Connect with us

Marketing

St. Patrick’s Day není svátek pro zelenáče!

Pryč s buclatým Santa Clausem, který nás obtěžuje ve výlohách a reklamních spotech každým rokem víc a víc. Pryč s komerčním svátkem Svatého Valentýna, který nepřirozeně nutí lidi, aby dávali svoje soukromé pocity na odiv! A zakažme i oslavy Nového roku! Ano, i ty negativní emoce v nás vyvolávají globálně prosazované celosvětové oslavy, které by uživatel Twitteru ohashtagoval třeba jako #všichnislavmetřidvajednateď. Je nějaký celosvětový svátek, který se stále ještě úspěšně vyhýbá kulkám odpůrců globalizovaného veselí? Již tuto neděli budou Irové a s nimi i zbytek světa slavit St. Patrick’s neboli St. Paddy’s Day. Jak se k zelenému svátku staví Irové, čeští hospodští i obyčejný český občan? Nemyslete si, tento svátek zaznamenává posledních pár let svůj boom a my se mu nejen v naší české kotlině podíváme na zoubek.

Den Sv. Patrika nemá, jak by se mohlo na první pohled zdát, nic společného s ekologií. Ani nevelebí slavného herce z Dirty Dancing. Záplavu zelené má na svědomí jistý ostrůvek v Atlantském oceánu nazývaný Smaragdový ostrov, ostrov Hibernia, nebo čistě a jednoduše Irsko. Stejně jako mnoho jiných, i tento svátek je opředen řadou legend hovořících o šíření křesťanské víry. Jak už znalci zeměpisu tuší, Den Sv. Patrika je státním svátkem v Irsku, nicméně neutuchající globalizace má za následek jeho rozšíření do Ameriky, Austrálie, na evropský kontinent a třeba ještě dál…

Irský svátek jako příležitost pro českého hostinského

V České republice Den Sv. Patrika vzali ochotně za své především provozovatelé restauračních zařízení, kteří se z něj snaží vytěžit maximum. Do českých oslav zeleného svátku se zapojují irské puby nejen v metropoli. My můžeme jmenovat slavný James Joyce Prague’s Cosy Irish Pub či Caffrey’s Irish Bar. Těšit se můžeme, stejně jako jinde ve světě, na zelené pivo, zelené těstoviny se špenátem, zelené cup cakes, zelené koktejly z irských whiskey, ale i kulturní zážitky v podobě irských tanců a hudby! Na to vše nás, Čechy, lákají majitelé restaurací. A my si nadšeně obarvíme vlasy na zeleno, nasadíme si směšné zelené klobouky stejně ochotně jako Irové či Američané a s hurónským řevem vtrhneme do prvního pubu, co nám přijde do cesty. Jediné, o co jsme my Češi ochuzeni, je otravné, leč slavné „Kiss me, I’m Irish„. To Vám tady zkrátka nikdo neuvěří! Ovšem můžete se z této zapeklité situace vylhat za pouhých necelých dvacet dolarů zde… Stejně jako slečna na následujícím obrázku…

Zdroj: www.shirttrader.com

Další možností, jak oslavit 17. březen, je event Jameson Zone, který se chystá doslova zaplavit zelenou barvou jak širokou, tak dlouho Dlouhou ulici v Praze. V klubu ROXY budou například rezonovat songy pražských Tata Bojs. Duch globalizace je opět všudypřítomný už jen kvůli faktu, že tato akce je součástí celosvětových Jameson St. Patrick’s Live Celebrations, které probíhají například v Bombaji, Dubaji, Sofii a samozřejmě v Dublinu, kde se pořadatelé akce letos vytáhnou se slavnými Bombay Bicycle Club, kteří v rámci příprav na 17. březen natočili pro Jameson akustickou verzi svého slavného singlu „You Already Know“ a zároveň video, kterým svoji účast na akci oznamují. Tomu říkáme příprava na všech frontách.

ARVE Error: need id and provider

Nutno doplnit, že Jameson ku příležitosti Dne Sv. Patrika vydává tuto limitovanou edici lahví artisticky ztvárněných irským umělcem Paulem Dalym, který vystavuje svá díla například ve slavných prostorách londýnského Victoria and Albert Museum.

Zdroj: www.jameson.cz

Irská třešíňka na zeleném dortu

Jaké mají možnosti na Den Sv. Patrika Češi, jsme již zjistili. Co ale Irští občané žijící v Praze? Jaké mají plány? Tak například irská velvyslankyně v Čechách, Alison Kelly, se netají tím, že si na tento irský národní svátek dá v Praze raději pivo než irskou whiskey. A to můžeme, přátelé, považovat za plusový bod pro české pivo, které se stále ještě nenechalo převálcovat vpádem mezinárodních korporací a zahraničních značek. Pořád tedy nejspíš platí staré české přísloví „Lepší zelené barvivo v českém pivu, než-li v irské whiskey“…

Alison Kelly, irská velvyslankyně v Praze. Zdroj: www.mzv.cz

Za spolupráci na tomto článku děkuji Elišce Böhmové.

 

Zdroje:

Jameson.cz

Apetit.cz

TodayFM.com 

Rave.cz

Kalendarakci.atlasceska.cz

Euroskop.cz

Topzine.cz

Shirttrader.com 

sp.life123.com

 

Jak citovat tento článek:

VOTRUBOVÁ, Martina. St. Paddy’s day není svátek pro zelenáče! Markething [online]. 14. března 2013. ISSN 1805-4991. Dostupné z: http://www.markething.cz/st-patricks-day-neni-svatek-pro-zelenace.

 

Continue Reading

Absolventka oboru Marketingová komunikace a PR na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, v současné době studiující Mediální studia tamtéž. Má ráda vydařené kampaně luxusních značek, zajímá se o politický marketing a zbožňuje sociální sítě, především Instagram. Ráda se směje memům, fotí a jí.

More in Marketing

To Top