Connect with us

Komunikace

Sugar dating – daddy‘s girl trochu jinak

Hranice online reality se neustále posouvají, co vám dříve mohlo připadat zvláštní, dnes je poměrně běžné. Jedním z příkladů by pro nás mohlo být online randění. I tento trend má ovšem tendence se neustále rozvíjet, a tak už dnes známe několik zajímavých způsobů, jak a za jakým účelem se na sítích potkat. Jedním z nich je právě sugar dating, o kterém se v tomto článku dozvíte více.

Nová realita randění

Přátelé už na vás nebudou koukat jako na blázny, když jim řeknete, že jste se s přítelem seznámili na Tinderu nebo na Badoo. Pozor si dejte možná tak u starší generace – pro babičku radši vymyslete klasičtější verzi… co třeba takové rande v kavárně?

Láska prochází internetem (zdroj: bestdatingapponline.wordpress.com).

S rostoucím povědomím o online seznamkách klesají předsudky s nimi spojené. Průzkum společnosti Statista, který zpracoval data uživatelů tzv. dating apps, hovoří o tom, že počty zaregistrovaných lidí na takovýchto stránkách či aplikacích stoupají. A nejen to, podle daného výzkumu ještě minimálně několik let stoupat budou.

Není seznamka jako seznamka

S rostoucím zájmem o internetové seznamky roste přirozeně i nabídka platforem, které zprostředkování potenciálních partnerů online slibují. Díky šíření tohoto trendu však na trhu online seznamek už zdaleka nenajdete jen ty nabízející lásku na celý život…

Sugar dating – v češtině v podstatě něco jako cukrové randění, je pro mnohé příhodný název pro aktivitu, která by se dala popsat jako randění s „výhodami“.  Pokud se tedy nabytí (či ztráta, záleží na roli) enormní sumy peněz výměnou za intimní vztah dají ještě nazvat pouhými výhodami. To je totiž častou podstatou sugar datingu.

Won’t You Be Mine Sugar Daddy?

Princip je poměrně jednoduchý – na vybrané webové stránce či aplikaci nabízející sugaring se zaregistrujete. Podle rozhovoru BusinessInsider.com s nejmenovanou uživatelkou sugar dating aplikace je obvyklé, že si lidé při registraci vytváří všemožná alter ega. Jednak tento princip slouží jako ochrana soukromí, jednak si do ní prý lidé často promítají osobnosti, kterou třeba v průběhu života neměli šanci být (aneb zašlapané ego ze střední). K ochraně soukromí existují mnohé další postupy – odklánění konverzací na instant messaging aplikace, nebo třeba používání fotografií, které nepostujete na svých účtech na sociálních sítích.

Následuje klíčová otázka, kdy si člověk rozhodne, zda chce být sugar daddy/sugar mama (ano, i ty existují, ale spíše jako výjimky) nebo sugar baby. Z logiky vyplývá, že „rodič platí“ a „dítě utrácí“. Mezi další kuriózní otázky, s nimiž se uživatelé setkávají, patří například „Jaké jsou Vaše příjmy?“ v případě sugar daddies/mamas a „Jaké by měly být Vaše odměny?“ v případě sugar babies. Samozřejmě také musíte nějakým způsobem popsat svou osobnost, vzhled, nahrávat fotografie atd.

First (Sugar) Lady of the United States of America (zdroj: memesmonkey.com).

Výdělek nejen pro Sugar Babies

Sugar dating by samozřejmě neexistoval bez aplikací a webů, které tuto aktivitu zprostředkovávají – alespoň ne v takovém měřítku. Jakmile se registrujete, stáváte se součástí výnosného businessu. Zatímco sugar babies mají často registraci zdarma, sugar daddies musí za služby platit poplatky. Jejich výše se pohybuje okolo 10$ za měsíc, častá je ale i možnost vyšších poplatků v rámci prémium účtů, které poskytují svým majitelům různé výhody.

Téměř žádná z platforem se ovšem plně nepřiznává ke službě, kterou poskytuje. Často business zakrývají za pomoc při hledáni partnerů/partnerek, navenek se prezentují jako každá „obyčejná“ online seznamka. Jak se k sugaringu staví nejpopulárnější z platforem v oboru? Seekingarrangement.com tvrdí, že „přináší nový způsob vytváření a růstu vtahu“. Richmeetsbeautiful.com popisuje své služby jako hledání partnera pro vztah „založený na lásce, respektu, vášni a intelektu“. Sugardaddie.com hovoří o tom, že „úspěch, ambice a atraktivita mohou být základem skvělého vztahu“. O pravdivosti těchto definic bychom mohli určitě vést rozsáhlé debaty.

