-true-story-behind-images

http://www.shape.com/healthy-eating/healthy-drinks/truth-about-detox-teas

http://extrastory.cz/korzet-ano-ci-ne-zenam-krasne-tvarovaly-telo-ale-nicily-jim-vnitrnosti.html

http://www.enstarz.com/articles/49972/20141031/kim-kardashian-waist-training-2014-5-things-you-need-to-know-before-you-buy-in-to-latest-trend-video.htm

Zdroje obrázků:

http://bit.ly/2i9WsbH

http://www.shape.com.sg/sites/default/files/essenaoneill6.png

http://www.pamper.my/news/health/slimming-weight-loss/heres-shouldnt-taking-teatox/

https://www.instagram.com/p/BOSrHHyAx2v/?taken-by=ninaserebrova

http://www.dailymail.co.uk/femail/article-3320196/Khloe-Kardashian-s-diet-revealed-new-book-Strong-Looks-Better-Naked.html

https://www.instagram.com/p/BMzgKvPhniN/?taken-by=khloekardashian

http://www.enstarz.com/articles/49972/20141031/kim-kardashian-waist-training-2014-5-things-you-need-to-know-before-you-buy-in-to-latest-trend-video.htm

Continue Reading

More in Komunikace

To Top