Prostituce, nebo jen nakažlivá vstřícnost?

Na sugar dating si každý může udělat vlastní názor, je ale důležité zmínit fakta, která si možná dost lidí v tomto „byznysu“ nepřipouští nebo připustit nechce. Prvním je uvědomění si hranice mezi sugar datingem a obyčejnou prostitucí, která je dost tenká. Druhým faktem je, že se rozhodně nejedná o bezpečnou záležitost, což dokazují případy znásilnění na sugar dates.

Jako autorka článku musím přidat disclaimer, že osobně s žádnou ze zmíněných aktivit zkušenost nemám. Ačkoliv bych jako mnozí chtěla naivně věřit, že se opravdu jedná o pouhé hledání příjemné společnosti (to stránky často tvrdí, jelikož prostituce je v mnoha zemích ilegální záležitostí), opak je pravdou. Přeci jen, kdo by platil tisíce korun jen za to, že si s někým může popovídat u kávy. Ale možná jsem na omylu. Třeba hodní (a zároveň „nechutně“ bohatí) lidé existují. A pokud tomu tak je, pak se mezi – podle nárůstu zaregistrovaných lidí na podobných stránkách – štědrost, laskavost a ochota šíří jako epidemie.

Sweet Dictionary

Abyste se v tomto trendu vyznali, máme pro vás menší přehled pojmů:

Sugaring

jiný název pro Sugar Dating

Sugar

odměna pro Sugar Babies

Sugar Daddies

SDs – muži, kteří finančně podporují své Babies za vidinou jiných benefitů

Experience Daddy

odmítají poskytnout příspěvek svým Sugar Babies, nabízí „zkušenost“

Sacharine Daddy

nemá tolik prostředků jako ostatní Daddies

Honey Daddy

opak Sacharine Daddyho, má tolik prostředků, že si může dovolit podporovat několik Babies zároveň

Salt Daddy

nevhodně se chovající Daddy, nedodržující pravidla

Sugar Momas

podobný princip jako u Sugar Daddies, pouze se v tomto případě jedná o ženy, méně obvyklé

Sugar Babies

SBs – ženy (případně i muži), které jsou určitou formou obdarovávány (finančně, materiálně…) za podmínky, že splňují přání svého Sugar Daddyho

M&G

Meet and Greet – pojem označující první rande

PPM

Pay per Meet – dohoda mezi Daddies a Babies, kdy Baby obdrží částku za každé jedno rande (opakem jsou pak „vztahy“, kde Daddy platí jednou za měsíc, čtrnáct dní…)

Jak citovat tento článek?

ŘEZÁČOVÁ Natálie. Sugar Dating aneb daddy’s girl trochu jinak. Jan VOHRALÍK, editor. In: Markething [online], rok [cit. 2020-03-01].  ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/sugar-dating

Použité zdroje

https://www.statista.com/statistics/417654/us-online-dating-user-numbers/

https://www.businessinsider.com/sugar-baby-relationship-sugar-daddy-what-its-like-2019-8#theres-an-art-to-making-a-sugar-baby-profile-and-certain-precautions-you-have-to-take-5

https://www.independent.co.uk/life-style/love-sex/sugar-dating-murky-world-daddies-honeys-men-women-money-a8118856.html

https://www.bbc.co.uk/programmes/p07bmxj3

https://www.richmeetbeautiful.com/?CO=UK&CID=PaidSrch_NonBrand_Google_&gclid=Cj0KCQiAt_PuBRDcARIsAMNlBdoF8Hwb67-varkVhbK0BKvONhJp7WbQm8ybDrJ_EtPRLCfNQjMrgZcaAnJOEALw_wcB

https://www.seeking.com/about-us

https://sugardaddie.com/

https://www.urbandictionary.com/

Zdroj náhledového obrázku:

https://www.redbookmag.com/life/mom-kids/a50199/sugar-daddy-to-provide-for-son/

 

Continue Reading

Studentka prvního ročníku MKPR.

More in Komunikace

To Top